شنبه، ۲۹ شهریور ۹۳ - ۰۳:۴۷

اینجا محلی برای دیدن فیلم‌های تاریخ سینماست درو دیوار اینجا بوی نقد می‌دهد مانند تمام سینما تک‌هایی که در سراسر دنیا محلی برای…

اینجا محلی برای دیدن فیلم‌های تاریخ سینماست درو دیوار اینجا بوی نقد می‌دهد مانند تمام سینما تک‌هایی که در سراسر دنیا محلی برای دیدن فیلم‌های تاریخ سینما و فرهنگسازی است. سینما تکی که اولین جرقه‌های تاسیسش در فرانسه در دهه 30 زده شد و ایران نیز بیش از 70 سال است که میزبان آن است و حالا چندی است سینما تک اصفهان گوشه مجتمع فرهنگی هنری فرشچیان از رونق افتاده و گروهی که در آن با نام سینماتک به فعالیت می‌پرداختند با موانعی برای انجام فعالیت‌های خود برخوردند که منجر به تعطیلی این گروه شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه اصفهان، گروه سینماتک پس از سال‌ها فعالیت از ادامه حیات محروم شد. سال 1389 گروه سینماتک تاسیس و با گروهی از کارشناسان به فعالیت پرداخت. این گروه با نقد و نمایش فیلم، راهی برای جذب علاقه‌مندان به فیلم و سینما باز و آموزش‌های بسیاری را نیز در این رشته هنری به سینمادوستان ارائه کرد. با این حال دستور لغو فعالیت‌های این گروه صادر و پرونده سا‌لها فعالیت این گروه بسته شد.

هیچ ایراد قانونی به کار ما وارد نیست

رئیس گروه سینماتک با بیان اینکه هیچ ایراد قانونی در فعالیت انجمن سینمایی سینماتک وجود نداشته است، گفت: با توجه به اینکه اکنون انجمن سینمای جوان در سینماتک مجتمع فرهنگی فرشچیان در حال فعالیت است، به نظر من یک همکاری بین این انجمن و مجتمع فرهنگی فرشچیان انجام شد تا جلوی فعالیت گروه سینماتک گرفته شود.

امین داوری افزود: هیچگاه کمکی از سوی مسؤولان فرهنگی استان اصفهان به این گروه داده نشد و حتی هزینه‌های سینماتک را از جیب خودمان می‌دادیم. گروه سینماتک کاملا به صورت مستقل عمل می‌کرد و از هیچ گروه فرهنگی و اجرایی کمک نمی‌گرفت.

وی با اشاره به همکاری گروه سینماتک با انجمن سینمای جوان در ابتدای تاسیس آن، ابراز عقیده کرد: به دلیل برخی بی‌اخلاقی‌هایی که از سوی انجمن سینمای جوان اصفهان صورت گرفت و اینکه تمام هزینه‌های سینماتک را گروه ما می‌داد. برنامه‌ریزی و بار قانونی همه برنامه‌ها نیز بر عهده ما بود پس عملا هیچ شراکتی بین ما و انجمن سینمای جوان نبود. بنابراین به شراکتی که داشتیم پایان دادیم و سه سال آخر به صورت مستقل عمل کردیم.

رئیس گروه سینماتک اضافه کرد: در سه سال آخر به سمت تحلیل فیلم‌ها به صورت کارگاهی رفتیم یعنی یک سینمای مشخص را در نظر می‌گرفتیم و با دید وسیع‌تری به آن نگاه می‌کردیم. همچنین زمان تحلیل فیلم را بیشتر کردیم و به چهار تا پنج ساعت رساندیم و آن چیزی را که سر کلاس‌های دانشگاه ها گفته می‌شد در سینماتک نیز مطرح می‌کردیم.

فشارها گروه سینماتک را تعطیل کرد

داوری با بیان اینکه هیچ تخلفی در انجمن سینماتک انجام نشده است، ادعا کرد: اگر تخلفی شده بود که با آن برخورد می‌کردند ولی به دلیل اینکه برخی از مدیران استانی هیچ گونه اطلاعی از لحاظ سینمایی ندارند تنها برنامه‌ای که در این سال‌ها فعال بود را تعطیل کردند. در اصفهان نه فیلم تولید می‌شود و نه کارگردانی از این شهر بیرون می‌آید بلکه تنها بودجه است که می‌آید و می‌رود.

وی با اشاره به فشارهای انجمن سینمای جوان به سینماتک مدعی شد: در نتیجه این فشارها سینماتک تعطیل شد.

رئیس جدید سینمای جوان سینماتک را تعطیل کرد

رئیس گروه سینماتک با بیان اینکه مجموعه مذکور در سال‌های اخیر هیچ مشکلی با نهادهای قانونی نداشته است، افزود: سینماتک سال اول به وسیله استاندار و مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح شد و از گروه سینماتک نیز تقدیر می‌شد. اما با تغییر ریاست انجمن سینمای جوان، اداره فرهنگ و ارشاد به انجمن سینمای جوان فشار آورد که دلیل آن نیز مخالفت این نهاد با تغییر رئیس انجمن سینمای جوان بود.

داوری ادامه داد: در همان زمان نیز به گروه سینماتک فشار آوردند. رئیس جدید انجمن سینمای جوان برای جلوگیری از حرف‌هایی که در مورد او زده شد و اتهاماتی که به او می‌زدند. سراغ ما آمد و گروه سینماتک را تعطیل کرد.


سینماتک فعال است

تعطیلی گروه سینماتک این نکته را به ذهن‌ها یادآور می‌شد که دیگر ساختمان سینماتک مجتمع فرشچیان نیز تعطیل شد و دیگر برنامه‌ای در آن اجرا نخواهد شد. اما رئیس سینمای جوان این نکته را تکذیب و بر فعالیت سینماتک تاکید کرد.

رئیس انجمن سینمای جوان اصفهان با بیان اینکه اکنون در سینماتک دو برنامه در هر هفته نمایش داده می‌شود، گفت: انجمن سینماتک شامل تعدادی از افرادی بود که با مجتمع فرشچیان کار می‌کردند ولی مجوزهای لازم را نداشتند اما سینماتک سینما جوان هنوز کار می‌کند.

سید محمد طباطبایی افزود: انجمن سینمای جوان در مجتمع فرشچیان محلی دارد به نام سینماتک که متعلق به سینمای جوان است و تمام برنامه‌ریزی‌های آن را بر اساس قرارداد با سینما شهر انجام می‌دهیم.

هیچ گروه و انجمنی را منحل نکردیم

وی با تاکید بر اینکه هیچ انجمنی را سینمای جوان منحل نکرده است، ادامه داد: مدیران مجتمع فرشچیان به افرادی که به اسم سینماتک به فعالیت می‌پرداختند گفتند که برای اکران فیلم مجوز بیاورید و ظاهرا مجوز برای اکران فیلم نداشتند. پس اگر مجوز داشتند مشکلی برای آنها پیش نمی‌آمد.

رئیس انجمن سینمای جوان اصفهان با رد هر گونه دخالت انجمن سینمای جوان در منحل شدن گروه سینماتک، تصریح کرد: انجمن سینمای جوان هیچ نقشی در توقف فعالیت این افراد نداشته است. سعی داریم هر روز به رونق سینماتک بیفزاییم و از گروه‌هایی که بخواهند کار کنند استقبال می‌کنیم.

گروه سینماتک مجوز نداشت

اظهارنظرهای متناقض در مورد تعطیلی گروه سینماتک تنها یک راه باقی می‌گذارد و آن اینکه شرح این رویداد از زبان مدیر مجتمع فرهنگی فرشچیان شنیده شود که واقعا چه کسی این گروه را تعطیل کرده است؟

مدیر مجتمع فرهنگی فرشچیان با بیان اینکه ساختمان سینماتک برقرار است و برنامه‌های بسیاری در آن برگزار می‌شود، اظهار کرد: سینماتک مکانی است که در آن برنامه‌های بسیاری برگزار می‌شود و اکنون انجمن سینمای جوان در آن برنامه دارد.

محمدقلمکاریان با اشاره به انجمن سینماتک گفت: گروه سینماتک زیرمجموعه سینمای جوان نبود به همین دلیل گفتیم که مجوز بگیرید تا بتوانید کار کنید اما هیچ مجوزی ارائه نکردند.

وی ادامه داد: اگر این گروه مجوز داشته باشند مشکلی با فعالیت آنها نیست. این گروه یا باید تحت قالب سینمای جوان کار کنند یا تحت عنوان مجوزی که ارشاد صادر می‌کند. اگر هم در گذشته بدون مجوز کار می‌کردند فعالیت آنها غیرقانونی بوده است.

کار هنری بدون مجوز ممکن نیست

مدیر مجتمع فرهنگی فرشچیان با تاکید بر ضرورت اخذ مجوز برای هر گونه فعالیت فرهنگی، افزود: به انجمن سینماتک هم گفتیم، اینکه چند نفر دور هم جمع بشوند و بخواهند کار هنری کنند عملا بدون مجوز امکان‌پذیر نیست. این گروه نه مجوز تشکل، نه مجوز انجمن و نه مجوز برگزاری برنامه‌ها را داشتند.

پیشنهاد دادم با مجوز سینمای جوان کار کنند

قلمکاریان با بیان اینکه هر گونه نمایش و نقد فیلم باید تحت قالب یک تشکل یا انجمن و با مجوز انجام باشد، ادامه داد: من به گروه سینماتک پیشنهاد دادم که با انجمن سینمای جوان صحبت کنید که با مجوز آنها کار کنید یا از اداره ارشاد مجوز لازم را بگیرید اما هنوز مجوزی را به من ارائه نکرده‌اند.

وی اضافه کرد: اگر مجوز بگیرند هیچ مانعی برای فعالیت آنها نیست و از افرادی که با مجوز فعالیت می‌کنند، استقبال می‌کنیم. مجتمع فرهنگی فرشچیان برای اهالی هنر است و می‌توانند از این مکان برای انجام فعالیت‌های خود استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، فعالیت انجمن‌ها و گروه‌های هنری در اصفهان از یک سو با گرفتن مجوز از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی رو‌به‌رو است و از سوی دیگر با هزینه‌های بسیاری که برای فعالیت آنها نیاز است. اما آنچه بیش از همه به هنر ضربه می‌زند تعطیلی فعالیت گروه‌ها و درگیری آنها با نهادهای گوناگون است که نتیجه‌ای جز خاموش شدن شمع هنر در اصفهان ندارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *