چهارشنبه، ۰۵ شهریور ۹۳ - ۱۱:۰۳

کارشناس و مدرس امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان کرمانشاه با بیان اینکه در حوادث حفظ خونسردی در اولویت قرار دارد، گفت: به…

کارشناس و مدرس امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان کرمانشاه با بیان اینکه در حوادث حفظ خونسردی در اولویت قرار دارد، گفت: به منظور امدادرسانی بهتر داشتن یک آمادگی ذهنی پیش از برخورد با وضعیت اضطراری بسیار مهم است.

شهریار نوری‌الاصل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه کرمانشاه، یک بررسی سه مرحله‌ای را در برخورد با هر حادثه‌ای ضروری دانست و اظهارکرد: این بررسی نباید بیشتر از چند ثانیه طول بکشد.

وی تصریح‌کرد: در مرحله نخست فرد امدادگر باید خطراتی را که متوجه خود یا مصدوم یا رهگذران است را در نظر بگیرد، زیرا او زمانی می‌تواند به مصدوم کمک کند که خود سالم بماند و خطری او را تهدید نکند.

نوری‌الاصل عنوان کرد: امدادگر باید در مرحله بعدی علت به وجود آمدن آسیب یا بیماری را تشخیص دهد و وضعیت تنفس، نبض و سطح هوشیاری مصدوم را بررسی و آن را به مسئولان اورژانس گزارش دهد تا آنها بتوانند وسعت صدمات را تشخیص داده و موارد لازم برای کمک به مصدوم یا مصدومان را تا رسیدن نیروهای خود فراهم کنند.

کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال‌احمر استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: امدادگر باید هنگام تماس با اورژانس نام و نشانی خود، آدرس دقیق محل مصدوم، حادثه‌ای که برای مصدوم رخ داده و نیز اقداماتی را که برای مصدوم انجام داده را بطور دقیق بیان کند.

نوری‌الاصل ادامه‌داد: در مرحله بعدی امدادگر باید بررسی کند چند نفر درگیر حادثه شده‌اند، زیرا ممکن است بیش از یک مصدوم در صحنه حادثه وجود داشته باشد.

وی تصریح‌کرد: برای پیداکردن سایر مصدومان باید اطراف را جستجو کرده و از سایر افراد حاضر در محل در خصوص تعداد افراد حاضر در محل حادثه پرس و جو کرد.

کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال‌احمر استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: یک امدادگر باید همواره در هنگام عملیات امداد و نجات اقدامات حفاظتی در برابر بیماری‌های عفونی، ویروسی و باکتریایی که از راه خون منتقل می‌شود را رعایت کند.

وی تصریح‌کرد: از جمله بیماری‌های منتقله از راه خون می‌توان به هپاتیت‌های A، B و C و نیز بیماری ایدز اشاره کرد.

نوری‌الاصل عنوان کرد: ترجیحا نباید مصدوم را با خودروی شخصی به بیمارستان یا مراکز درمانی منتقل کرد، زیرا این کار می‌تواند خطرات بسیاری را برای مصدوم در پی داشته باشد.

این کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال‌احمر استان کرمانشاه یادآور شد: بیماران قلبی عروقی و نیز بیماران سوختگی و مصدومان تصادفات را باید سریعا به بیمارستان و مراکز درمانی منتقل کرد و نباید آنها را به مطب پزشکان برد، زیرا در مطب وسایل مورد نیاز موجود نبوده و ممکن است زمان برای نجات مصدوم از بین برود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.