دوشنبه، ۲۴ شهریور ۹۳ - ۱۱:۰۰

مدیرعامل صندوق توسعه کشاورزی جنوب استان کرمان گفت: با توجه به اینکه می‌توانیم تا 10 برابر سرمایه موجود در بانک، تسهیلات بگیریم آمادگی…

مدیرعامل صندوق توسعه کشاورزی جنوب استان کرمان گفت: با توجه به اینکه می‌توانیم تا 10 برابر سرمایه موجود در بانک، تسهیلات بگیریم آمادگی داریم در هر سطحی که نیاز باشد به تشکل‌ها کمک کنیم اما تشکلها استقبال نمی‌کنند و یکی از دلایل، توانایی نداشتن در سپردن وثیقه مورد نیاز است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، علی شهابی، در جلسه‌ای با حضور استاندار کرمان اظهار کرد: با فعالیت وزارت جهاد کشاورزی، صندوق‌های غیردولتی در بخش کشاورزی کشور راه اندازی شد.

وی افزود: مصوب شد 380 صندوق شهرستانی در ادامه صندوق‌های استانی تشکیل شود و صندوق جیرفت آخرین صندوق استانی است که به لحاظ ظرفیت‌های منطقه در تولید محصولات کشاورزی در جنوب استان تشکیل شده و سی و پنجمین صندوق استانی است.

شهابی تصریح کرد: سرمایه اولیه صندوق توسعه کشاورزی جنوب استان کرمان در بدو فعالیت در سال 88 مبلغ 18 میلیارد و 400 میلیون ریال با فعالیت 52 تشکل کشاورزی بود.

وی بیان کرد: با استقبال و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، کار انجام شد. در حال حاضر 5 میلیارد و 400 میلیون تومان سرمایه داریم اما به توجه به ظرفیت منطقه کم است و در آخرین سرمایه گذاری، سهم دولت محقق نشد و بخش خصوصی استقبال چندانی نکرد. مهمترین اقدام صندوق در چند سال گذشته، انعقاد قرارداد 70 میلیارد تومانی عاملیت با جهاد کشاورزی در زمینه آبیاری تحت فشار بوده است. همچنین 9 قرارداد عاملیت دیگر نیز توسط این صندوق، بسته و اجرا شده است.

شهابی تصریح کرد: برای استقبال کشاورزان باید سهم دولت افزایش پیدا کند و دولت 49 درصد سهم خود را پرداخت کند. پرداختی‌های صندوق تنها به عهده تشکل‌هاست و شخص نمی‌تواند دریافتی از صندوق داشته باشد.

در این جلسه، مقرر شد درخواست‌های صندوق توسعه کشاورزی جنوب استان کرمان، مکتوب و به وزیر جهاد کشاورزی ارائه شود.

علیرضا رزم حسینی، استاندار کرمان نیز در این جلسه با تاکید بر مدیریت کشت و برداشت محصولات کشاورزی در استان گفت: باید برنامه‌ریزی کشت و برداشت ارائه شود تا کشاورزان بدانند چه محصولی کشت کرده و متضرر نشوند. باید با ارائه آمار، سطح زیرکشت هر محصول و میزان کشت آینده مشخص شود.

رزم حسینی از مدیر جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان خواست، طی 20 روز آینده آمار کشاورزی شهرستان فاریاب به عنوان نمونه برای برنامه ریزی ارائه شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.