سه شنبه، ۲۱ فروردین ۹۷ - ۰۷:۰۹
کشف چوب باستانی

کشف چوب باستانی 90 هزار ساله در اسپانیا این روزها در حالی مورد توجه باستان شناسان قرار گرفته است که این کشف مهم…

کشف چوب باستانی 90 هزار ساله در اسپانیا این روزها در حالی مورد توجه باستان شناسان قرار گرفته است که این کشف مهم در کاوش‌ های باستانی شمال اسپانیا رخ داده و دو ابزار چوبی ساخته دست انسان نشان از خلاقیت انسان های باستانی در ساخت ابزارهای چوبی بوده است.

جالب‌ ترین ویژگی این دو کشف چوب باستانی این است که ساخته دست نیست و به گفته دانشمندان این ابزار توسط عموزاده‌های انسان امروزی، نئاندرتال ساخته و استفاده شده است که در این میان و به گفته باستان‌ شناسان، تاکنون چندین اثر باستانی در سایت «اران بالتزا» در اسپانیا کشف شده است که از جمله رسوبی که این دو ابزار چوبی در آن پیدا شد.

آزمایش‌ه ای تابناکی انجام‌ شده در گل و لایی که این چوب باستانی در آن پیدا شده است، نشان می‌دهد که قدمت این ابزار به ده‌ ها هزار سال قبل یعنی  زمانی که نئاندرتال‌ ها ساکن اروپا بودنده اند ، بازمی‌گردد.

این دو چوب باستانی 90 هزار ساله در حالی برای باستان شناسان با اهمیت است که چوب به عنوان یک ماده ارگانیک قابل تجزیه است، بنابراین ابزار چوبی مرتبط با تاریخ انسان‌ های اولیه معمولا مغلوب گذر زمان می‌شود و از بین می‌روند. در واقع، چنین ابزاری تنها در محیط‌ های خاصی، مانند رسوبات غرق‌ شده در آب، سالم باقی می‌مانند. بنابراین باستان‌شناسان تنها یکی از این دو ابزار چوبی را مورد مطالعه قرار داده‌اند.

کشف چوب باستانی

جالب ایت بدانید که نوک این چوب باستانی 90 هزار ساله با فشار مکانیکی مکرر سائیده شده است، این امر نشان می‌دهد که از این ابزار برای برداشت محصولات از زیر خاک، ساخت چاله برای آتش روشن کردن و بیرون کشیدن سنگ از زیر خاک استفاده می‌شده است.

به گفته دانشمندان، قدمت چوب باستانی 90 هزار ساله که برای کندن زمین استفاده شده است به اواسط دوره پارینه سنگی باز می‌گردد.

نتایج تحقیقات اخیر حاکی از آن است که چوب نقش مهمی در انطباق تکنولوژیکی نئاندرتال‌ ها داشته است. چوب به اندازه کافی شکل‌پذیر است که بتوان ابزارهای متفاوتی از آن ساخت. با توجه به سختی سنگ، ساخت چنین ابزارهایی از این جنس غیرممکن بود. همچنین ساخت این ابزارها با استفاده از استخوان نیز دشوار بود چراکه محدودیت اندازه دارد و کار با ابزاری از جنس استخوان سخت است.

تیم تحقیقاتی با دقت سطح این چوب را مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که جنس آن از چوب درخت سرخدار است که از درازا به دو نیم بریده شده است.

با وجود این که استفاده از ابزارهای چوبی توسط نئاندرتال‌ ها نادر است اما خیلی بعید هم نبوده است. در سال 1995، سلاح‌هایی از جنس چوب با قدمت 300 هزار سال در آلمان پیدا شده است. همچنین در سال جاری ابزار چوبی در توسکانی کشف شده است که قدمت آنها به 171 هزار سال قبل بازمی‌گردد.

[highlight]منبع[/highlight]   ScienceAlert

5 دیدگاه برای “کشف دو چوب باستانی 90 هزار ساله در اسپانیا + عکس”

 1. بهزاد گفت:

  جالب بودش.

 2. جودی گفت:

  از کجا فهمیدن ساخته دست بشر نیست

 3. قیصر گفت:

  برای مردمان زمان خودش ابتکاری بوده

 4. شادمان گفت:

  باورم نمیشه این چوب انعطاف پذیر باشه

 5. ماهور گفت:

  خوندن این پستو از دست ندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *