چهارشنبه، ۳۰ مهر ۹۳ - ۰۷:۴۴

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری چهارمحال و بختیاری به تشریح بیشترین بیماری‌هایی که سلامت زنان را تهدید می‎کند پرداخت و بر…

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری چهارمحال و بختیاری به تشریح بیشترین بیماری‌هایی که سلامت زنان را تهدید می‎کند پرداخت و بر لزوم توجه مسئولان و برنامه‌ ریزان به سلامت این قشر تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه چهارمحال و بختیاری- فاطمه دوستی 29 مهرماه در نخستین همایش «سلامت زنان و خانواده» که در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد برگزار شد، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مورد زن به تشریح نقش کلیدی زن در خانواده و جامعه پرداخت.

وی با اشاره به اهمیت محوری سلامت زنان به عنوان نیمی از جمعیت جامعه، افزود: سلامت این قشر نقش موثری در سلامت جامعه دارد در همین راستا می‏‌طلبد برنامه‌ریزان و مسئولان کشوری نسبت به زنان توجه بیشتری داشته باشند.

دوستی برگزاری همایش‌ها با محوریت سلامت زنان را در ایجاد یک جریان فکری مثبت موثر دانست و گفت: شکل گیری جریان فکری نه تنها در کاهش مشکلات زنان به عنوان مسائل اساسی جامعه، بلکه در ارائه راهکارهای اثربخش توسط متخصصین نیز موثر واقع می‎شود.

به گفته وی، زن با توجه به عطوفت مادرانه و نقش همسری، فردیت خویش را فدای خانواده و فرزندان کرده و از سلامت جسمی و روانی خود غافل می‏‌شود.

وی افزود: این رویکرد منجر به بیماری زنان می‎شود و از آنجایی که زن مسئولیت مدیریت امورخانه و تربیت فرزندان را دارد در مواجهه با بیماری، بنیان خانواده نیز دچار مشکلات اساسی می‌شود؛ بر همین اساس سلامت در درجه اول باید مورد توجه خود زنان و سپس خانواده و اجتماع قرار گیرد.

دوستی سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های عضلاتی و استخوانی نظیر کمردرد و آرتروز همچنین بیماری‌های روحی و روانی را از رایج‌ترین بیماری‌های زنان که آمار آن نیز رو به افزایش است، برشمرد.

وی محرومیت اقتصادی، مشکلات بیمه‌ای و فقر فرهنگی و اجتماعی را از عواملی که دارای تأثیر منفی بر روی سلامت زنان هستند دانست و بر ضرورت توجه مسئولان به مقوله سلامت زنان تاکید کرد.

مشاور امور بانوان استاندار چهارمحال و بختیاری، اظهارکرد: زن تشکیل دهنده پیکره خانواده و اجتماع و پرورش دهنده نسل‌های بعدی جامعه است که چنانچه به سلامت آن توجه نشود نسلی ضعیف و بیمار را متولد می‏‌کند که هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی فراوانی برای جامعه به دنبال دارد.

وی با تاکید بر لزوم توجه به سلامت زنان در همه ابعاد، گفت: سلامت روان نیز یکی از ابعادی است که به ویژه در بانوان باید مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.