چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۹۳ - ۰۳:۲۰

مسئول باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان قصرشیرین پیش بینی کرد: امسال چهار هزار تن خرما از نخیلات این شهرستان برداشت شود. فرهاد قاسم نژاد…

مسئول باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان قصرشیرین پیش بینی کرد: امسال چهار هزار تن خرما از نخیلات این شهرستان برداشت شود.

فرهاد قاسم نژاد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، سطح نخیلات شهرستان قصر شیرین را 821 هکتار دانست و گفت: از این رقم 389 هکتار بارور است و 432 هکتار هنوز به مرحله باروری نرسیده است.

مسئول باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان قصرشیرین متوسط برداشت خرما در این شهرستان را 10 تن در هکتار دانست و گفت: پیش بینی می شود امسال در مجموع حدود چهار هزار تن خرما در این شهرستان تولید شود.

قاسم نژاد عمده ارقام خرمای تولیدی در این شهرستان را شامل زاهدی، اشرسی، کبکاب، جعفری، ازرق و خضراوی دانست.

مسئول باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان قصرشیرین در ادامه با بیان اینکه نخیلات شهرستان در سال گذشته باروری بسیار بالایی داشتند، گفت: سال گذشته سال پرباری از نظر تولید خرما در این شهرستان بود تا آنجا که متوسط برداشت خرما در این شهرستان به 20 تن در هکتار رسید و در مجموع بیش از پنج هزار تن خرما در این شهرستان تولید شد.

وی با بیان اینکه عملکرد نخیلات این شهرستان در سال گذشته در 40 سال گذشته بی سابقه بود، باردهی بالای نخیلات این شهرستان را به باروری بسیار کم آن‌ها در سال قبلش مربوط دانست.

وی افزود: گرد و غبار زیاد موجود در هوا در آن سال مانع گرده افشانی درست نخیلات شد و این مسئله در کنار سطح پایین فتوسنتز در آن سال تولید خرمای کمی را برای شهرستان به همراه داشت، تا آنجا که می توان آن سال را سال استراحت نخیلات قصرشیرین نامید و همین مسئله باعث شد تا سال گذشته شاهد تولید خرمای زیادی در این شهرستان باشیم.

قاسم نژاد در ادامه رقم اشرسی را از رقم های خاص شهرستان دانست و گفت: عمده خرمای تولیدی رقم اشرسی در کشور مربوط به شهرستان قصرشیرین است.

مسئول باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان قصرشیرین خاستگاه اصلی این رقم را کشور عراق دانست و گفت: این رقم در گذشته‌های دور از عراق وارد این شهرستان شده که البته تعداد زیادی از این نخیلات در سال‌های جنگ تحمیلی از بین رفت.

‌قاسم نژاد در ادامه با اشاره به اینکه مرکز تولید کشت بافت کشور نمونه این رقم را برای تکثیر در اختیار گرفته است، ابراز امیدواری کرد: در آینده شاهد تولید این رقم در سایر نقاط کشور هم باشیم.

وی رقم اشرسی را دارای دو نوع خشک و نرم دانست و گفت: همه انواع این رقم درشت، گوشتدار، با کیفیت و بسیار خوش طعم هستند.

به گفته مسئول باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان قصرشیرین، برداشت خرما از نخیلات این شهرستان از اواخر شهریور ماه آغاز می شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *