چهارشنبه، ۲۸ خرداد ۹۳ - ۰۱:۰۷

متخصص تغذیه و مدیر گروه رشته علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: مصرف چای بعد از غذا، برای آقایان مفید ولی برای…

متخصص تغذیه و مدیر گروه رشته علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: مصرف چای بعد از غذا، برای آقایان مفید ولی برای خانم‌ها مضر است چون آهن غذا را جذب کرده و بدن آنها از آهن خالی می‌ماند.

به گزارش فارس، علیرضا رهبر ظهر امروز در نشست مدیران بهداشتی و درمانی بوشهر به مزایا و مضرات مصرف چای اشاره کرد و اظهار داشت:  چای منبع بسیار عالی ترکیباتی به نام فیتوکمیکال‌ها (Phytochemicals) (مواد شیمیایی گیاهی) است که ماده‌ای به شدت ضدسرطان و پیری است.

رهبر گفت: فیتوکمیکال‌ها به دسته‌های مختلفی مانند فلاونوییدها (Flovonoids) و نان فلاونوییدها (nonFlovonoids )تقسیم می‌شوند که خواص ضد میکروبی، ضد باکتری و ویروسی دارند و از رسوب چربی در عروق قلبی، تخریب بافت‌ها بوسیله عوامل شیمیایی زیانبار مانند سموم موجود در هوا مثل سُرب و سموم موجود در غذا مثل جیوه و کادمیوم جلوگیری می‌کند.

مدیر گروه رشته علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: با توجه به اینکه وجود فلوئور برای استحکام دندان بسیار اهمیت دارد، چای یکی از بهترین منابع فلوئور و همچنین بعد از نمک یددار بهترین منبع یُد است.

وی با اشاره به اینکه چای منبع بسیار خوبی از پتاسیم است، گفت: پتاسیم ماده‌ای است که فشار خون را پایین می‌آورد و در انتقال پیام‌های عصبی و عضلانی نقش مهمی دارد و همچنین در تنظیمP.H خون و رشد استخوان‌ها بسیار مفید است.

رهبر در ادامه با بیان اینکه با انجام دستورالعمل‌هایی می‌توان فقط از مزایای چای استفاده کرد، گفت: چای دارای ترکیبی به نام اسید تانیک است که این ماده جاذب املاح پرارزشی مانند آهن، کلسیم، منیزیم و روی است که این ماده می‌تواند برای خانم‌ها به دلیل کمبود آهن بدنشان مشکل ساز بوده، چون بدن انسان در روز به 12 میلی‌گرم آهن نیاز دارد که به طور استاندارد در خانم‌ها 10 میلی‌گرم و در آقایان 15 میلی‌گرم است و مصرف چای بعد از غذا، برای آقایان مفید ولی برای خانم‌ها مضر است چون آهن غذا را جذب کرده و بدن آنها از آهن خالی می‌ماند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: اگر آهن را به دو دسته آهن هِم یعنی آهنی که در هموگلوبین و میوگلوبین موجود در گوشت قرمز و سفید و آهن غیر هِم که معمولاً در مواد گیاهی یافت می‌شود تقسیم کنیم، مصرف چای اختلالی در جذب آهن هِم ایجاد نمی‌کند ولی به‌دلیل وجود آهن غیر هم به ویژه در صبحانه بهتر است خوردن چای به مدت یک ساعت به تعویق بیفتاد.

متخصص تغذیه و رژیم‌های درمانی اضافه کرد: در چای ترکیباتی به نام تِیین وجود دارد که موجب تحریک گیرنده‌های هیستامینی درمعده شده و سبب ترشح اسید معده می‌شود و ممکن است درکسانی که دچار سوزش، التهاب و زخم معده هستند، مشکلات گوارشی ایجاد کند و بهتر است این افراد چای کمتری مصرف کنند.

وی در پایان تصریح کرد: ترکیباتی در چای موجود است که از تخلیه معده جلوگیری می‌کند و باعث یبوست می‌شود گرچه این مسئله برای افراد دیابتی مفید است زیرا هر چه معده آنها دیرتر تخلیه شود قندخون آنها به یکباره بالا نخواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.