چهارشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۹۳ - ۰۲:۰۹

صدمات بدمینتون به میزان ۲/۹ برای هر بازیکن در هر ۱۰۰۰ ساعت بازی بدمینتون اتفاق می افتد.صدمات بدمینتون علاوه بر انجام تکنیکهای غلط…

tenniselbow1

صدمات بدمینتون به میزان ۲/۹ برای هر بازیکن در هر ۱۰۰۰ ساعت بازی بدمینتون اتفاق می افتد.صدمات بدمینتون علاوه بر انجام تکنیکهای غلط اقدامات مکرر می تواند باعث آسیب شود .

اغلب آسیب های بدمینتون در اطراف منطقه مچ پا رخ می دهد.پیچ خوردگی مچ پا و رگ به رگ شدن از شایع ترین آسیب ها می باشد و به دنبال آن التهاب تاندون آشیل رخ می دهد.به دلیل نقش راکت، صدمات اندام فوقانی نیز مانند آسیب آرنج، آسیب عضلات روتاتور کاف (شانه) و مچ دست از دیگر آسیب های بدمینتون که کاملا” رایج هستند نیز می باشد.

در بخش اول می خواهیم آسیب های اندام فوقانی بدمینتون را توضیح دهیم.لازم به ذکر است آسیب های ذکر شده در این مطلب آسیب های شایع بدمینتون بوده و امکان بروز آسیب های دیگر اجتتناب ناپذیر است.

آسیب مچ دست (اسپرین مچ دست) در بدمینتون

اسپرین مچ یک آسیب معمول است که معمولاً بعد از یک کشش غیر طبیعی دست اتفاق می افتد.حادثه ها یا ضربت های دیگری می تواند سبب اسپرین مچ شود.اسپرین مچ در شدت هم می تواند مختلف باشد.(درجه یک) اسپرین ملایم مچ ممکن است کشیدگی لیگامنت را درگیر کند. (درجه دو) آسیب های متوسط، قسمتی از لیگامنت پاره می شود و (درجه سه) آسیب های شدید، پارگی کامل یک یا چند لیگامنت می باشد.آسیب های درجه سه همچینن ممکن است شکستگی ناشی از کشش جایی که یک تکه از استخوان از لیگامنت جدا شود را درگیر کند.

علائم اسپرین مچ بستگی به وسعت آسیب و محل اسپرین فرق می کند.درد ناگهانی در مچ در زمان آسیب احساس می شود و در درجه شدید آسیب، احساس پارگی یا صدای ناگهانی ممکن است احساس شود.درد در هنگام حرکت مچ و نقطه حساسی در محل آسیب لیگامنت ممکن است احساس شود.تورم متوسطی می تواند دیده شود و کبودی ممکن است در آسیب های شدید تر توسعه یابد.

اگر دچار آسیب مچ دست هستید چه کاری باید انجام دهید؟

بسیاری از از مچ های اسپرین میتواند اولاً در خانه با استفاده از اساس RICE معالجه شود:

از محافظ یا آتل مچ برای محافظت از مچ استفاده کنید و حرکات را برای درمان کاهش دهید.از مچ استفاده بیش از حد نکنید.چرا که موجب آسیب های اضافی خواهد شد.همچنین دستورات RICE را انجام دهید.بسیاری از آسیب ها ممکن است نیاز به بی تحرکی در آتل به مدت ۱ تا ۲ هفته داشته باشند که به لیگامنت اجازه خوب شدن دهد.بعد از این دوره مچ ممکن است احساس خشکی کند پس یک برنامه کشش و تحرک برای بدست آوردن دوباره تحرک مهم است.تمرینات افزایش قدرت مچ برای قوی کردن عضلات اطراف مچ که به حمایت لیگامنت آسیب دیده کمک کند می تواند مورد انجام شود.

Tennis Elbowچیست؟

Tennis Elbow یا آسیب آرنج تنیس بازان از جمله دیگر آسیب های بدمینتون است.این آسیب معمولا” تنها در بین تنیس بازان دیده نمی شود بلکه در بیشتر کارهایی که سبب آسیب آرنج  مخصوصا” کاری که سبب فشار مکرر بر روی آرنج می شود، دیده می شود.در این آسیب التهاب تاندون های ساعد در نقطه ای که آن ها را به استخوان بازو (در قسمت بیرونی آرنج) وصل می کند، رخ می دهد.این التهاب توسط فعالیت های طولانی مدت مانند گرفتن راکت در بدمینتون یا تکنیک غلط ضربه ایجاد می شود.

این آسیب باعث درد در قسمت خارجی آرنج (جانبی قرقره) می شو.همچنین در صورتی که آرنج صاف باشد و مچ دست به جلو و عقب حرکت می کند درد احساس می شود.به طور معمول درد در هنگام فعالیت بدتر می شود و در برخی موارد فعالیتی ساده مانند گرفتن یک دستگیره می تواند درد را تشدید کند.

علائم آسیب آرنج تنیس بازان می تواند شامل یکی یا همه موارد زیر باشد:

درد حدوداً در ناحیه استخوانی یک یا دو سانتی متر پایین تر از قسمت بیرونی آرنج ( که اپی کندیل کناری نامیده می شود).علائم این آسیب یعنی احساس ضعف در مچ همراه با مشکل در انجام کارهای ساده ایی مثل باز کردن یک دستگیره در یا دست دادن با یک نفر می باشد.درد در قسمت بیرونی آرنج زمانی که دست به عقب خم شده باشد ( در حالت باز شده) در قسمت مچ در برابر مقاومت.درد در قسمت بیرونی آرنج زمانی که سعی می شود انگشت ها در برابر مقاومت باز شوند.

برای پیشگیری از این آسیب چه کاری می توانید انجام دهید ؟

گرفتن راکت بدمینتون به مدت طولانی یا سفت و سخت گرفتن راکت در دست می تواند درد آرنج را به ارمغان بیاورد.اطمینان حاصل کنید که راکت به اندازه و مناسب دست شما است.برای کسانی که از عارضه Tennis Elbow رنج می بردند، ممکن است استفاده از یک پوشش فشرده ی تسمه ای روی آرنج ایده ی خوبی باشد.این تسمه با جلوگیری از انقباض عضلات مچ دست موجب کاهش فشار بر روی تاندون ها در آرنج می شود. لازم است موارد زیر مورد توجه قرار گیرد:

یک ضربه بد بکهند: اگر مچ خمیده شود زمانی که نیروی عظیم ضربه بکهند از طریق تاندون ها به آرنج انتقال داده می شود بجای اینکه به کل بازو انتقال داده شود.گریپ راکت که خیلی کوچک باشد: اگر کریپ راکت کوچک باشد باعث سخت کار کردن عضلات شده و همین منجر به سبب افزایش نیرو در میان تاندون ها می شود.زه های راکت که خیلی سفت باشد: ضربه و انرژی بیشتری از طریق قسمت جلو بازو به توپ منتقل می شود.

اگر شما از Tennis Elbowرنج می برید چه باید انجام دهید ؟

التهاب Tennis Elbow را می توان با استراحت و کمپرس یخ و یا با استفاده از داروهای ضد التهاب و یا تزریق کورتیکواستروئید کاهش داد.با این حال در موارد طولانی مدت، ازداروهای ضد التهاب و به ویژه  تزریق کورتیکواستروئید باید اجتناب شود.زیرا می توانند مانع ترمیم بافت و در واقع باعث انحلال بافت می شوند.تمرینات توانبخشی نیز در بهبود این عارضه نقش مؤثری دارند.

آسیب عضلات شانه (روتاتور کاف) چیست؟

درد شانه به دلیل تنش های مکرر شانه در بدمینتون می تواند در بازیکنان بدمینتون رخ دهد به ویژه در پرتاپ های دست بالای سر، مانند ضربه تاس یا اسمش.عضلات روتاتور کاف عضلات کوچک در اطراف مفصل شانه هستند، که می تواند در طول بازی بدمینتون آسیب ببینند.به طور معمول، آسیب این عضلات در طول التهاب (التهاب تاندون) ناشی از تحریک های کوچک اما مداوم آغاز خواهد شد.اگر علت التهاب مشخص نباشد و در طی یک دوره ی زمانی طولانی ادامه یابد، پارگی جزئی ممکن است که در نهایت ممکن است منجر به پارگی کامل شود.

برای جلوگیری از آسیب شانه چه کاری می توانید انجام دهید ؟

بازیکنان بدمینتون باید به انعطاف پذیری، قدرت و استقامت عضلات شانه دقت کنند.تمرینات شانه اگر تحت نظارت فیزیوتراپیست انجام گیرد، می تواند به جلوگیری از فشار بر تاندون عضلات این ناحیه کمک کند.علاوه بر این، هر گونه افزایش در میزان تمرین و یا مسابقات باید به تدریج صورت گیرد تا بیش ازحد به شانه فشار وارد نگردد.تکرار حرکات شانه به تدریج افزایش یابد تا که اجازه دهد تاندون روتاتور کاف با حرکات وفق داده شود.

اگر شما از آسیب شانه رنج می برید چه باید انجام دهید ؟

از فعالیت هایی که موجب درد می شوند پرهیز کنید.هر چه بیشتر از شانه استفاده کنید دیرتر التیام می یابد و ممکن است به یک آسیب مزمن تبدیل شود.از یخ یا سرما درمانی استفاده کنید.یخ می تواند ۱۰ دقیقه در هر یک ساعت استفاده شود.در آغاز به ۱۵ دقیقه در هر سه یا چهار ساعت کاهش یابد.این درد و تورم را کاهش خواهد داد.یک متخصص ورزشی را که می تواند آسیب را تشخیص دهد و در مورد درمان و بازتوانی تاندونیت چرخش دهنده های سر دستی راهنمایی کند ملاقات کنید.

درمان فیزیوتراپی در درمان حاد (کوتاه مدت) و التهاب مزمن (بلند مدت) در صورتی که انحلال روتاتور کاف وجود داشته ولی پارگی نباشد مؤثر است.اولین هدف درمان عبارت است از کاهش میزان التهاب با استفاده از یخ درمانی (هرگز یخ به طور مستقیم روی پوست قرار نگیرد) و داروهای ضد التهابی که توسط پزشک تجویز می شوند.ژل ضد التهاب ممکن است زمانی که قرص های ضد التهابی به خوبی قابل تحمل نیست مناسب تر باشد.برای کسانی که می خواهند به ادامه فعالیت های بدمینتون بپردازند استفاده از ساپورت شانه  می تواند حمایت و اطمینان لازم را فراهم کند

منبع-http://www.elmevarzesh.com

نوشته های مرتبط :

 1. صدمات جسمی ناشی از استعمال سیگار راچگونه کاهش دهیم
 2. پیشگیری و رفع مشکلات ناشی از سرماخوردگی و آنفلوآنزا
 3. فایل پی دی اف پیشگیری از مسمومیت ناشی از داروها
 4. لزوم پیشگیری از سردردهای ناشی از داروهای بیهوشی
 5. چند شیوه ساده برای پیشگیری و معالجه افسردگی
 6. درد های ناشی از دررفتگی مفاصل
 7. آسیب‌ها و مشکلات ناشی از انتخاب نادرست کیف مدرسه
 8. علائم صدمات زانو و راه تشخیصی
 9. معالجه افسردگی در حاملگی و نقش شوهران در معالجه آن
 10. ویاگراها در مقابله با آسیب های ناشی از فشار خون تاثیر مثبتی دارند
 11. آموزش تصویری ورزش برای پیشگیری از کمردرد
 12. هر آنچه که باید درباره درد آرنج بدانیم
 13. بیماری گال چگونه معالجه می شود؟
 14. درک خطرات ناشی از سندرم بینایی کامپیوتر
 15. مشکلات کلیوی ناشی از دیابت
 16. راهنمای پیشگیری و درمان نوروپاتی دیابتی
 17. شیوه جدید برای پیشگیری از صدمه عصبی اندام در زمان عمل جراحی
 18. اگر شانه درد دارید بخوانید
 19. درمان و علائم درد قلبی ناشی از آنژین صدری
 20. نسخه ورزشی قوی برای بدن درد

YARPP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.