سه شنبه، ۲۲ مهر ۹۳ - ۰۳:۵۹

استاد سیدمحمد دبیرسیاقی گفت: باید برای دفاع از این هویت ارزشمند، همه دلسوزان و دوستداران قزوین در کنار مردم شهر همت کنند و…

استاد سیدمحمد دبیرسیاقی گفت: باید برای دفاع از این هویت ارزشمند، همه دلسوزان و دوستداران قزوین در کنار مردم شهر همت کنند و نگذارند بولدوزرهای جهل و بی‌فرهنگی، میراث ماندگار گذشتگان ما را از بین ببرند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه قزوین، استاد سیدمحمد دبیرسیاقی چهره ماندگار زبان فارسی و فرهنگ ایرانی که از وی با عنوان “وصی علامه علی‌اکبر دهخدا” یاد می‌شود و تنها بازمانده از جمع نخستین دستیاران دهخدا به شمار می‌رود در بازدید از مسجد مدرسه تاریخی حیدریه از نتایج کاوش‌های باستان‌شناسی اخیر در این مدرسه حمایت کرد و بافت تاریخی قزوین را یکی از نشانه‌های برجسته و مهم هویت فرهنگی شهر دانست.

دبیرسیاقی توجه به عنصر”انسان” در برنامه‌ریزی شهری را پیش نیاز تمام رویکردهای مدیریتی برشمرد و افزود: متاسفانه در شهر قزوین “ماشین” بر همه عناصر شهری غلبه کرده و گویی مدیران شهری هیچ وظیفه‌ای جز خیابان‌کشی و افزودن بر سرعت خودروهای عبوری ندارند، در حالی که باید شهروندان و پیاده راه‌ها محور اصلی برنامه‌ریزی شهری تلقی شوند.

این استاد ممتاز دانشگاه، برج سازی‌های بی‌رویه در حریم بناهای تاریخی را یکی از آفت‌های بزرگ شهر قزوین در سال‌های اخیر دانست و با تشبیه پل روگذر خیابان نادری به “غول خوابیده” و برج تجارت به “غول ایستاده” گفت: این وصله‌های ناجور چه نسبتی با هویت تاریخی و فرهنگی قزوین دارند و چرا مسئولان چنین آثاری را در خارج از عرصه و حریم بافت تاریخی نمی‌سازند؟

مولف بیش از 120 عنوان کتاب در حوزه‌های لغت، ادب، تاریخ و دین، بی‌اعتنایی به موازین زیست محیطی و اصول شهرسازی را مانعی بزرگ برای رفاه حال مردم قزوین دانست و اظهار کرد: نباید این رفتارهای مخرب با نام توسعه به مردم شهر تحمیل شود.

وی با اشاره به تاریخچه مدرسه حیدریه در سال‌های آغازین سده حاضر گفت: این مدرسه نخست با نام فردوسی فعالیت می‌کرد و کسانی همچون “رزا منتظمی” تا کلاس چهارم ابتدایی در همین مکان تحصیل کرده‌اند.

استاد دبیرسیاقی با تاکید بر سردر بلند و باشکوه مدرسه که در خط پروژه خیابان انصاری شرقی قرار دارد، یادآور شد: این سردر بسیار محتشم و زیبا بود و در داخل و خارج آن سکوهایی برای نشستن تعبیه شده و ورودی مدرسه به درخت توت کهنسالی می‌رسید که نشان از قدمت این محل داشت.

مولف کتاب “سیر تاریخی بنای شهر قزوین و بناهای آن” که به چاپ مکرر رسیده است از تلاش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای حفاظت از بافت تاریخی و بازشناسی مسجد و مدرسه حیدریه تقدیر کرد و افزود: کاوش‌های باستان‌شناسانه چگینی نقش بسزایی در این حرکت دارد و باید با ادامه کاوش‌ها، ناشناخته‌های بشتری از این اثر ارزنده مذهبی و علمی کشف و شناخته شود.

وی شیشه‌ها و سفا‌ل‌های گرد آمده در کاوش اخیر مدرسه حیدریه از سده سوم هجری تا پایان دوره قاجار را همچون اسناد گران‌بهایی خواند و اضافه کرد: هر یک از آن‌ها گواهی بر زندگی مردم قزوین در بیش از هزار سال گذشته در این نقطه از شهر است و باید با اطلاع‌رسانی وسیع و آگاه‌سازی مردم، آنان را به حفظ و حراست این میراث بزرگ فرهنگی ترغیب کرد.

دبیرسیاقی و هیات همراه در پایان با حضور در مدرسه امید که اینک به عنوان “مرکز اسناد و کتابخانه میراث فرهنگی قزوین” تجهیز شده و به ارائه خدمات به دانشجویان و پژوهشگران می‌پردازد، یاد و خاطره موسسان و معلمان کهن‌ترین مدرسه قزوین با روش نوین آموزشی را گرامی داشتند.

به گزارش ایسنا، این کتابخانه به نام دبیر سیاقی نام‌گذاری شده و دارای ده‌ها هزار سند، کتاب و تصویر مربوط به تاریخ و فرهنگ قزوین است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *