جمعه، ۱۶ خرداد ۹۳ - ۰۵:۳۷

ولی الله سیف قبل از ظهر پنج‌شنبه در دیدار با آیت الله العظمی مکارم شیرازی از مراجع تقلید با ارائه گزارشی از وضعیت…

ولی الله سیف قبل از ظهر پنج‌شنبه در دیدار با آیت الله العظمی مکارم شیرازی از مراجع تقلید با ارائه گزارشی از وضعیت بانکداری در کشور اظهار داشت: یکی از برنامه‌های جدی بانک مرکزی در دوره جدید تلاش در راستای ایجاد ثبات اقتصادی در فضای کشور است چرا که استقرار ثبات در عرصه اقتصاد می‌تواند در رونق بازار و تولید نقش موثری داشته باشد.

به گزارش مهر، وی با بیان اینکه در حال حاضر در کشور رکود تورمی وجود دارد، افزود: مهار تورم در کشور به راحتی قابل انجام است، اما وقتی که تورم با رکود همراه شد کنترل آن به سختی امکان پذیر خواهد بود.

رئیس بانک مرکزی، عنوان کرد: کنترل نقدینگی در شرایط رکود تورمی بر روی واحدهای تولیدی اثرات منفی خواهد گذاشت. وی عنوان داشت: در این شرایط اولویت بندی برای ارائه تسهیلات برای سیستم بانکی مهم است و ما در این دوره اولویت اعطای تسهیلات را به واحدهای تولیدی که نیازمند سرمایه در گردش هستند قرار داده‌ایم.

برخی واحدهای تولیدی تنها از ۲۰ درصد ظرفیت استفاده می‌کنند
سیف بیان داشت: برخی از واحدهای تولیدی هم اکنون تنها از ۲۰ درصد ظرفیت تولید خود استفاده می‌کنند که با تزریق اعتبارات می‌توانند این ظرفیت تولید را افزایش دهند. وی گفت: در سال ۹۱ ما در کشور ۶ درصد رشد اقتصادی منفی داشتیم که این آمار در شش ماهه اول سال ۹۲ به منهای دو درصد رسید و در پایان سال ۹۲ نیز پیش بینی می‌شود رشد اقتصادی منهای یک درصد باشد و امید است با برنامه‌های دولت در سال ۹۳ شاهد رشد مثبت دو تا سه درصدی باشیم.

رئیس بانک مرکزی عنوان کرد: امروز انتقاداتی به سیستم بانکی کشور وارد است که این انتقادات را می‌پذیریم و تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا بر اساس آیین نامه‌های بانک مرکزی به فعالیت‌های بانکی خود ادامه دهیم.

تا بانکداری اسلامی فاصله داریم
سیف با بیان اینکه تا بانکداری اسلامی فاصله داریم، عنوان کرد: در بانک مرکزی شورای فقهی وجود دارد که در این شورا علمای حوزه علمیه و اساتید دانشگاه مسائل مختلف بانکداری اسلامی را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند.

وی با اشاره به گسترش بانکداری الکترونیکی در کشور اظهار داشت: در حال حاضر بیش از سه برابر جمعیت کشور کارت بانکی در دست مردم است و این نشان دهنده رغبت مردم به استفاده از بانکداری الکترونیک است. رئیس بانک مرکزی افزود: تراکنش‌های بانکی در حال افزایش است و این تراکنش‌ها با ۹۸ درصد موفقیت صورت می‌گیرد و فرهنگ استفاده از این عرصه به سرعت در کشور در حال افزایش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.