جمعه، ۱۳ تیر ۹۳ - ۰۱:۰۲

آیین تشییع جنازه این روحانی وارسته از میدان شهدای کلاته رودبار آغاز و پس از تشییع در مسجد امام حسن عسگری (ع) این…

آیین تشییع جنازه این روحانی وارسته از میدان شهدای کلاته رودبار آغاز و پس از تشییع در مسجد امام حسن عسگری (ع) این شهر به خاک سپرده شد.

در این آیین که جمع کثیری از مردم، مسوولان، روحانیون و … حضور داشتند از سالها تلاش این روحانی عالیقدر به اسلام و انقلاب تجلیل شد.

به همین مناسبت استاندار سمنان و نیز رییس مجمع نمایندگان استان سمنان در پیام های جداگانه درگذشت آیین محقق دامغانی را تسلیت گفتند.

ˈمحمد وکیلیˈ استاندار سمنان در این پیام افزود: ارتحال عالم ربانی، روحانی وارسته آیت الله حاج شیخ محمود محقق دامغانی از شاگردان حضرت امام خمینی (ره) که عمر شریف و گوهربار خود را در راه اعتلای دین مبین اسلام و خدمتگزاری به مردم صرف کرد، محضر حضرت بقیه ا…الاعظم (عج)، مقام معظم رهبری، علمای گرانقدر، روحانیت معظم، بیت مکرم و مردم متدین و انقلابی استان سمنان خاصه عموم مردم شهرستان دامغان تسلیت عرض می کنم.

حاج شیخ محمود محقق دامغانی در حومه دامغان متولد شد و در دوران نوجوانی به کوهسان بهشهر عزیمت و مقدمات را در حوزه علمیه مرحوم آیت‏اللَّه حاج شیخ محمد کوهستانی گذراند.

وی سپس به دامغان و مشهد مقدس عزیمت و از کلاس های درس مرحوم حاج شیخ هاشم قزوینی و حاج شیخ کاظم دامغانی و حاج شیخ حسین وحید خراسانی استفاده کرد.

محقق دامغانی در درس خارج مرحوم آیت‏اللَّه میلانی از اول بحث اجتهاد و تقلید شرکت و بهره‏مند شد و از شاگردان و همسفران حضرت امام (ره) در عراق و نجف اشرف بود.

وی پس از ادامه تحصیل در نجف اشرف، برای تبلیغ مرجعیت حضرت امام (ره) عازم پاکستان شد.

از این عالم ربانی آثاری از جمله فلسفه احکام در سه مجلد از صلوه تا امر به معروف و نهی از منکر، کتابی در نجوم و اخترشناسی و کشکول در علوم مختلفه و مطالب متنوعه برجای مانده است.ک/2

7340/599

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.