چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۹۳ - ۰۵:۰۷

سلامت نیوز: نایب رئیس هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت از تحت پوشش بیمه قرار گرفتن داروهای ناباروری تا پایان مرداد ماه خبر داد…

سلامت نیوز: نایب رئیس هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت از تحت پوشش بیمه قرار گرفتن داروهای ناباروری تا پایان مرداد ماه خبر داد و گفت: 90 درصد هزینه اعمال جراحی مربوط به ناباروری را بیمه تقبل می کند .

محمد باقر هوشنگی در گفتگو با مهر افزود: با توجه به اعلام مدیرعامل سازمان بیمه سلامت بزودی داروهای ناباروری تحت پوشش بیمه قرار می گیرند و در این خصوص باید لیست داروهای مورد نیاز درمان ناباروری برای زنان و مردان مشخص و سپس این موضوع عملیاتی شود.

وی تاکید کرد: هنوز نامه کتبی بیمه داروهای ناباروری به هیات مدیره ارسال نشده اما محسنی بند پی این موضوع را اعلام کرده که قطعا اجرایی خواهد شد.

نایب رئیس هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت در مورد اعمال جراحی ناباروری نیز گفت: این اعمال جراحی از قبل تحت پوشش بیمه قرار داشته بطوریکه بیمه ها در بیمارستانهای دولتی 90 درصد هزینه های مربوط به جراحی ناباروری را می پردازند و 10 درصد باقی مانده را فرد بیمه شده پرداخت می کند که البته به تازگی این درصد نیز کاهش یافته و در روستاها هزینه پرداختی بیمه شده 5 درصد است.

به گفته هوشنگی، پرداخت این هزینه در بیمارستانهای دولتی بر اساس تعرفه دولتی و در بیماستانهای خصوصی طبق تعرفه خصوصی است به همین دلیل فقط در بیمارستانهای دولتی بیمه هزینه های جراحی ناباروری را تقبل می کند.

وی به سیاست افزایش جمعیت اشاره کرد و افزود: پوشش داروها و درمان ناباروری در راستای اجرای سیاستهای افزایش جمعیت انجام می شود و هنگامی که در موارد پیشگیری از بارداری با تصوبیب قوانین سخت گیری می شود طبیعتا در درمان نازایی نیز باید تسهیلاتی در نظر گرفته شود به همین دلیل درمان ناباروری با شدت بیشتری اجرایی خواهد شد.

هوشنگی با اشاره به اینکه در حال حاضر 15 تا 20 درصد زوجها نابارور، گفت: در گذشته درمان ناباروری و خدمات مورد نیاز آن جزء خدمات گران قیمت محسوب می شد و بیمه ها ورود پیدا نمی کردند اما این موضوع با برنامه ریزی سازمان بیمه سلامت و وزارت بهداشت رفع شده است و دیگر مانند قبل با آن برخورد نمی شود.

نایب رئیس هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت در مورد اینکه چرا بیمه ها زیر بار درمان ناباروری نمی روند، گفت: هر خدمت جدیدی که تحت پوشش بیمه می آید و دولت مصوب می کند باید منابع مالی مورد نیاز آن نیز محاسبه و ابلاغ شود در غیر اینصورت در اجرا به مشکل بر می خورد.

وی افزود: خواسته بیمه ها نیز اجرای مصوبات و تعهدات جدید است اما متاسفانه کمبود منابع مالی این امکان را نمی دهد و در صورت تخصیص منابع بیمه ها برای اجرای خدمات جدید مشکلی ندارند.

هوشنگی اظهار داشت: در راستای اجرای سیاستهای جمعیتی که مقام معظم رهبری ابلاغ کرده اند وزارت بهداشت با سازمان بیمه سلامت تفاهم نامه ای در مورد بیمه ناباروری امضا کرده و منابع لازم نیز تخصیص داده شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.