پنجشنبه، ۰۱ خرداد ۹۳ - ۱۱:۴۲

به گزارش خبرنگار ایرنا، حمید چیت چیان، پنجشنبه در جمع مدیران آب و کشاورزی فارس در شیراز افزود: بحث شیرین کردن و انتقال…

به گزارش خبرنگار ایرنا، حمید چیت چیان، پنجشنبه در جمع مدیران آب و کشاورزی فارس در شیراز افزود: بحث شیرین کردن و انتقال آب دریا در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد اما این کار با دو ملاحظه انجام می شود.

وی ادامه داد: شیرین کردن هر متر مکعب آب 60 سنت یعنی حدود 24 هزار ریال هزینه دارد و اگر بنا باشد این یک متر مکعب آب صرف تولید محصولات کشاورزی شود که تنها 10 هزار ریال برای ما بازده اقتصادی دارد، این کار به هیچ وجه عقلانی نیست.

او اظهار کرد: بنابراین شیرین کردن آن دریا و استفاده از این آب در بخش کشاورزی مقرون به صرفه نیست اما در بخش صنعت و شرب می توان از آن استفاده کرد.

وزیر نیرو گفت: شیرین کردن و انتقال آب دریا کاری هزینه بر است و انجام این کار با اعتبارات دولتی ممکن نیست اما این کار با سرمایه گذاری بخش خصوصی امکانپذیر می باشد.

چیت چیان ادامه داد: امروز 32 درصد مردم استان فارس از محل تولید محصولات کشاورزی امرار معاش می کنند و 95 درصد منابع آب این استان هم صرف کشاورزی می شود که 78 درصد از این آب نیز از سفرهای زیرزمینی تامین می شود.

وی اظهار کرد: اگر این کار به درستی مدیریت نشود، در آینده مشکلات بسیار زیادی دامنگیر این منطقه خواهد شود و ناچاریم با سرعت و جدیت و با هماهنگی دستگاهها و مردم این مدیریت مصرف آب در استان محقق شود.

وزیر نیرو افزود: مشکل اصلی در بسیاری نقاط کشور مربوط به حوزه آبهای زیرزمینی است اما این مشکل در استان فارس به شکل جدی تری وجود دارد.ک/2

678/ 667

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *