دوشنبه، ۲۶ خرداد ۹۳ - ۰۷:۰۳

سلامت نیوز: رئیس کمیسیون سلامت ، ‏‌محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه نفوذ رسانه‌های عمومی باعث می‌شود که…

سلامت نیوز: رئیس کمیسیون سلامت ، ‏‌محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه نفوذ رسانه‌های عمومی باعث می‌شود که هر حادثه‌ای اطلاع‌رسانی شود، گفت: از سال ۸۸ تا ۹۲ به واسطه غضب برخی از مدیران ارشد حوادث مختلف اطلاع‌رسانی نمی‌شد، اما هم‌اکنون فضا باز شده و سطح انتظارات مردم به حق بالا رفته است و مسئولان نیز باید پاسخ‌گوی این انتظارات باشند.

رحمت‌الله حافظی در گفت‌و‌گو با ایسنا، با بیان اینکه در چند سال اخیر مقداری در حوزه تولیدات خودرو ولنگاری داشتیم و کسانی که باید پاسخگو باشند خیلی احساس تکلیف نمی‌کردند، گفت: برای تولید کننده داخلی خودرو فرش قرمز پهن شد و دیدیم که با وجود قول خودروسازان برای ارتقای تولیداتشان به یورو ۴ هر بار به دلایلی وقت گرفتند و به تعهدات خود عمل نکردند و حتی بهانه نبود سوخت استاندارد کردند.

حافظی با اشاره به اینکه بر اساس بازدید صورت گرفته از کارخانه عقاب‌نشان ، شاسی و موتور اتوبوس اسکانیا ۱۰۰ درصد وارداتی است و استانداردهای لازم را دارد و از این منظر جای هیچ گونه نگرانی نیست، گفت:‌ طراحی اتاق این اتوبوس بر اساس استعداد و ظرفیت نیروهای فنی در داخل کشور و استانداردهای شرکت مادر تعریف شده است. سازمان ملی استاندارد برای طراحی اتاق اتوبوس‌ها استانداردی را اعلام نکرده است از این رو ابتدا می‌خواهیم که این سازمان با ورود جدی به این موضوع و تعیین حدود استاندارد برای تولیدکنندگان از آنها بخواهد که استانداردها را رعایت کند تا اگر تخطی از سوی تولیدکننده صورت گرفت آن زمان اعتراض خود را اعلام کند.

وی با بیان اینکه تولیدکننده اتوبوس به ویژه اتوبوس های شهری باید تمامی الزامات شرکت مادر را در زمان تولید رعایت کند، تاکید کرد: تولید کننده اتوبوس های داخلی باید فراتر از استاندارد سازمان ملی استاندارد تلاش کنند تا علاوه بر حفظ برند خود، سلامت شهروندان را نیز تامین کنند.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه نکته مهم در مورد تمامی اتوبوس‌های درون و برون شهری معاینه فنی آنهاست، ادامه داد: متاسفانه به دلیل نبود نظارت بر عملکرد این مراکز مشکلاتی پیش می آید که قابل پذیرش نیست. زمانی که تابلوی برق اتوبوس دستکاری می شود یا مخزن سوخت آن از ۷۰۰ لیتر به ۱۴۰۰ لیتر افزایش می یابد و به بمب متحرک تبدیل می شود و مراکز معاینه فنی براحتی با وجود این دستکاری های فنی در اتوبوس برگه معاینه فنی را صادر می کنند، چه توجیهی وجود دارد! اگر این اتوبوس به هر دلیلی دچار سانحه شود چه کسی پاسخگو است؟ بدون شک سهم مراکز معاینه فنی بسیار زیاد است وباید مراجع قضایی علاوه بر برخورد با این مراکز به صورت جدی به این موضوع ورود کند.

به گفته رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران اگر همه گروهها از تولیدکننده تا سازمان ملی استاندارد و متولیان نظارتی بدانندکه در برابر مطالبات مردم و سوانح رخ داده مسئول هستند، قطعا با پیگیری جدی نقاط ضعف و مشکلات را مرتفع می سازند.

وی همچنین در مورد اتوبوس شهری واژگون شده در بزرگراه آزادگان نیز گفت: در این حادثه عده‌ای مدعی هستند که شیشه اتوبوس کنده شده است و مسافران از آن پرتاب شده‌اند براساس آنچه که در خط تولید اتوبوس شهری اسکانیا از نزدیک مشاهده کردیم، باید بگویم اگر ذرات شیشه بر روی چارچوب قاب اتوبوس وجود داشته باشد این نظریه رد شده و صحت ندارد ولی اگر ذرات شیشه وجود نداشته باشد گفته دوستان درباره عدم استاندارد شیشه های اتوبوس صحت دارد که موجب شده است مسافران به بیرون پرتاب شوند. بدون شک در باره این موضوع مجددا نیاز است بررسی شود تا اظهار نظر کاملا کارشناسانه باشد.

این عضو شورا ادامه داد: اما در مورد اینکه شیشه ها به صورت خنجر موجب شده است تا بسیاری از مسافران را دچار حادثه کند باید بگویم تمامی این موارد اعم از شیشه ها و نوع صندلی که تلفات زیادی را برجای گذاشته است باید توسط کارشناسان قضایی و حقوقی در مسیر قانونی بررسی شود تا نتیجه اعلام شود اما با وجود تمامی موارد مطرح شده در این حادثه آنچه که نباید از آن غافل بود سهم عمده راننده است که وضعیت جسمی و روحی مناسبی نداشته است.

وی اظهار کرد: راننده در روز حادثه در حین رانندگی با تلفن همراه خود صحبت می کرد و باید از طریق قاضی مجوز بررسی مکالمات صادر شود تا میزان سهم راننده در این حادثه به طور دقیق مشخص شود. سرعت غیرمطمئنه اتوبوس در روز حادثه از سوی پلیس اعلام شده است که این مسئله توسط اظهار نظر مسافران نیز تایید شده است با این حال براساس آنچه که در بازدید از خط تولید این اتوبوس مشاهده شد برای مشخص شدن میزان سهم اتوبوس و راننده گزارشات به صورت کارشناسی باید مجددا بررسی شود.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با اشاره به نقش پلیس راهور در کاهش تلفات جاده‌ای، گفت: پلیس راهور باید جدیت بیشتری برای نظارت داشته باشد و با دقت بیشتر این امر را انجام دهد برای نمونه ماموران پلیس راه در پاسگاه ها باید تمامی اتوبوس ها را از نظر وضعیت ظاهری و لاستیک ‌استاندارد و تعداد مسافران، میزان حجم بار و همراه داشتن وسایل لازم ایمنی از جمله چکش برای شکستن شیشه در زمان اضطرار و کپسول آتش نشانی را چک کنند و در سوابق اتوبوس بایگانی کنند تا اگر مشکلی ایجاد شد مشخص شود که پلیس راهور وظیفه نظارتی خودرا به خوبی انجام داده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه استاندارد در کشور ما استاندارد نیست و باید سخت‌گیرانه‌تر شود، تاکید کرد: آستانه تحمل مردم دیگر این قبیل اتفاقات را نمی‌پذیرد که به خاطر سهل‌انگاری هر روز شاهد رخداد یک حادثه با اتوبوس‌ها یا هر وسیله دیگر باشد برای مردم دیگر این حوادث قابل تحمل نیست. از این رو از سازمان استاندارد انتظار می‌رود با بازنگری استانداردهای ملی و سختگیری بیشتر مانع از وقوع حوادث بعدی شود.

وی از مسئولان اسکانیا خواست تا در تولیدات خود دقت بیشتری داشته باشند تا محصولاتشان کمترین تلفات را در جاده ها داشته باشند و در بحث کیفی سازی تولیداتشان تلاش کنند. بدون شک در حادثه آزادگان باید روند کارشناسی طی شود تا به جمع‌بندی دقیق دست یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.