چهارشنبه، ۲۵ تیر ۹۳ - ۰۶:۲۰

سلامت نیوز: با اینکه سن یک عامل عمده زمینه ساز آرتروز است ولی افراد جوان هم ممکن است درگیر آن شوند در بعضی…

سلامت نیوز: با اینکه سن یک عامل عمده زمینه ساز آرتروز است ولی افراد جوان هم ممکن است درگیر آن شوند در بعضی موارد ممکن است آرتروز زانو ارثی باشد و در سایر افراد می تواند ناشی از صدمه مفصل، عفونت و یا وزن زیاد باشد.

دکتر فرید ستارزاده متخصص ارتوپدی در گفت وگو با ایسنا، در توضیح آرتروز گفت: آرتروز حالتی است که در آن بالشتک غضروفی (لایه غضروفی) بین مفاصل به علت خرد شدن و ساییدگی از بین می رود در نتیجه در مفصل درگیر، استخوان‌های روی هم حرکت ایجاد می‌کنند (بجای غضروف) و به علت از بین رفتن سطح صاف و صیقلی مفصل، روی همدیگر خراشیده شده موجب درد – خشکی حرکت، تورم و کاهش دامنه حرکتی مفصل می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که چه کسانی دچار آرتروز می‌شوند، گفت: آرتروز شایع‌ترین نوع درگیری مفصل در یک بیماری است و با وجود اینکه حتی در افراد جوان هم ممکن است دیده شود، شانس ایجاد آن بعد از سن 45 سالگی بیشتر می‌شود.

این متخصص ارتوپدی با بیان این که شایعترین مفصلی که درگیر آرتروز می‌شود، زانوست، افزود: احتمال ایجاد آرتروز در جنس مونث بیشتر است.

وی شایعترین علت آرتروز زانو را وابسته به سن دانست و افزود: تقریباً همه انسانها سرانجام دچار درجاتی از آرتروز زانو خواهند شد ولی بعضی عوامل موجب ایجاد آرتروز در سنین پایین‌تر می‌شوند. با افزایش سن توانایی ترمیم غضروف کم می‌شود.

ستارزاده در ادامه عواملی از قبیل افزایش وزن، ارث و جنسیت را در ایجاد آرتروز موثر دانست و گفت: افزایش وزن موجب افزایش فشار روی همه مفاصل بخصوص زانو می‌شود. همچنین ممکن است افراد به علت جهش‌های ژنتیکی، شخصی و اختلالات ارثی بیشتر مستعد آرتروز شوند.

وی افزود: زنان در سنین بالای 55 سال بیشتر از مردان در همین سن دچار آرتروز می‌شوند، همچنین برداشتن اجسام سنگین و

ورزش‌هایی مانند فوتبال، تنیس، دویدن طولانی، کوه پیمایی در ایجاد آرتروز موثرند.

دکتر ستارزاده در پایان خاطرنشان کرد: ضرورت توجه به ورزش مداوم در تقویت عضلات اطراف مفصل موثر بوده و از سرعت ایجاد آرتروز می‌کاهد. در حالی که بعضی بیماری‌های روماتیسمی مانند آرتریت روماتوئید، رسوب آهن در مفصل یا افزایش هورمون رشد موجب ایجاد آرتروز می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *