شنبه، ۰۶ آذر ۹۵ - ۱۰:۲۴
چسب هوشمند

سنجش سلامت بدن با چسب هوشمند ابداعی محققان دانشگاه نورث‌وسترن در حالی امکان پذیر شده است که این محققان با ساخت نوعی چسب…

سنجش سلامت بدن با چسب هوشمند ابداعی محققان دانشگاه نورث‌وسترن در حالی امکان پذیر شده است که این محققان با ساخت نوعی چسب هوشمند پوستی در صدد هستند تا با ارزیابی قطرات عرق ورزشکاران حین ورزش، می تواند سلامت آن ها را کنترل کند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

محققان دانشگاه نورث‌وسترن چسب هوشمند ی ابداع کرده‌اند که روی پوست ورزشکاران در حال ورزش قرار می‌گیرد و با ارزیابی اطلاعات گرفته‌شده و ارسال این اطلاعات به گوشی هوشمند کاربر، سلامت او را کنترل می‌کند.

این چسب هوشمند که فعلا در مراحل آزمایش است به خوبی سایر دستگاه‌های هوشمند کنترل سلامت مانند Fitbit توانسته است موفق عمل کند. این چسب که به اندازه یک صفحه ساعت کوچک است، مانند یک آزمایشگاه کوچک عمل می‌کند که به پوست می‌چسبد.

محققان دانشگاه نورث‌وسترن این چسب هوشمند را روی بدن دوچرخه‌سواران مسابقه آریزونا آزمایش کرده‌اند و به کمک این چسب هوشمند دریافتند عرق، دارای اجزای بیوشیمیایی است که اطلاعاتی را درباره سلامت فیزیولوژیکی بدن در اختیار پزشکان قرار می‌دهد.

امروزه فناوری‌های پوشیدنی به انسان‌ها کمک می‌کند که کالری بدن، میزان فعالیت و ضربان قلب خود را بررسی کنند. یک حسگر زیستی پوشیدنی اساسا متفاوت عمل می‌کند.

 چسب هوشمند

این فناوری پوشیدنی – چسب هوشمند – پیش از آن که بدن ورزشکار آب خود را از دست دهد، علائم هشداردهنده زودهنگام ارسال می‌کند که فرد به جبران الکترولیت‌های از دست رفته بدن اقدام کند.

محققان با استفاده از فناوری‌های پیچیده مانند این قبیل دستگاه‌ها، افراد را نسبت به بیماری دیابت یا فیبروز کیستیک (نوعی بیماری کشنده ریوی) غربالگری می‌کنند.

این چسب هوشمند که شبیه پوست بدن است، قابلیتی موسوم به «میکروفلویید» دارد که طبق آن به گرفتن و تجزیه و تحلیل قطرات عرق می‌پردازد. این چسب از زمانی که روی پوست بدن چسبانده می‌شود، فعالیتش را شروع می‌کند.

کانال‌های تعبیه‌شده در چسب، عرق را جمع می‌کنند و به آن را به بخش‌های مختلفی می‌فرستند که با موادشیمیایی تغییردهنده رنگ واکنش دهد تا کمبود عرق، میزان اسیدی شدن عرق و تمرکز کلراید، گلوکز و لاکتات را نشان دهد. همه این ارزیابی‌ها میزان آب بدن و کمبود الکترولیت‌ها را اعلام می‌کند.

سپس با گرفتن گوشی هوشمند بر روی این چسب هوشمند که به بدن چسبیده است، و به کمک نرم‌افزاری که روی گوشی نصب می‌شود، می‌توان از رنگ‌های ایجاد شده در چسب عکس گرفت. در نهایت نرم‌افزار، اطلاعات به دست‌آورده را تفسیر می‌کند.

در حقیقت با بررسی تغییرات ایجاد شده در رنگ چسب، می‌توان اطلاعاتی از سلامت بدن به دست آورد. این چسب در طول چند ساعت فعالیت تنها یک بار مصرف قابل استفاده است. محققان به دنبال تولید چسب‌هایی هستند که در طول فعالیت ورزشی چند بار قابل استفاده باشد.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]dizzbee[/highlight]

5 دیدگاه برای “سنجش سلامت بدن با چسب هوشمند ابداعی محققان دانشگاه نورث‌وسترن”

 1. کاترینا گفت:

  چرا فقط برای ورزشکارا

 2. جامی گفت:

  این چسب برای افرادی که ورزش نمیکنن بهتره

 3. مسعود گفت:

  توی ایران یکبار مصرف معنی نداره.همه چیز هزار بار مصرفه

 4. مردانی گفت:

  چه فناوری جالبی

 5. گل خانم گفت:

  برای کسایی هم که فعالیت بدنی زیادی دارن خیلی خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.