سه شنبه، ۱۷ تیر ۹۳ - ۰۹:۵۲

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی خانه ملت، نشست مشترک مجمع نمایندگان لرستان با علی لاریجانی رییس مجلس شورای…

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی خانه ملت، نشست مشترک مجمع نمایندگان لرستان با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و حمید چیت چیان وزیر نیرو و معاونان وزارت راه و شهرسازی در دو حوزه بررسی مشکلات بخش آب و راه استان لرستان روز سه شنبه برگزار شد.

رییس مجلس در این نشست بر لزوم توجه وزارتخانه ها به طرح های اولویت دار مناطق محروم تاکید کرد و گفت:طرح هایی که فوری تر است باید در اولویت وزارت نیرو قرار گیرند و طرح های در اولویت بعدی باید به مرور زمان اجرایی شوند.

وی با بیان اینکه تامین برق برای سرمایه گذاری های صنعتی از سوی وزارت نیرو بسیار مفید و خوب است، بر لزوم توسعه طرح های آب شیرین کن برای تامین آب شرب مناطق کم آب تاکید کرد.

لاریجانی ادامه داد: وزارت نیرو باید همچنین توجه ویژه ای به ایستگاه های پمپاژ در سطح ملی داشته باشد زیرا این طرح ها را می توان با اعتباری کم اجرایی کرد.

رییس مجلس در بخش دیگری از این دیدار با تاکید براینکه مسئولان وزارت راه و شهرسازی باید توجه ویژه ای به مقوله توسعه شبکه های راه آهن درکشور داشته باشند،گفت:قطعا راه آهن امری ضروری درکشور است و باید توجه خاصی به آن شود.

وی درپاسخ به مشکلات مطرح شده درباره کمبود اعتبار برای اجرای طرح های شبکه راه آهن در کشور به ویژه استان لرستان گفت: هر سال حدود 3 درصد به 20 درصد اختصاص یافته به صندوق توسعه ملی از محل درآمدهای نفتی افزوده می شود،حال اگر دولت پیشنهادی را در این رابطه ارائه کند، می توان اعتبار 3 درصدی در سال آینده را برای توسعه پروژه های راه آهن اختصاص داد.

در این نشست علی لاریجانی ضمن استماع گزارش های اعضای مجمع نمایندگان استان لرستان درباره مشکلات این استان در حوزه آب و راه، پیشنهاداتی را برای حل هر چه سریع تر این مشکلات ارائه کرد.

حمید چیت چیان وزیر نیرو نیز در این نشست با اشاره به مشکلات استان لرستان گفت:مشکلات این استان جای نگرانی و غصه دارد، اما این وزارتخانه تمام تلاش خود را برای حل مشکلات آن انجام می دهد. از طرف دیگر استان لرستان بیشترین طرح در بخش آب را در میان استان های دیگر داراست و خوشبختانه تعدادی از این طرح ها مانند سد مروک، سد ای وشان، سد حوزیان، سد کمندان، بند کاکا رضا و… امسال و سد لرستان تا سال آینده به بهره برداری می رسند.

وزیر نیرو با بیان اینکه هم اکنون حدود 748 طرح در بخش آب در کشور وجود دارد، افزود: برای اجرای این طرح ها حدود 120 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در سال جاری تنها حدود 3 هزار میلیارد تومان اختصاص داده شده است که این موضوع به این معنی است اجرای کامل این طرح ها حدود 40 سال به طول می انجامد.

وی درخصوص طرح های آب و فاضلاب استان لرستان توضیح داد:هم اکنون 4 طرح آب و فاضلاب در استان وجود دارد که تا دو سال آینده این طرح ها اجرایی می شوند.از طرف دیگر برای توسعه آب روستایی به 3 تا 4 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است، اما وزارت نیرو در این رابطه به دنبال صدور مجوز برای بخش خصوصی برای برعهده گرفتن این حوزه است.

این عضو کابینه دولت یازدهم همچنین براینکه وزارت نیرو برای سرمایه گذاری های صنعتی در استان لرستان بدون هیچ محدودیتی برق تولید می کند،تاکید کرد.

در این نشست اعضای مجمع نمایندگان استان لرستان و مسئولان وزارتخانه های نیرو،راه و شهرسازی توضیحاتی را درخصوص مشکلات استان به ویژه عدم تناسب بودجه استان لرستان با جمعیت این استان،لزوم تکمیل طرح های راه ،راه آهن و سدسازی، توجه به معضل بیکاری، توجه به سرانه درآمدی مردم، بیکاری دو برابری استان لرستان نسبت به استان های دیگر، سرمایه گذاری صنعتی در منطقه، فقدان زیرساخت های صنعتی، نرخ بالا مهاجرت، توجه به مقوله خصوصی سازی، نبود منابع بانکی، اختصاص منابع برای طرح های انتقال آب، توجه به طرح های پتروشیمی، اجرای مسکن مهر و مسکن اجتماعی، ساخت بیمارستان و مراکز درمانی، مقابله با خشکسالی جنگل ها به ویژه جنگل درختان بلوط، توجه به توسعه انرژی های نو، اختصاص مجوز برای صادرات و واردات محصولات، توسعه آب روستایی، توسعه و حل مشکلات آزادراه ها ارائه کردند.

در این نشست به موضوعاتی درباره راه روستایی،آزادراه ها، بهسازی راه ها به ویژه در منطقه پلدختر استان لرستان اشاره شد.

علی کائیدی نماینده مردم پلدختر در مجلس در رابطه با نبود راه محلی موازی با آزادراه این منطقه گفت:متاسفانه مردم و حتی معلمان باید ماهانه اعتبار زیادی را برای عوارض این آزاده راه پرداخت کنند که این موضوع به علت نبود راه موازی محلی با آزادراه است،از این رو مسئولان وزارت راه و شهرسازی باید برای بهسازی راه قدیمی پلدختر اقدام کنند.

سیام**9121**1856

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.