پنجشنبه، ۰۱ آبان ۹۳ - ۰۳:۴۰

استاندار سیستان و بلوچستان معتقد است: با توجه به ثبت شهر سوخته و انتخاب ایران به‌عنوان 20 مقصد گردشگری برتر دنیا، پیش‌بینی می‌شود…

استاندار سیستان و بلوچستان معتقد است: با توجه به ثبت شهر سوخته و انتخاب ایران به‌عنوان 20 مقصد گردشگری برتر دنیا، پیش‌بینی می‌شود شهر سوخته از این پس میزبان گردشگران داخلی وخارجی بیشتری باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه سیستان و بلوچستان، علی اوسط هاشمی در مراسم جشن ثبت جهانی شهر سوخته که با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی و همچنین نمایندگان یونسکو در شهرستان زابل برگزار شد افزود: ثبت جهانی اثر باستانی شهر سوخته فرصتی تازه برای صدور پیام مدنیت و فرهنگ از سوی ایرانیان به تمام نقاط جهان فراهم کرده است.

وی بیان کرد: شهر سوخته با تمدن هوشمند و خلاق خود به عنوان بزرگترین محل استقرار شهرنشینی بشر در5000 سال پیش از میلاد مسیح محسوب می‌شود. شهر سوخته نخستین و بزرگترین استقرار شهرنشینی را در شرق فلات ایران داشته است. کمتر ابزار جنگی در آنجا کشف شده و ساکنان آن در صلح و آرامش زندگی می‌کردند.

وی با اشاره به اهمیت این اثر جهانی در سطح فراملی، تصریح کرد: باید تلاش کرد تا این شهر با قدمت چندین هزار ساله آن طور که شایسته نام آن است به همگان شناسانده شود چراکه هر روز وجه جدیدی از قابلیت‌های این مجموعه بی‌بدیل سر از خاک بر می‌آورد و ظرفیت‌های فرهنگی، شهرنشینی و تمدن را به رخ می‌کشد.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: این محوطه باستانی شگرف نه تنها قابلیت جذب میلیون‌ها توریست را در خود دارد بلکه می‌تواند محوطه‌ای برای حضور و تجمع مردم جهان و خواهان صلح و دوستی باشد.

اوسط هاشمی تاکید کرد: زیرساختهای این مجموعه باید متناسب و درخور عظمت این تاریخ کهن باشد. باید با ایجاد بسترهای لازم در این منطقه به منظور اسکان میهمانان خارجی، ایجاد امکانات رفاهی و همچنین به نمایش درآوردن یافته‌های منحصر بفرد این شهر، منطقه را به قطب گردشگری در ایران تبدیل کرد و اقتصاد منطقه را متحول ساخت.

همچنین استاندار سیستان و بلوچستان در جلسه روحانیون تشیع و تسنن زابل اظهار کرد: دولت برای بهبود وضعیت آبرسانی استان هشت میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی وام گرفته تا آبهایی که روانه کشورهای بیگانه می‌شود را سامان دهد.

وی ادامه داد: بنا به درخواست دولت و اجازه مقام معظم رهبری، برای سیستان 500 میلیون دلار جهت انتقال آب با لوله هزینه می‌کنیم که خود این مبلغ با یازده سال آورده دولت به این منطقه برابری می‌کند.

استاندار افزود: پروژه گازرسانی به سیستان را در زمان خدمت دولت کنونی کلنگ‌زنی خواهیم کرد. یک میلیارد و 442 میلیون دلار برای اجرایی کردن گازرسانی به استان توسط شورای اقتصاد تصویب شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.