شنبه، ۰۳ آبان ۹۳ - ۰۳:۴۹

رئیس انجمن صنفی کارفرمایان و معدنکاران سنگ تزئینی استان مرکزی گفت: در حال حاضر تحریم‌ها از جمله مسائلی هستند که موجبات کند شدن…

رئیس انجمن صنفی کارفرمایان و معدنکاران سنگ تزئینی استان مرکزی گفت: در حال حاضر تحریم‌ها از جمله مسائلی هستند که موجبات کند شدن روند رشد و توسعه معادن را فراهم کرده‌اند.

عزیز میرزاییان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی، در خصوص کاهش ضایعات سنگ در معادن اظهار کرد: با استخراج مکانیزه از معادن سنگ، ضایعات به 10 درصد رسیده که این 10 درصد نیز طبیعی است.

وی ضمن تأکید بر اینکه از ضایعات باید ایجاد ارزش افزوده کرد، گفت: علاوه بر ایجاد ارزش افزوده باید در راستای مقابله با مشکلات زیست‌محیطی در این حوزه نیز مطالعه و سرمایه‌گذاری کرد و تحقق این امر نیازمند حمایت و مشوق‌های دولت و مسئولین است.

میرزاییان با بیان اینکه از نظر فرآوری سنگ دچار مشکل هستیم، عنوان کرد: با مطالعه و با استفاده از نقطه نظرات کارشناسان خبره و دانشگاهی و تشکل‌ها و با حمایت سازمان صنعت و معدن می‌توان به بهترین شکل در فرآوری سنگ وارد شد.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایان و معدنکاران سنگ تزئینی استان مرکزی گفت: در ابتدا باید فاصله‌ای که میان سرمایه‌گذاران ایجاد شده را برداشته و آنان را از نظر فکری به هم نزدیک کرد، آنگاه می‌توان در جهت افزایش بهره‌وری نیز گام برداشت.

وی با بیان اینکه رشد و توسعه معدن، مستلزم رشد و توسعه کارخانجات سنگبری است، افزود: بر این اساس هر چه کارخانجات سنگبری رشد پیدا کنند و با تکنولوژی روز آشنا شوند معدن هم رشد و توسعه خواهد یافت.

میرزاییان توضیح داد: در اوایل دهه 70 که وزارت معادن و فلزات ادغام نشده بود و سیاست کلان در این بخش با یک وزیر هدایت می‌شد اقدامات مثبتی در زمینه واردات ماشین‌آلات معدنی انجام شد، اما در حال حاضر بروز تحریم‌ها از جمله مسائلی است که موجب کند شدن روند رشد و توسعه معادن شده است.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایان و معدنکاران سنگ تزئینی استان مرکزی عنوان کرد: دولت با هدفمند کردن یارانه‌ها به دنبال کاهش سوخت یا مدیریت صحیح سوخت بود اما، اینکار با واردات ماشین‌آلات دارای تکنولوژی روز نیز قابل تحقق است.

وی با بیان اینکه سنگ تراورتن ایران در منطقه نیم‌ور شهره جهانی دارد، افزود: این منطقه بازار سنگ است و تمام نقاط ایران و کارخانجات سنگبری ایران به سنگ تراورتن این منطقه احتیاج دارند.

میرزاییان خاطرنشان کرد: تفکر حاکم بر این منطقه آنست که از توانمندی‌ها و قابلیت‌های تمامی متخصصین و به ویژه دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی، سازمان نظام مهندسی و مرکز تحقیقات استفاده شده و با یک تعامل خاص در جهت رشد و توسعه صنعت سنگ بیفزاییم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *