یکشنبه، ۲۶ مرداد ۹۳ - ۰۳:۴۱

‌یک کارشناس ارشد کاردرمانی معتقد است، کاردرمانی بسته به میزان آسیب سلول‌های مغزی می‌تواند معلولیت‌های مادرزادی را از صفر تا 90 درصد بهبود…

‌یک کارشناس ارشد کاردرمانی معتقد است، کاردرمانی بسته به میزان آسیب سلول‌های مغزی می‌تواند معلولیت‌های مادرزادی را از صفر تا 90 درصد بهبود بخشد.

روشنک نجفی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه کرمانشاه، اظهار کرد: عوامل متعددی می‌تواند در معلولیت مادرزادی موثر باشد که ژنتیک یکی از قدیمی‌ترین این عوامل است.

وی ازدواج‌های فامیلی و عدم تطابق گروه خونی مادر و پدر در زمان ازدواج را از مهمترین دلایل بروز معلولیت‌های مادرزادی ژنتیکی دانست و افزود: استفاده از داروها در دروان بارداری نیز می‌تواند سبب معلولیت‌های مادرزادی شود.

به گفته این کارشناس برخی از مادران باردار که در سه ماه اول از بارداری خود آگاه نیستند ممکن است داروهایی از جمله مسکن‌ها را مصرف کنند که منجر به آسیب سلول‌های مغزی و در نهایت معلولیت نوزاد شود.

نجفی افزود: همه داروها به جز مکمل‌ها و آهن می‌تواند در دروان بارداری برای نوزاد خطرناک باشد.

وی ضربه خوردن مادر در دوران بارداری، استرس در دوران بارداری و زایمان زودرس که مانع از تشکیل کامل عصب‌های نوزاد می‌شود را نیز از دیگر دلایل بروز معلولیت مادرزادی در کودکان برشمرد.

این کارشناس کاردرمانی با تاکید بر اینکه اکثر معلولیت‌های مادرزادی به دلیل آسیب سلول‌ اعصاب مرکزی است، یادآوری کرد: در برخی موارد آسیب سلول‌های محیطی نیز منجر به معلولیت می‌شود. مثلا کودکی که با دست متولد می‌شود ممکن است دست او هنگام زایمان کشیده و دچار آسیب شود.

وی کاردرمانی را تنها راهکار مناسب برای کودکان با معلولیت مادرزادی دانست و اضافه کرد: بستگی به میزان و سطح آسیب کاردرمانی می‌تواند از صفر تا 90 درصد موثر باشد.

به گفته این کارشناس کاردرمانی هرچه زودتر آغاز شود موثرتر خواهد بود و خانواده‌ها نباید زمان طلایی را از دست بدهند.

این کارشناس کاردرمانی تصریح کرد: اولین توصیه به پزشکان متخصص کودک است، زیرا بسیاری از والدین نمی‌توانند در مراحل اولیه معلولیت را در کودکان خود تشخیص دهند، اما پزشک بر اساس رفلکس کودک می‌تواند معلولیت وی را تشخیص دهد و باید کودک را سریعا برای اقدامات کاردرمانی ارجاع دهد.

نجفی با بیان اینکه محدودیتی برای آغاز کاردرمانی وجود ندارد، گفت: می‌توان از دوماهگی کاردرمانی را برای کودکان آغاز کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *