دوشنبه، ۱۹ اسفند ۹۸ - ۰۶:۳۸
کاخ بزرگ بانکوک

کاخ بزرگ بانکوک در پایتخت تایلند هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. در این مطلب از میهن پست…

کاخ بزرگ بانکوک در پایتخت تایلند هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. در این مطلب از میهن پست قصد داریم تا شما را بیشتر با این جاذبه آشنا کنیم.

اگر تنها یک جاذبه در پایتخت تایلند باشد که بگوییم بازدید از شهر بدون آن کامل نیست آن کاخ بزرگ بانکوک است. مجموعه ای که در سال ۱۷۸۲ میلادی تاسیس شده و بیش از ۱۵۰ سال است که خاندان سلطنتی و برخی دولت مردان بلندپایه کشور در آن زندگی می کنند.

کاخ بزرگ بانکوک

این جا شلوغ ترین جاذبه شهر است و هر روز گردشگران بی شماری از سراسر جهان برای تماشای تاریخ و فرهنگ تایلند بدیدنش می آیند و گرمای هوا هم نمی تواند مانع بازدیدشان شود. به نحوی که مساحت ۲۱۸٬۰۰ متر مربعی آن برای این حجم از توریست کافی نیست.

البته دلایل زیادی هم دارند، بی تردید این کاخ بزرگ زادگاه شهر بانکوک است. مجسمه زمردین داخل آن بزرگترین و مهم ترین تصویر از بودا در سراسر تایلند است. اگر می خواهید مجموعه را بازدید کنید بهتر است، صبح زود بیایید و مقداری هم صبر پیشه کنید. اگر علاقه زیادی به دیدنی های تاریخی دارید و از طرفی هم حوصله شلوغی را ندارید می توانید سری به آیوتایا در خارج شهر بزنید. مکانی که هم خلوت تر است و هم قدمت بیشتری دارد.

تاریخچه کاخ بزرگ بانکوک

کاخ بزرگ همیشه مانند امروز چشمگیر به نظر نمی رسید. هنگامی که پادشاه راما اول در آوریل سال ۱۷۸۲ ساخت و ساز را شروع کرد، مجبور شد از چوب و هر آنچه در این نزدیکی بود استفاده کند. سرانجام آجرهایی از ویرانه های آیوتایا را برداشتند و از طریق رودخانه چائو فرایا به این منطقه آوردند. پایتخت سابق کشور در دوران آیوتایا سال ۱۷۶۷ پس از جنگ با برمه فتح و تخریب شد.

کانال ها حفر شدند و نهایت بهره را از رودخانه پر پیچ و خم بردند تا بتواند یک جزیره با دفاع راحت تر بسازند، محلی مناسب برای پایتخت جدید کشور. این برنامه ریزی جواب داد، به نظر نمی رسد حالا حالاها نیازی به جابه جایی پایتختی باشد که بیش از ۱۴ میلیون نفر در آن زندگی می کنند.

کاخ بزرگ بانکوک

در حین ساخت و ساز، با تقلید از طرح دقیق کف و چیدمان کاخ بزرگ در آیوتایا، در زمان صرفه جویی زیادی شد. پادشاه راما اول فقط دو ماه بعد در تاریخ ۱۰ ژوئن ۱۷۸۲ توانست برای همیشه در کاخ بزرگ بانکوک ساکن شود.

با گذشت سال ها، سرانجام مجسمه ها و سنگ های عجولانه تراش خورده که حاصل کار کارگران بدون مزد بودند را برداشتند و با موارد نفیس جایگزین کردند. مجسمه زمردین، که از آن به عنوان محافظ تایلند نام برده می شود، در عبادتگاه سلطنتی پادشاه قرار داشت تا به Wat Phra Kaew تبدیل شد.

جالب است بدانید که لباس های طلای این مجسمه هر فصل عوض می شود. دو دست از ۳ لباس او توسط خود پادشاه رامای اول درست شده است.

راه های دسترسی به قصر بزرگ بانکوک

اگر خودتان کمی قدم بزنید تا به کاخ برسید قطعا خیلی خوشحال ترید تا این که با راننده های تاکسی و توک توک آن منطقه سر و کله بزنید. بهترین انتخاب این است که از خیابان دور شوید و به سراغ تاکسی های ارزان رودخانه ای بروید. این شیوه هم هیجان انگیز است و هم رودخانه Chao Phraya را از نزدیک خواهید دید. در این صورت دیگر به ترافیک هم نخواهید خورد.

کاخ بزرگ بانکوک

اگر به BTS Skytrain دسترسی دارید، سوار بر آن به ایستگاه Saphan Taksin بروید، سپس علائم اسکله قایق ها را دنبال کنید. تاکسی رودخانه بگیرید و نه ایستگاه به سمت شمال بروید تا به اسکله Tha Chang (فیل) برسید. همه جا با علامت مشخص شده است.

اگر حساب ایستگاه ها از دستتان خارج شد، نگران نباشید. کاخ بزرگ بین اسکله Tha Thien و اسکله Tha Chang قرار دارد. شما می توانید آن را از داخل قایق ببینید. پس از پیاده شدن در اسکله Tha Chang پیاده مسیری کوتاهی به سمت جنوب (سمت راست) را قدم بزنید تا به در کاخ برسید.

