سه شنبه، ۱۳ آبان ۹۹ - ۰۱:۰۲
چه کنیم تا راحت لاغری شویم؟

اینکه چه کنیم تا به راحتی لاغر شویم یکی از سوالاتی است که همه افراد با اضافه وزن زیاد با آن مواجه هستند….

اینکه چه کنیم تا به راحتی لاغر شویم یکی از سوالاتی است که همه افراد با اضافه وزن زیاد با آن مواجه هستند. البته باید گفت امروزه راهکارهای متنوعی مانند جراحی های لاغری تهاجمی و غیرتهاجمی وجود دارد که فورا فرد را به تناسب اندام می رساند. اما برای برخی از افراد سخت است که سراغ این روش های کاهش وزن بروند و ترجیح می دهند از راهکارهای تغذیه ای و فعالیت بدنی برای این منظور کمک بگیرند. با ادامه این متن همراه باشید تا به بهترین آنها اشاره کنیم.

چه کنیم تا راحت لاغری شویم؟

چه کنیم تا راحت لاغری شویم؟

رژیم مخصوص به خود را انتخاب کنید

رژیم لاغری که بتواند همه افراد را با نیازهای متفاوت به لاغری و کاهش وزن برساند وجود ندارد. هستند رژیم هایی که قول لاغری و تناسب اندام ار در مدت زمان کوتاهی به افراد می دهند اما آنها رژیم های سالمی نیستند و اغلب فشار زیادی را به فرد متحمل می شوند. این رژیم ها همه را به یک چشم نگاه می کنند و آسیب های متفاوتی را ممکن است روی هر فرد ایجاد کنند. از جمله این آسیب ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چه کنیم تا راحت لاغری شویم؟

چه کنیم تا راحت لاغری شویم؟

  • سبب ریزش مو می شوند زیرا افت مواد معدنی و ویتامینی را به همراه دارند
  • سردرد و سرگیجه را به همراه دارند
  • افت فشار خون را ایجاد می کنند
  • فرد مدام در طول روز با افت انرژی مواجه می شود
  • نیازهای بدن فرد در نظر گرفته نمی شود و ممکن است بیماری های زمینه ای در فرد را تشدید کند
  • چربی سوزی را به همراه ندارند بلکه کاهش بافت عضلانی را به همراه دارند
  • در مدت این رژیم ها وزن اصلی بدن کاهش نمی یابد بلکه بدن مقدار زیادی آب از دست می دهد و دهیدراته می شود
  • با اتمام رژیم فرد فورا به وزن سابق باز خواهد گشت

آب بیشتر بخورید

مصرف آب در طول رژیم کاهش وزن فواید زیادی دارد. اول اینکه به جلوگیری از احساس سیری منجر می شود و در طول رژیم غذایی به ویژه اگر نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود، سبب جلوگیری از پرخوری خواهد شد. مصرف آب سبب می شود تا بدن به تعادل الکترولیتی دست یابد و از ایجاد التهابات جلوگیری خواهد شد.

مصرف میوه و سبزیجات

مصرف میوه و سبزیجات در تمامی سنین حتی بدون در نظر داشتن رژیم غذایی خاص توصیه می شود. به ویژه اگر هدف لاغری و کاهش وزن وجود داشته باشد، متخصصین تغذیه توصیه می کنند روزانه 5 واحد سبزیجات و 3 واحد میوه مصرف شود. این موضوع باید طوری باشد که میوه و سبزیجات متنوع با رنگ های مختلف انتخاب شوند.

سبزیجات و میوه ها به این دلیل در رژیم توصیه می شوند که فیبر زیادی به بدن می رسانند. فیبر حرکت روده را بهبود می بخشد، لاغری را به همراه دارد و همینطور سبب پیشگیری از احساس گرسنگی و سیری بیشتر خواهد شد. از این رو توصیه می کنیم در میان وعده های خود میوه مصرف کنید و پیش از غذا خوردن بشقابی از سبزیجات با رنگ های متنوع را مصرف کنید.

چه کنیم تا راحت لاغری شویم؟

وعده صبحانه را پروتئینی مصرف کنید

در اکثر رژیم هایی که برای لاغری و کاهش وزن تنظیم می شوند، توصیه می شود که وعده صبحانه را با مقدار متعادلی از پروتئین آغاز کنید. منابع همچون سوسیس، تخم مرغ، عدسی، پنیر چدار گزینه های بسیار عالی برای دریافت پروتئین زیاد هستند که در کنار آنها می توانید سبزیجات  مغزها را نیز داشته باشید.

وعده صبحانه یک وعده با ارزش بالا است که بهتر است به هیچ وجه حذف نشود. این وعده غذایی را هر قدر با انرژی تر شروع کنید در طول روز کمتر دچار گرسنگی خواهید شد و از ریزه خواری نیز جلوگیری خواهد شد.

حذف نکنید

خیلی از افراد بر این باورند که باید وقتی پا در روند لاغری و کاهش وزن می گذارند بسیاری از مواد غذایی را از رژیم غذایی خود حذف کنند. برای مثال مصرف نان و برنج را قطع می کنند. این موضوع می تواند سبب افت برخی از ویتامین ها و مواد مغذی برای بدن شود که بهتر است برای پیشگیری از این موضوع به جای حذف این گروه از مواد غذایی نوع مناسب و با مقدار مناسب از آنها را انتخاب کنید. به جای برنج از برنج قهوه ای استفاده کنید و نان و غلات را از نوع نان و غلات کامل انتخاب کنید. فقط کافی است مقدار آنها را کم کنید و به هیچ وجه صلاح نیست که آنها را از رژیم غذایی به طور کامل حذف کنید.

حذف بعضی مواد غذایی ضروری است

برخلاف مورد قبل که بیان شد، برای اینکه بتوانید به لاغری و کاهش وزن دست یابید باید برخی از مواد غذایی و خوراکی که قبلا مصرف می کردید را حذف کنید. گزینه هایی مانند شکر، قند، شیرینی جات، شکلات ها، آبنبات ها، نوشابه ها و نوشیدنی های حاوی قند، غذاهای سرخ کردنی و فست فود یا غذاهای چرب، مواردی هستند که باید حذف شوند. نگران نباشید با حذف آنها برای بدن نه تنها هیچ مشکلی ایجاد نخواهد شد، بلکه بدنتان به سلامتی و تندرستی خواهد رسید و از خطر بیماری های قلبی، دیابت و چاقی جلوگیری خواهد شد.

ورزش کنید

یک از محرک هایی که برای لاغری و کاهش وزن باید در نظر داشته باشید ورزش و فعالیت بدنی است. پیشنهاد میکنیم روزانه بیشتر از 40 دقیقه ورزش کنید و برای این منظور می توانید از پیاده روی با سرعت ملایم نیز شروع کنید. برای این منظور تنها کافی است اراده کنید و به بدن خود کمی شوک برای لاغری وارد کنید. در پی آن استفاده از تمرینات ورزش های قدرتی در کنار تمرینات هوازی می تواند گامی بسیار موثر باشد.

در آخر

برای اینکه به تناسب اندام و کاهش وزن و لاغری دست یابید فقط باید تغییراتی را در سبک زندگی خود داشته باشید. البته افرادی که تمام موارد سلامت برای لاغری را انجام می دهند و هنوز هم با چاقی مواجه هستند باید برای بررسی دلیل اصلی چاقی به پزشک مراجعه کنند. از این طریق می توانند به سرعت راه درمان مناسب را از پزشک دریافت کنند. البته راهکارهای دیگری مانند دوری از استرس، خواب کافی و صبح به موقع بیدار شدن و شب به موقع خوابیدن نیز در لاغری بسیار موثر است که باید به آنها توجه کرد.

[highlight]منبع : quickfit [/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *