سه شنبه، ۰۸ مهر ۹۳ - ۰۷:۵۵

مدیرکل دامپزشکی گیلان از استقبال کم مردم از ذبح دام در کشتارگاه‌ها در روز عید قربان انتقاد کرد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان…

مدیرکل دامپزشکی گیلان از استقبال کم مردم از ذبح دام در کشتارگاه‌ها در روز عید قربان انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه گیلان، دکتر سهراب عاقبتی امروز در نشست خبری اداره کل دامپزشکی گیلان که به مناسبت هفته دامپزشکی برگزار شد، گفت: کشتار دام به روش سنتی به جزء روز عید قربان به دلیل مذهبی بودن مراسم ممنوع است.

وی با اشاره به اینکه دام باید قبل از کشتار برای شناسایی احتمال بیماری توسط کارشناسان دامپزشکی معاینه شود، اضافه کرد: برخی از بیماری‌ها پس از ذبح دام قابل تشخیص هستند، به همین دلیل روز عید قربان در سه نقطه شهرستان رشت اکیپ دامپزشکی به مردم خدمات‌رسانی می‌کنند.

وی گفت: اگر افرادی معتقد هستند که حتما باید ذبح دام و قربانی در خانه‌هایشان انجام شود می‌توانند پس از سر بریدن دام آن را به کشتارگاه ببرند تا مراحل بعدی به صورت کاملا بهداشتی انجام شود و به این ترتیب سلامت خود، خانواده و کسانی را که می‌خواهند از گوشت قربانی به آنها هدیه بدهند، حفظ کنند.

عاقبتی با اشاره به اینکه هر ساله این موارد به مردم اطلاع‌رسانی می‌شود، گفت: متاسفانه هنوز استقبال مردم از ذبح دام در کشتارگاه‌ها به مناسبت عید قربان کم است.

وی گفت: در همه شهرستان‌ها مردم می‌توانند با شماره 1512 تماس بگیرند و از خدمات دامپزشکی بهره‌مند شوند.

مدیرکل دامپزشکی گیلان تاکید کرد: کشتار دام به روش صنعتی بهداشتی‌تر است و از مردم می‌خواهیم تا پس از ذبح دام، لاشه را به کشتارگاه‌ها بسپارند و از خدمات رایگان این واحدها بهره‌مند شوند.

تولید بیش از 415 هزار قطعه مرغ بدون آنتی‌بیوتیک در گیلان

عاقبتی با بیان اینکه مردم دنیا امروز به استفاده از غذاهای ارگانیک بسیار علاقه‌مند هستند، افزود: گیلان از جمله استان‌های تولیدکننده مرغ بدون آنتی‌بیوتیک است.

وی با اشاره به اینکه در شش ماهه اول سال جاری 415 هزار و 640 قطعه طیور مرغ سبز در گیلان تولید شده است، تصریح کرد: علت گران‌تر بودن این نوع از مرغ‌ها نسبت به مرغ‌های معمولی این است که برای تولید آنها هزینه بیشتری صرف می‌شود.

عراق، مهمترین بازار هدف ماهی‌های صادراتی گیلان

عاقبتی در ادامه یکی دیگر از اولویت‌های کاری دامپزشکی گیلان را حوزه قرنطینه عنوان و اظهار کرد: میزان صادرات استان در شش ماهه اول سال جاری از نظر وزنی 1 میلیون و 17هزار کیلوگرم بوده است.

مدیرکل دامپزشکی گیلان با بیان اینکه ماهی پرورشی، ماهی زنده، شاه میگو، دوغ پاستوریزه، سوسیس و کالباس، بچه ماهی، تخم مرغ نطفه‌دار، ماهی زینتی، ماهی خاویاری و پای مرغ از جمله محصولاتی است که از گیلان صادر می‌شود، اضافه کرد: مهمترین بازار هدف ماهی‌های صادراتی گیلان، کشور عراق است و کشورهای اتحادیه اروپا مشتری مهم شاه میگوهای گیلان هستند.

وی تصریح کرد: پای مرغ به کشورهایی مانند چین و ویتنام صادر می‌شود و جوجه‌های گیلان نیز به ارمنستان می‌روند.

عاقبتی اضافه کرد: در مجموع در شش ماهه اول سال جاری 449 محموله از گیلان به کشورهای مبدا صادر شده که از نظر وزنی نسبت به سال گذشته کاهش اما از نظر ریالی افزایش داشت.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.