دوشنبه، ۰۳ شهریور ۹۳ - ۰۳:۳۵

سلامت نیوز: یک متخصص مامایی با بیان اینکه امروزه چسبندگی رحم، علت شایع نازایی در خانم‌ها است، اظهار کرد: رشد بافت آندومتر درهر…

سلامت نیوز: یک متخصص مامایی با بیان اینکه امروزه چسبندگی رحم، علت شایع نازایی در خانم‌ها است، اظهار کرد: رشد بافت آندومتر درهر قسمت لگن غیر از رحم مانند اطراف لوله‌ها باعث چسبندگی رحم می‌شود که به طبع افزایش نازایی در خانم‌ها را در پی دارد.

آزاده غضنفری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین عوارض چسبندگی رحم مشکل نازایی است، گفت: عفونت لگنی (PID )، وجود جسم خارجی، IUD و عمل سزارین از علتهای ایجاد چسبندگی رحم است که در صورت رعایت نکردن بهداشت تشدید می‌شود و ممکن است در صورت عدم پاسخ به درمانهای دارویی نیاز به عمل جراحی در لگن باشد.

وی در ادامه افزود: اغلب زنانی که با نازایی مواجه می‌شوند به متخصصان مراجعه می کنند و از چسبندگی رحم مطلع می‌شوند به طوریکه با وجود تخمک گذاری و عادت ماهانه منظم و کارکرد صحیح هورمونها باردار نمی‌شوند در این صورت قدم اول گرفتن عکس رنگی از رحم است.

این کارشناس مامایی با بیان اینکه گرفتن عکس از رحم باعث تشخیص صحیح می‌شود خاطر نشان کرد: پس از تشخیص وسعت چسبندگی رحم، اقدامات درمانی لازم انجام می‌شود که در صورت محدود بودن چسبندگی رحم با تزریق مایع به رحم پس از گذشت چند ماه درمان می‌شود اما در صورت وسیع بودن مقدار چسبندگی پس از انجام عمل جراحی یا استفاده از لقاح آزمایشگاهی، بارداری صورت می گیرد.

غضنفری اولین علت ایجاد چسبندگی رحم را عفونت لگنی که حاصل از رعایت نکردن بهداشت فردی است، دانست و خاطرنشان کرد: نشانه‌های این بیماری ترشح زیاد مواد رنگی و بدبو و درد در ناحیه لگن است.

این کارشناس مامایی تصریح کرد: مراجعه به متخصصان هنگام مشاهده علائم الزامی است و باید با مراجعه زودهنگام از گسترش این بیماری جلوگیری شود.

وی در پایان تاکید کرد: انجام تست تشخیص عفونت هر شش ماه یا سالی یک بار به تمام زنان توصیه می‌شود و باید آن را جدی بگیرند تا با تشخیص و درمان به موقع عوارض حاصل از چسبندگی که همان ناباروری است، کمتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *