سه شنبه، ۰۹ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۳۰

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان قزوین گفت: در راستای پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در فرودین ماه سال جاری…

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان قزوین گفت: در راستای پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در فرودین ماه سال جاری تعداد 2760 رأس گاو تحت پوشش تست سل قرار گرفتند و همچنین از 1759 رأس گاو جهت بررسی تب مالت خونگیری به عمل آمد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، عیسی غیاث یزدی، اظهار کرد: بیماری تب مالت یکی از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است که در انسان از طریق مصرف محصولات لبنی نجوشیده یا غیرپاستوریزه دام آلوده، به ویژه شیر خام، پنیر تازه و خامه، از راه تنفسی و خراش پوست و تماس مستقیم با خون و گوشت تازه حیوان آلوده بیماری منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: تب مالت در دام باعث ایجاد علائمی نظیر سقط جنین، کاهش وزن، کم شدن شیر و منع فروش و صادرات دام می‌شود و صدمات اقتصادی هنگفتی را به دنبال دارد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان قزوین خاطرنشان کرد: بیماری سل جزء بیماری‌های مشترک بین انسان و دام بوده و از طریق تنفس و راه‌های گوارشی از دام به انسان و علاوه بر این موارد از راه تماس جنسی و مادرزادی از دام به دام انتقال یافته و در دام باعث علائمی نظیر لاغری، کاهش وزن، سرفه، کاهش مقدار شیر و تنگی نفس می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *