یکشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۵۷

«معمای شاه» را در کاخ گلستان حل کردند، اما هنوز گردشگران نمی‌توانند تالار «سلام» را به‌طور کامل ببینند! به گزارش خبرنگار سرویس گردشگری…

«معمای شاه» را در کاخ گلستان حل کردند، اما هنوز گردشگران نمی‌توانند تالار «سلام» را به‌طور کامل ببینند!

به گزارش خبرنگار سرویس گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فیلمبرداری سریال «معمای شاه» در کاخ گلستان – تالار «سلام» – اوایل هفته‌ی پیش به پایان رسید و عوامل این سریال به کاخ نیاوران رفتند؛ اما گردشگران هم‌چنان نمی‌توانند به این تالار، سلام کنند.

این روزها، کاخ گلستان پر از گردشگرانی است که با ذوق و علاقه از نخستین اثر جهانی پایتخت ایران دیدن می‌کنند؛ اما به‌نظر می‌رسد، مسوولان سازمان میراث فرهنگی فراموش کرده‌اند، چگونه از فرصت حضور گردشگران استفاده و به خواسته‌های آن‌ها توجه کنند!

19 اردیبهشت‌ماه، یکی از روزهای تقریبا شلوغ کاخ گلستان بود و گردشگران خارجی در کنار چند تور ایرانی و دانشجویان رشته‌ی نقاشی و طراحی در حیاط کاخ بودند؛ اما گردشگران نمی‌توانستند در کنار عمارت‌های «بادگیر»، «شمس‌العماره»، «حوض‌خانه»، «خلوت کریمخانی»، «ایوان مرمر» و تالار «آیینه»، تالار «سلام» را هم که یکی از دیدنی‌ترین بخش‌های این مجموعه است، ببینند و فقط در ورودی این تالار، به توضیح‌های راهنما گوش می‌کردند.

هرچند نگهبان تالار در این‌باره گفت، در حال مرتب کردن تالار «سلام» برای استفاده‌ی گردشگران هستند، اما چرا این کار یک هفته طول کشیده است و به این امر توجه نمی‌شود که بیشتر گردشگران خارجی و حتا داخلی، فقط یک‌بار فرصت می‌کنند به کاخ گلستان بیایند و فرصت دوباره‌ای برای دیدن این مجموعه ندارند.

علاوه بر این، راهنماها توجه چندانی به گردشگران نداشتند و نگهبان‌ها هم برای جلوگیری از بالا رفتن کودکان از تخت مرمر در ایوان مرمر، آن‌ هم مقابل چشمان بهت‌زده‌ی گردشگران خارجی اقدامی نمی‌کردند. مجموع شرایط، این تصور را ایجاد می‌کرد که برنامه‌ریزی مناسبی برای استقبال از گردشگران خارجی نداریم. آن‌ هم در روزی که یک گروه تصویربرداری از کشور ژاپن برای معرفی کاخ گلستان در مجموعه حضور داشت و همچنین در طول روز، حدود 100 گردشگر خارجی از این مجموعه‌ی تاریخی دیدن کردند.

براساس آمار اعلام‌شده، در هفته‌ی گذشته بیش از شش‌هزار گردشگر خارجی و داخلی در کاخ گلستان حضور یافتند و در این مدت، تالار «سلام» بسته بود و این، به‌جز آن شش‌ماهی است که گروه فیلم‌برداری در تالار «سلام» بود و به همین دلیل، گردشگران نمی‌توانستند از آن دیدن کنند.

به گزارش ایسنا، تالار «سلام» یا تالار موزه یکی از اتاق‌های کاخ گلستان است که در ابتدا نیز به همین قصد ساخته شده بود. پس از اولین سفر ناصرالدین‌شاه به اروپا، او تصمیم گرفت موزه‌ای شبیه موزه‌های اروپایی بسازد. این تالار در زمان پهلوی برای تشریفات رسمی مورد استفاده بود و تاج‌گذاری رضاشاه و نیز تاج‌گذاری محمدرضا پهلوی در آن انجام شد. معمار این تالار، تالار «آیینه»، سرسراها و وابسته‌های آن، صنیع‌الملک (حاج ابوالحسن معمارباشی) بوده است.

در این تالار، تابلوهای نفیسی از نقاشان ایرانی از جمله کمال‌الملک و همچنین برخی اشیای نفیس به‌نمایش درآمده است؛ اما شاید مهم‌ترین چیزی که در این بخش از کاخ گلستان قرار دارد، تخت مشهور به تخت طاووس (قاجاری) بوده که اکنون در موزه‌ی جواهرات ملی قرار دارد و بدلی از آن در تالار «سلام» قرار گرفته است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.