سه شنبه، ۰۶ آبان ۹۳ - ۱۱:۴۷

همه دردسر‌ها سر همین چند کیلو گوشت اضافه است، اینکه باید کلی زل بزنی به لباس‌های مانکنی پشت ویترین و فقط حسرت پوشیدنشان…

همه دردسر‌ها سر همین چند کیلو گوشت اضافه است، اینکه باید کلی زل بزنی به لباس‌های مانکنی پشت ویترین و فقط حسرت پوشیدنشان را بخوری یا اینکه برای خرید لباس هر میهمانی باید کلی پاساژها و مغازه ها را بگردی و تهش برسی به خرید چند متر پارچه و دادن آن به خیاط تا مگر لباسی بدوزد در حد قد و قواره خودت…

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، دردسر جِر خوردن‌های لباسهایت که مدام باید حواست بهشان باشد که دهن باز نکنند و جِرخورگی‌شان تا نا کجا آباد نرود هم همه اش سر همین چند کیلو گوشت اضافه است…

هزار جور درد و مرض و بیماری هم که چاقی سر آدم می‌آورد را همراه همه اینها بگذاریم کنار، آنچه که دو میلیارد آدم چاق روی این کره خاکی را حرص می‌دهد و جری می‌کند و آنها را به درد سر می‌اندازد متلک‌ها و طعنه‌هایی است که از دوست، آشنا، فامیل و در و همسایه می‌شوند. متلک‌هایی که نمونه‌اش توی همین ایران خودمان فراوان است.

شنیدن این متلک‌ها و کشیدن این دردسر‌ها حالا عزم خیلی از آدم‌های چاق را برای لاغر شدن جزم و بازار تبلیغات وسایل و داروهای لاغری رسانه‌ها را هم حسابی داغ کرده …

حالا از گن و چسب و کفش و قرص و دارو و هر آنچه که فکرش را کنی اختراع شده تا مگر این چند کیلو گوشت اضافه را آب کنند و بفرستند پی کارش…

در میان این همه وسایل و تجهیزات لاغری کمربندهای لاغری هم بازارشان حسابی داغ است، فکرش هم دلچسب است که یک گوشه بنشینی و لم بدهی و کمربند دور کمرت بلرزد و تو لاغری شوی!

اما برخلاف همه تبلیغاتی که برای این کمربندها می‌شود، یک فیزیوتراپیست می‌گوید: این کمربندها در خوشبینانه‌ترین حالت و در کنار روش‌های دیگر از جمله اصلاح تغذیه و افزایش بدنی احتمال دارد بین 5 تا 10 درصد در لاغری افراد موثر باشند.

دکتر مرتضی عزیزیان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه موثرترین شیوه در لاغری استفاده از تغذیه مناسب و نیز تحرک کافی است، می‌گوید: استفاده از ابزاری مانند کمربندهای لاغری بنا بر تحقیقات صورت گرفته آن هم در کنار سایر روش‌ها از جمله اصلاح تغذیه و نیز افزایش تحرک تنها احتمال دارد، پنج تا هفت درصد در لاغری افراد موثر باشد.

وی با اشاره به وجود انواع کمربندهای لاغری ادامه می‌دهد: در نوع معمولی این کمربندها که از جنس پلاستیک و یا مشما بوده، کمربند به دور کمر بسته می‌شود که این نوع کمربند می‌تواند در افرادی که دچار افتادگی شکم هستند، زنان باردار در جمع کردن شکم موثر باشد.

عزیزان کمربندهای مکانیکی، الکتریکی و مکانیکی-الکتریکی که در آنها از دستگاه‌های مکانیکی‌ یا جریان‌های الکتریکی برای لرزش کمربند استفاده می‌شود را انواع دیگر کمربندهای لاغری عنوان می‌کند و می‌گوید: این کمربندها گردش خون و متابولیسیم را تا حدی در ناحیه شکم بالا برده که این امر تا حدی به سوختن چربی در این نواحی کمک می‌کند.

به گفته عزیزیان، این نوع کمربندها نیز در کنار سایر عوامل و روش‌های لاغری از جمله اصلاح تغذیه و افزایش تحرک احتمال دارد، پنج تا هفته درصد و در خوشبینانه‌ترین حالت 10 درصد در لاغری افراد موثر باشند.

‌پنج درصد و در خوشبینانه ترین حالت 10 درصد، این همه کارایی این کمربندها‌ست، آن هم زمانی که رژیم غذایی درستی داشته باشی و به اندازه کافی تحرک کنی…

حالا میل خودتان است که این کمربندها را ببندید یا نبندید، اما این را بگویم شاید این کمربندها برای کاهش وزن کارایی چندانی نداشته باشند، اما مطمئنا در به خطر افتادن جان افراد هیچ دخالتی ندارند.

شایعاتی که این کمربندها ملکول‌های چربی را می‌شکنند و احتمال دارد این ملکول‌ها وارد خون شوند و جان افراد را به خطر بیندازند را دکتر عزیزیان به طور کلی رد می‌کند و می‌گوید: این کمربندها به هیچ عنوان قدرت شکستن مولکول‌های چربی شکم را ندارند.

این فیزیوتراپیست می‌گوید: زمانی که مولکول‌های چربی نمی‌شکنند، قطعا شایعاتی مبنی بر اینکه با شکسته شدن مولکول‌های چربی توسط این کمربندها احتمال ورود آنها به درون خون و مرگ افراد وجود دارد نیز قطعا صحت ندارد.

وی به جراحی‌های چربی بدن نظیر لیپو‌ساکشن نیز اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: در اینگونه جراحی‌ها به هنگام خروج چربی چنانچه وریدی پاره شده باشد، احتمال ورود چربی به دورن خون وجود دارد، اما قطعا در استفاده از کمربندهای لاغری چنین امری صحت ندارد، زیرا این کمربندها حتی قادر به شکستن مولکول‌های چربی هم نیستند.

… و خلاصه اینکه لاغر شدن این همه قرص و دارو و کفش و کمربند نمی‌خواهد و ته همه اینها با داشتن یک رژیم غذایی درست و کمی هم ورزش به راحتی می‌توان از شر این گوشت‌های اضافه خلاص شد…

گزارش از: محبوبه علی آقایی، خبرنگار ایسنا، منطقه کرمانشاه

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *