جمعه، ۱۹ اردیبهشت ۹۳ - ۰۶:۴۵

از کسی پنهان نیست کاری که مورد علاقه شخص نباشد  محیط کار پر از استرس و اعصاب خرد کن می باشد می تواند…

kare por estress

از کسی پنهان نیست کاری که مورد علاقه شخص نباشد  محیط کار پر از استرس و اعصاب خرد کن می باشد می تواند زیانهای فراوانی بر انسان بوجود آورد. پژوهشهای جدید بر اساس سرشماری تهیه شده در محیط های کار بیانگر این است که موقعیت شغلی که از نظر روحی اشخاص را در شرائط پر از اضطراب قرار می دهد می تواند مرگ اور هم باشد.

تجربه ثبت شده برای مرگ و میر در حین کار در دوران معاصر بر می گردد به مرگ مرموزی که در ادارات و مراکز شغلی ژاپن ازآن به عنوان «Karoshi» یاد می کنند. اولین بار در سال ۱۹۶۹ مرگ یک مرد ۲۹ ساله به خاطر سختی های روحی ناشی از شدت اضافه کاری با این نام ثبت شد.

.
۲۰ سال بعد بر اساس آمار وزارت کار ژاپن، مرگ سریع با علائمی نظیر سر درد شدید، سرگیجه، حالت تهوع و شکم درد را با همان عنوان کاراشی مسبب مرگِ سالانه حدود ۱۰ هزار کارمند و کارگر ژاپنی تشخیص داد. ترسناک تر از همه اینکه تمام ماجرای حمله و بروز علائم فقط در طی ۲۴ ساعت اتفاق می افتد و با تبدیل شدن به سکته قلبی و مغزی جان بیمار را می گیرد.

در تمام موارد فوق، کار پر دردسر و حجم بالای وظائف تقبل شده عامل اصلی حملهِ کشنده کاراشی عنوان شده است. بدن انسانی که به طور مداوم در معرض فشارهای عصبی ناشی از ترس، توهین، شرم و خستگی قرار می گیرد بعد از آنکه بارها از سیستم دفاع بدن که از آن به عنوان « موقعیت جنگ و فرار» نام می برند استفاده می کند بالاخره طاقت خود را از دست می دهد و تحمیل فشار بر روی سیستم جریان خون به سکته های سنگین قلب و مغز منتهی می گردند.

پدیده کاراشی با وجود انکه از ژاپن شروع گشته است ولی به ژاپن محدود نمی شود. بر اساس آمار سازمان بین المللی کار، مرگ و میر ناشی از کاراشی در امریکا از ژاپن هم بیشتر شده است. طبق اطلاعات جمع اوری شده از هر ۵ امریکایی، یکی شان با وجود مریض بودن یا حتی آنها که صدمه دیده اند به سر کار رفته اند. به همین تعداد نیز شاغلینی بوده اند که در طی روزِی که وقت ملاقات با دکتر داشته اند دوباره به سر کار برگشته اند.

وسواس بیش از حد شاعلین امریکایی در ارائه سرویس و انجام وظائف شغلی را می توان در عدم استفاده یک سوم امریکایی  ها از تعطیلات شغلی نیز مشاهده کرد. اتفاقی که بر طبق تحقیقات انجام شده باعث افزایش فشارهای روحی کار و خطرات مرگبار آن خواهد شد.

یکی از تحقیقات که به مدت ۹ سال، ۱۲ هزار کارمند امریکایی را زیر نظر داشته است نشان داده است که افرادی که از مرخصی های شغلی استفاده نکرده اند ۲۱ درصد بیشتر از سایرین زندگی شان را از دست داده اند. بر طبق همین تحقیق، عامل ۳۱ درصد مرگ و میرها، سکته قلبی بوده است. جدیدترین بررسی ها در ضمن گویای این حقیقت است که نه تنها فشار روحی باعث مرگ زودرس می گردد بلکه مبتلا شدن به بیماری های قلبی برای افرادی که علاقه ایی به کاری که اانجام می دهند ۷۹ درصد بیشتر از افرادی است که کار خود را دوست دارند.

اما برای اینکه بدانیم چطور انواع فشارهای روحی و عصبی می تواند در این حد کشنده باشد بد نیست اشاره بیشتری داشته باشیم به یک بخش خیلی قدیمی از فعالیت مغز به نام Amygdala که در انسان و سایر حیوانات در حالت های بسیار غریزی و طبیعی وجود دارد. کار اصلی این بخش از مغز این است که می تواند به سرعت در برابر شرائط ناهنجار اژیر خطر را در بدن بکشد و مثلا به او اعلام کند که توسط یک پلنگ مورد تهاجم قرار گرفته است.

اخطار Amygdala که متاسفانه مربوط به بخشی بسیار باستانی از کارکرد مغز در دوران حیوانی بشر بوده است زیاد هوشمندانه نیست. برای همین، توهین و تشر زدن رئیس در اداره و یا ترس و شرمساری از تمام نکردن مسئولیت و یا احیاناً خطاهای ایجاد شده ناشی از پرکاری به Amygdala دستور کشیدن آژیر را می دهد و نتیجه آن، رهایی سریع انواع هورمون هایی است که بر تپش قلب و زیر و رو شدن سیستم عصبی می گردد. تاثیر هورمونهای همچون cortisol و epinephrine بر سیستم دفاعی ضعیف شده، باعث پیری زودرس، مختل شدن سیستم دفاع در برابر سلول های سرطانی و سایر ناملایمات فیزیکی می گردد که بر بدن افراد تحمیل خواهد شد.

منبع-http://marde-rooz.com

نوشته های مرتبط :

 1. در مواقع استرس زا چگونه رفتار کنیم؟
 2. چگونه از لحاظ روحی همسر خود را تغذیه کنیم
 3. وزارت بهداشت ژاپن درباره عوارض جانبي داروي روماتيسم هشدار داد
 4. چگونه صبر و تحمل خود را زیاد کنیم؟
 5. آرام و صلح آمیز کردن ذهن چگونه ممکن است؟
 6. چگونه با مدل بینی شخصیت شناسی کنیم
 7. در روزهای آلوده چگونه بدن را سم زدایی کنیم
 8. چگونه زندگی خود را کیفیت ببخشیم
 9. چگونه موفقیت را برای خود به ارمغان آوریم
 10. برونگرایی را در خود چگونه تقویت کنیم؟
 11. چگونه ریشه ی افسردگی را در خود بیابیم
 12. چگونه کنترل استرس را در دست بگیریم
 13. چگونه در یک رابطه ترس نداشته باشیم؟
 14. چگونه افسردگی بعد از سوگ را از بین ببریم
 15. چگونه محبت طرف مقابل را جلب کنیم
 16. چگونه بفهمیم که به بیماری روانی مبتلا شده ایم
 17. چگونه با ورزش استرس را از خود دور کنیم؟
 18. با تنبلی چگونه بجنگیم؟
 19. با کودکی که لکنت زبان دارد چگونه برخورد کنیم؟
 20. چگونه و چه زمانی خشم خود را خالی کنیم؟

YARPP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.