نکته کاربردی: برای کسانی که اولین بارشان است به بانکوک سفر کرده اند، استفاده از سیستم تاکسیرانی رودخانه ای می تواند کمی دلهره آور و پر استرس به نظر برسد. قایق ها معمولاً در اسکله ها متوقف نمی شوند و افراد برایشان سوت می زنند و با طناب می کوبند تا آن ها متوجه شوند مسافر دارند و باید بایستند. به نظر می رسد همه چیز کمی بی قانون به نظر می رسد. مسافران برای جلوگیری از تأخیر سریعاً از قایق پیاده و سوار می شوند. نگران نباشید، کاخ بزرگ اغلب شلوغ ترین توقفگاه در کنار رودخانه است و به شما زمان کافی برای پیاده شدن از قایق داده می شود.

کاخ بزرگ بانکوک

اگر هتل شما در خیابان خائو سان قرار دارد می تواند با حدود ۲۰ تا ۲۵ دقیقه پیاده روی به کاخ بروید. مسیر این پیاده روی از نوار ساحلی سبز Royal Field یا جاده کنار رودخانه می گذرد.

شرایط بازدید از کاخ بزرگ بانکوک

قصر بزرگ علاوه بر ساختمانی تاریخی و فرهنگی محل سکونت خاندان سلطنتی هم هست و بازدید از آن شرایط خاصی دارد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

ساعت کاری مجموعه کاخ

کاخ بزرگ هفت روز هفته از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۶:۳۰ بعد از ظهر باز است. دفتر فروش بلیط در ساعت ۱۵:۳۰ بعد از ظهر بسته می شود و قبل از آن باید وارد شوید.

گه گاهی، کاخ بزرگ برای بازدیدهای رسمی و عملکردهای دولتی در تاریخ های رسمی ممکن است تعطیل شود، البته این مورد به ندرت اتفاق می افتد. اگر قبل از ساعت ۱۵:۳۰ به کاخ می رسید به حرف های راننده ها گوش نکنید، آن ها ممکن است درباره باز بودن یا نبودن مجموعه شما را گمراه کنند.

کاخ بزرگ بانکوک

اگر هم خیلی شک دارید از کارمندان هتل (یا هر کسی که تایلندی بلد است و بهش اطمینان دارید) بخواهید با شماره +۶۶ ۲ ۶۲۳ ۵۵۰۰ تماس بگیرند و از باز بودن مجموعه مطمئن شوند.

مبلغ ورودی قصر بزرگ بانکوک

با توجه به اینکه ساختمان های مذهبی در تایلند غالباً رایگان هستند، ۵۰۰ بات (حدود ۱۶ دلار) برای هر شخص ورودی در قصر بزرگ مبلغ زیادی است. البته خود تایلندی ها مجبور به پرداخت هزینه نیستند.

با پرداخت ۲۰۰ بات اضافه می توانید از راهنمای صورتی بازدید هم استفاده کنید. در صورت تمایل، راهنماهای انسانی نیزدر دسترس هستند. باید سر مبلغی با آن ها به تفاهم برسید. بهتر است به جای راهنماهایی که خارج از مجموعه سراغتان می آید یکی از راهنماهای رسمی مجموعه را برای کمک همراهتان داشته باشید.

کاخ بزرگ بانکوک

لباس هایی ضروری در قصر

برای احترام نباید پیراهن های کوتاه یا بدون آستین را در ساختمان های مهم دولتی این کشور بپوشید. البته در سایر مراکز کشور ممکن است چیزی به گردشگران نگویند اما در این جا نظارت شدیدی بر روی این مساله وجود دارد. شرایط لباس های بازدید کنندگان باید به این گونه باشد:

  • مردان باید شلوار بلند بپوشند و پای خانم ها باید تا بالای زانو پوشیده باشد.
  • از پوشیدن شلوارهای کشی تنگ، یا هر لباس بدن نمایی خودداری کنید.
  • پیراهن های بدون آستین یا هر لباسی که شانه هایتان معلوم باشد، نپوشید.
  • پیراهن هایی با مضامین مذهبی یا هرچیزی که نماد مرگ داشته باشد (از جمله تیشرت های طرفداران گروه های موسیقی متال یا چیزهای شبیه به آن) نپوشید.
  • ممکن است به شما بگویند پوشیدن صندل ممنوع است ولی برای گردشگران در این مورد سختگیری نمی شود و به هر حال هنگام ورود به ساختمان ها باید کفش های خود را در آورید.

اگر لباس شما غیرقابل قبول باشد، از شما خواسته می شود که سارونگ (نوعی دامن سنتی) بپوشید. با فرض اینکه غرفه کرایه سارونگ باز باشد و دامن داشته باشند. کرایه آن رایگان است اما باید ۲۰۰ بات ودیعه بگزارید.

کاخ بزرگ بانکوک

اگر امکان کرایه سارونگ وجود نداشته باشد، شما را به خیابان مقابل می فرستند تا از فرودشنگان بی شمار خیابان، لباس بخرید یا سارونگی کرایه کنید.

توجه: غرفه های کرایه سارونگ ممکن است هر زمان که دلشان می خواهد تعطیل کنند، این بدان معنی است که سارونگ کهنه برایتان ۲۰۰ بات آب می خورد.

[highlight]منبع: royalgrandpalace[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *