چهارشنبه، ۲۸ خرداد ۹۳ - ۰۱:۲۲

به گزارش خبرنگار مهر، علی نصیبی، عصر سه شنبه در نشست هم اندیشی مشاوران جوان استانداری گلستان، با بیان این که همفکری یکی…

به گزارش خبرنگار مهر، علی نصیبی، عصر سه شنبه در نشست هم اندیشی مشاوران جوان استانداری گلستان، با بیان این که همفکری یکی از ضروریات در امور اجرایی است، گفت: اگر همفکری نباشد مشاور جوانان هم آرام آرام به حاشیه می رود و نقش کلیدی خود را از دست می دهد.

وی افزود: جایگاه قانونی مشاور جوانان ابتدا در شهرداری تهران و توسط دکتر احمدی نژاد کلید خود و پس روی کار آمدن وی در دولت ابلاغ قانونی آن در دولت هم زده شد، اما در آغاز فعالیت دولت یازدهم به دلیل فشارهای کاری و مشکلات زیادی که پیش رو بود کمی نگاه ها به این سمت کمرنگ شد، ولی اهمیت حوزه جوانان باعث شد تا دولت با توجه به سیاست هایی که در نظر گرفته بود تصمیم بر حفظ آن بگیرد.

وی ادامه داد: حوزه جوانان در گلستان با توجه به فضای شاداب فرهنگی و سیاسی که در گلستان وجود دارد حساسیت بیشتری دارد و به همین دلیل پیش از سایر حوزه ها فعالیت خود را در استانداری گلستان آغاز کرد.

نصیبی با تاکید بر این که وظیفه اصلی مسائل مربوط به جوانان مربوط به اداره کل ورزش و جوانان است، گفت: بخش عمده وظایف هم به ستاد ساماندهی جوانان و معاونت اداره کل بر می گردد، در این حوزه اعتبار ما صفر است و نیروی کار هم نداریم.

اداری بودن وظایف مشاور جوانان استانداری موضوعی بود که نصیبی آن را محور صحبت های خود قرار داد و با بیان این که در فرمانداری ها و برخی ادارات هم این سمت را کلید زده اند، افزود: آشنایی با مسائل روز، قدرت تعامل با سایر جوانان و آشنایی با سیاست هایی دولت یازدهم از مواردی است که مورد نظر ما در این حوزه است.

وی در توضیح روند انتخاب مشاوران جوان فرمانداری ها گفت: گزینه های مورد نظر توسط خود فرمانداری ها بررسی و به ما معرفی می شود و با هم با توجه به خصوصیات اعلام شده گزینه ها را بررسی و تایید یا رد می کنیم.

مشاور امور جوانان استانداری گلستان با بیان این که وظایف وچارت مشخص برای فعالان این بخش در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: در هر شهرستان 15 کمیته شکل گرفته که شامل مواردی همچون کمیته بانوان، روستائیان، داشنجویان، طلاب و روحانیون، دانش آموزان، فعالان فرهنگی، کارمندان و کارگران می شود و سعی شده فعالیت ها نیز با توجه به کمیته تقسیم بندی شود.

نبود اعتبار در این بخش از دغدغه هایی مهم نصیبی در نشست بود که وی در توضیح برنامه های خود برای جبران کمبود اعتبار گفت: ما به دنبال استفاده از ظرفیت های مردمی، اجتماعی و حتی دولتی سایر ارگان ها هستیم، بر همین اساس به شهرستان راه اندازی اتاق فکر و شورای عمومی را توصیه کردیم.

وی هدف از این اقدامات را کاربردی شدن مشاور جوانان استانداری عنوان کرد و گفت: گسترش شبکه کار هدف دیگر ما است که با آن به دنبال پیگیری دغدغه های مهم جوانان هستیم و بر همین اساس سه کارگروه اشتغال، فرهنگ هنر محیط زیست و توسعه را فعال کردیم.

بازگرداندن شادابی و نشاط به تشکل ها از جمله اهدافی بود که مشاور جوانان استانداری گلستان به آن اشاره کرد و گفت: استان ما از نظر تعداد تشکل ها در سال های قبل رتبه دوم کشور را داشت ولی امروزه وضعیت مناسب نیست، نیاز است در این حوزه سند چشم انداز جامع تدوین شود، امید ما این است که کمک خود جوانان استان این حوزه را فعالتر کنیم.

نصیبی از راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی این بخش در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: در نظر داریم کمیته ارزیابی عملکرد مشاوران جوان را راه اندازی کنیم تا عملکرد هر فرد در طول فعالیت آن بررسی شود.

وی تصریح کرد: دانشگاه ها یکی از گزینه هایی است که ظرفیت و پتانسیل زیادی در آن جا وجود دارد و متاسفانه تاکنون از این نیرو ها در جایی استفاده نشده است.

وی خاطرنشان کرد: در وهله اول باید به نیرو سازی و آگاهی بخشی به این قشر پرداخت، نیروهایی که توان بالقوه این استان هستند و بالفعل شدن آن ها باید در اولویت برنامه های ما قرار گیرد.

نصیبی تصریح کرد: نکته ای که باید در اینجا به آن اشاره کرد این است که علاوه بر دانشگاه ها در سایر حوزه ها هم استان ما دارای ظرفیت های بالایی است که متاسفانه در هشت سال گذشته شرایط کار برایشان فراهم نشده و به نوعی خانه نشین شده است.

مشاورجوانان استانداری گلستان اظهار کرد: امید است در دولت تدبیر و امید که تکیه بر  فکر و منش اعتدال گرایانه  دارد بتوان از این افراد و پتانسیل ها استفاده کرد، شناسایی این نیروها به تنهایی کافی نیست بلکه کار اساسی پس از آن است که باید به پروش نیروهای تازه وارد پرداخت و تجارب افراد کارآزموده را به آنها انتقال داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.