شنبه، ۱۸ مرداد ۹۳ - ۰۳:۵۶

یک روانشناس با بیان اهمیت و ضرورت کنار گذاشتن تشویش، اضطراب و نگرانی‌های زندگی در جهت مبارزه با افسردگی، راهکارهای مهم در مقابله…

یک روانشناس با بیان اهمیت و ضرورت کنار گذاشتن تشویش، اضطراب و نگرانی‌های زندگی در جهت مبارزه با افسردگی، راهکارهای مهم در مقابله با اضطراب را تشریح کرد.

دکتر «جاوید ثمودی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری داشنجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی قم، با اشاره به وجود برخی نگرانی‌ها و اضطراب‌ها در زندگی روزمره گفت: انسان در طول شبانه‌روز بیش از 27 هیجان را تجربه می‌کند که یکی از این هیجان‌ها اضطراب و نگرانی است که باید به‌درستی مدیریت شود.

این روانشناس افزود: همه‌ی نگرانی‌ها و اضطراب‌ها منفی و مخرب نیستند بلکه منظور از نگرانی‌های منفی آن دسته از هیجاناتی است که زندگی را مختل می‌کند در صورتی که اگر نگرانی‌ها مدیریت شوند می‌توان بسیاری از تهدیدات را به فرصت تبدیل کرد.

وی درباره‌ی مهم‌ترین راهکارهای مبارزه با اضطراب و نگرانی‌های مخرب در زندگی افزود: تقویت اعتماد به نفس می‌تواند نقش مهمی در مبارزه با نگرانی و اضطراب داشته باشد، چون بخش عمده‌ای از نگرانی‌ها به‌واسطه‌ی ضعیف‌النفس بودن و اعتماد نداشتن به داشته‌ها و توانمندی‌هاست.

ثمودی گفت: باید بکوشیم با حقایق زندگی به‌درستی مواجه شویم یعنی بپذیریم که مشکلات نیز بخشی از زندگی ماست و باید با حقیقت ناملایمات آشنا باشیم در این صورت کمتر دچار نگرانی می‌شویم و بهتر می‌توانیم مسائل و چالش‌ها را به دور از نگرانی‌های مخرب مدیریت کنیم.

وی برنامه‌ریزی منظم برای زندگی را یکی دیگر از راهکارهای مهم در مقابله با اضطراب و نگرانی دانست و گفت: اگر انسان در طول شبانه‌روزی برنامه‌های هدفمندی را طراحی و منظم برنامه‌ریزی کند و برای هر ساعت و دقیقه خود برنامه‌ای کامل داشته باشد این نظم بخش قابل توجهی از نگرانی‌ها را کاهش می‌دهد.

این روانشناس اظهار کرد: انجام برنامه‌های تفریحی و ورزشی و خارج شدن از دغدغه‌های زندگی برای مدت کوتاه می‌تواند موجب تمرکز، برطرف کردن خستگی و از میان رفتن اضطراب شود از این‌رو بکوشیم ورزش و تفریحات سالم را در برنامه‌های هفتگی بگنجانیم تا با نگرانی‌های کمتری دست و پنجه نرم کنیم.

وی مثبت‌اندیشی را یکی دیگر از روش‌های مهم دانست و گفت: افکار منفی باعث افزایش اضطراب و نگرانی در زندگی می‌شود از این‌رو با مثبت‌اندیشی در جهت رسیدن به موفقیت گام برداریم و نگرانی‌ها و تشویش‌ها را از خود دور کنیم.

ثمودی یادآور شد: داشتن دوستان خوب و همراهان مناسب می‌تواند بخش قابل توجهی از نگرانی‌ها را از میان ببرد، چون برای خود تکیه‌گاه و همراهی مناسب یافته‌ایم که می‌تواند ما را در مواجه با ناملایمات یاری کند.

وی توکل به خدا و دعا را یکی دیگر از راه‌های مبارزه با نگرانی و تشویش خاطر برشمرد و افزود: انسان‌هایی که میان خود و خدا پل ارتباطی محکمی را به وجود می‌آورند در پناه چنین آرامش فکری از نگرانی‌ها دور می‌شوند از این‌رو معنویت و پیوند با خدا را فراموش نکنیم تا با دلی آرام به مبارزه با نگرانی‌ها برویم.

این روانشناس خاطرنشان کرد: افرادی که همواره خود را در معرض نگرانی و تشویش می‌بینند باید بکوشند خود را از اخبار نگران‌کننده و یا رویدادهای ناخوشایند دور کنند.

وی معاشرت و صله‌رحم را عامل مهمی در کاهش نگرانی‌ها دانست و گفت: گاهی نگرانی‌ها از بی‌خبری‌ها نشأت می‌گیرد پس بکوشیم معاشرت و صله‌رحم را در برنامه‌های روزانه خود بگنجانیم تا نگرانی‌ها را تا حدودی به فراموشی بسپاریم و از احوالات یکدیگر مطلع باشیم.

ثمودی یادآور شد: برخی نگرانی‌ها نیز زائیده‌ی کینه و عداوت و اختلافات در افراد است پس برای از میان رفتن این نوع نگرانی ها لازم است اختلافات را کنار بگذاریم و کینه ها و بغض ها را که خود موجب تشویش و اضطراب است را فراموش کنیم و با گذشت و فداکاری به زندگی خود آرامش بدهیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *