پنجشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۳۶

آفتاب قادر است تاثیرات  بدی روی پوست داشته باشد. تاثیرات آن می تواند انباشته شده وعوارض ناشی از زیاد قرار گرفتن در جلوی…

AVAREZE khorshid

آفتاب قادر است تاثیرات  بدی روی پوست داشته باشد. تاثیرات آن می تواند انباشته شده وعوارض ناشی از زیاد قرار گرفتن در جلوی نور خورشید  حتی میتواند چندین سال بعد بوجود آید . اشعه

فرا بنفش خورشد نه تنها به لایه خارجی پوست که اپیدرم (روپوست) نامیده می شود نفوذ می کند، بلکه لایه درم را هم که متشکل از سلول های زنده است، تحت تأثیر قرار می دهد. هنگامی که نور خورشید به پوست آسیب می زند، برگرداندن اثرات آن کار دشواری است.

چگونه

۱

مفهوم
به طور کلی افرادی که پوست روشنی دارند، سریعتر از کسانی که پوست تیره ای دارند، اثرات بیش از حد نور خورشید را احساس می کنند. کسانی که بیش از حد در معرض نور خورشید قرار می گیرند، کم کم اثرات منفی آن را احساس می کنند و از جمله این اثرات، بروز نشانه های پیری در اوایل ۳۵ سالگی است. بخش ساختاری پوست شروع به از دست دادن خاصیت ارتجاعی اش می کند. وقتی این پروسه آغاز شود، برگشت آن تقریبا غیر ممکن است. از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست را می توان به لباسی تشبیه کرد که چندین بار شسته شده است. گرمایی که برای شستن لباس استفاده می شود، به از بین رفتن آن در طول زمان اضافه می شود. همین کار را خورشید و گرمای حاصل از آن، – در صورت قرار گرفتن مکرر در معرض نور خورشید – با خاصیت ارتجاعی پوست می کند.

۲

اثرات
این اشتباه است که فکر کنیم که برنزه کردن پوست از آسیب های آینده نور خورشید و اثرات طولانی مدت آن جلوگیری خواهد کرد. داشتن یک پوست کاملاً برنزه، یکی از اولین نشانه های بزرگ آسیب پوستی نور خورشید است. پوست حالت چرمی پیدا می کند، خاصیت ارتجاعی اش را از دست می دهد و اولین نشانه های چین و چروک در آن نمایان می شود. داشتن پوست برنزه نشانه سلامتی نیست، بلکه نشانه آسیب پوستی است. بیش از حد قرار گرفتن در معرض نور خورشید، اگر منجر به سرطان پوست شود می تواند کشنده باشد. از علائم اولیه و هشدار دهنده سرطان پوست می توان به خالی که در بدن تان وجود داشته و به تازگی تغییر کرده؛ مثلاً بزرگتر شده، نامنظم شده یا آزار دهنده شده، اشاره کرد. برای درک خطرات ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب، با یک متخصص پوست مشورت کنید تا به طور کامل معاینه تان کند.

۳

ویژگی ها
اثر دیگر آسیب پوستی نور خورشید، کک و مک زدن پوست است. بسیاری از افرادی که پوست و موی بوری دارند، مستعد ابتلا به کک و مک می باشند. کک و مک ناشی از تجمع بیش از حد رنگدانه ها در بافت های پوست است. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، کک و مک ها را تیره تر می کند و می تواند منجر به آسیب دائمی شود. کسانی که پوست و موی بوری دارند، نیاز دارند که قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و قبل از هر گونه فعالیتی در خارج از منزل – که شامل رفتن به بازار و رانندگی هم می شود – از کرم ضد آفتاب استفاده کنند. اگر از حالا کرم ضد آفتاب بزنید، تفاوت زیادی در طول سالها در ظاهر پوست تان ایجاد می شود.

۴

انواع
آفتاب سوختگی بارز ترین نشانه اثرات آسیب دیدگی پوست به وسیله نور خورشید است. بیشتر آفتاب سوختگی ها بیرونی ترین لایه های پوست را درگیر می کنند. به طور معمول، آفتاب سوختگی برای چند روز باقی می ماند و خود به خود، با درمانی اندک یا بدون درمان از بین می رود. یک لوسیون تسکین دهنده ممکن است همه چیزی باشد که برای این نوع سوختگی لازم است. آفتاب سوختگی خفیف را می توان به طور مؤثر با لوسیون حاوی ژل آلوئه ورا درمان کرد. بلافاصله بعد از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، آن را روی پوست تان بمالید و بعد از آن، این کار را هر چند بار که برایتان امکان دارد، تکرار کنید. آب بنوشید تا مجدداً به پوست تان آب رسانی کنید.
آفتاب سوختگی های عمیق تر می توانند منجر به عوارض جدی، از جمله مسمومیت با آفتاب (نوعی واکنش حساسیتی به نور خورشید) شوند. اگر دچار آفتاب سوختگی شدید، مراجعه به پزشک را به تأخیر نیندازید.

۵

ملاحظات
هر چند که خورشید می تواند اثرات مخربی روی پوست تان داشته باشد، نباید به طور کامل از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید. آفتاب غذای بدن تان را فراهم و ساخت ویتامین D را در بدن تان تحریک می کند، همچنین خلق و خویتان را بهتر می کند. قبل از بیرون رفتن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید، چند چیز را به خاطر داشته باشید. به همه قسمت های بدن تان که در معرض آفتاب است، کرم ضد آفتاب بمالید. لباس های آزاد و تی شرت های سفید آستین بلند انتخاب کنید. رنگ های روشن، نور خورشید را منعکس می کنند. استفاده از عینک آفتابی از چشمان تان در مقابل نور خورشید محافظت می کند. از یک کلاه لبه دار – مانند کلاه بیسبال – هم برای محافظت بیشتر استفاده کنید.

منبع-http://phow.ir

نوشته های مرتبط :

 1. آیا ضد آفتاب شما هم این مشخصات را دارد؟
 2. بیماری های پوستی ناشی از مسافرت را باهم مرور کنیم
 3. اشتباهات رایج در مورد ضد آفتاب
 4. نکته هایی کمیاب درباره کرم ضد آفتاب
 5. روز های ابری هم از کرم ضد آفتاب استفاده کنید
 6. حفظ تناسب اندام با آفتاب مستقیم صبحگاهی
 7. صدمات جسمی ناشی از استعمال سیگار راچگونه کاهش دهیم
 8. پیشگیری و معالجه صدمات ناشی از بدمینتون
 9. استفاده مناسب از کرم های ضد آفتاب
 10. خیلی از داروها “حساسیت پوست به نور آفتاب” را زیادتر می‌کنند
 11. پیشگیری و معالجه صدمات ناشی از بدمینتون بخش 2
 12. عوامل خطر سرطان های پوستی
 13. مروری بر روش‌های صحیح آفتاب‌گرفتن
 14. چطوری بدون اشعه, پوستی برنزه داشته باشیم
 15. توضیح درمورد کرمهای ضد آفتاب، مرطوب کننده، کرم روز و شب
 16. نور خورشید چه بیماریهای پوستی را بوجود می آورد
 17. قواعد جديدي براي تهيه كرم‌هاي ضد آفتاب ارايه مي‌شود
 18. ماسک های مفید برای پوست های آفتاب سوخته
 19. مهمترین عاملی که باعث بیماریهای پوستی میشوند
 20. درباره استرس های زیر پوستی چه می دانید

YARPP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.