دوشنبه، ۲۳ تیر ۹۳ - ۱۱:۰۳

به گزارش خبرگزاری مهر، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به روند مذاكرات ايران و 1+5 و با بيان اين نكته كه…

به گزارش خبرگزاری مهر، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به روند مذاكرات ايران و 1+5 و با بيان اين نكته كه «مذاكرات هسته‌اي به نقطه حساسي رسيده است»، گفت: اگر سياست كشورهاي 1+5 امتيازخواهي نباشد و انصاف در گفتگوها حاكم باشد، به نتيجه خواهيم رسيد كه به نفع ايران و همه كشورهاست.

وی با ابراز تأسف از شرايطي كه اين روزها در غزه بر مردم مظلوم مي‌گذرد، گفت: رژيم صهيونيستي كه نماد تروريسم دولتي در جهان است، بدترين خشونت‌ها را عليه يك عده انسان بي‌دفاع مرتكب مي‌شود كه در واقع در نوار غزه زنداني هستند.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با تشريح اوضاع منطقه، مخصوصاً افغانستان سوريه و عراق، گفت: ويروس تروريسم در كشورهاي منطقه رو به افزايش است كه اين براي همه خطرناك خواهد بود.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام اختلافات دولت‌هاي منطقه را باعث ایجاد فضای رشد و ميدان‌داري تروريسم ها دانست و گفت: چراغ سبزهايي كه قدرت‌هاي جهاني به تروريست‌ها و به ويژه دولت غاصب اسرائيل مي‌دهند، راه را براي آنان باز مي‌كند و نمي‌دانند طبيعت ترور، روزي دامن آنها را هم خواهد گرفت، آن‌گونه كه در پرورش و تقويت طالبان و القاعده گرفت.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در پاسخ به سؤال سفير ايتاليا كه «آينده ايران را در ناآرامي‌هاي منطقه چگونه مي‌بيند؟»، گفت: جمهوري اسلامي با قدرت دفاعي و حمايت‌هاي مردمي و تجربه‌هايي كه براي مقابله با تجزيه‌طلب‌ها و گروهك‌هاي مسلح دارد، امن‌ترين كشور منطقه است و خواهد بود.

وی با اشاره به سوابق تمدني ايران و ايتاليا در تاريخ كهن، بر گسترش روابط دوجانبه تأكيد كرد و گفت: اگرچه تحريم‌هاي ظالمانه بر روابط سايه انداخته بود، اما آينده، نويدبخش روزهاي خوب همكاري بين دولت و ملت ايران و ايتالياست.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اتفاقات عراق، گفت: راه‌حل همه مسائل سياسي، گفتگوهاست و اين موضوع در عراق كه شرايط خاصي دارد، سخت است، ولي ايران به تلاش‌هايش ادامه مي‌دهد تا مردم عراق بيش از اين قرباني جنايت نشوند.

 لوكا جانسانتي، كه مأموريت ايشان به عنوان سفير ايتاليا در ايران رو به پايان است و براي مسئوليت جديد به كشور متبوع خويش برمي‌گردد، در اين ديدار گفت: تجربيات ارزشمندي از همكاري با ايران دارم و هر جا كه باشم، براي تقويت روابط تلاش خواهم كرد.

سفير ايتاليا، ايران را كشوري باثبات خواند و افزود: خواهان گسترش روابط دوجانبه در ابعاد مختلف سياسي، اقتصادي، تجاري و فرهنگي هستيم و بسياري از تجّار و شركت‌هاي ايتاليايي آمادگي دارند تا پس از حل مسائل تحريم با ايران كار كنند.

 لوكا جانسانتي ايران را هم‌کار سنتي ايتاليا دانست و گفت: مي‌دانم با تقويت بخش خصوصي كه پيرو اصلاح اصل 44  قانون اساسی در مجمع تشخيص مصلحت نظام اتفاق افتاد، زمينه براي همكاري شركت‌هاي خارجي با سرمايه‌گذاران ايراني فراهم شده است و ايتاليا، بهترين ظرفيت را براي اين همكاري در همه سطوح دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.