چهارشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۹۳ - ۰۶:۳۲

به گزارش خبرنگار مهر در کرج، مجموعه کاخ مروارید از جمله آثار تاریخی استان البرز است که می تواند در جذب گردشگر داخلی…

به گزارش خبرنگار مهر در کرج، مجموعه کاخ مروارید از جمله آثار تاریخی استان البرز است که می تواند در جذب گردشگر داخلی و خارجی به توسعه استان البرز کمک فراوانی کند.

خبر فروش غیرقانونی این مجموعه تاریخی – فرهنگی چندی پیش در رسانه منتشر شد و به دنبال این اخبار واکنشهای متفاوتی را از علاقه مندان به تاریخ این مرز و بوم دیدیم و شنیدیم کار به جای رسید که دکتر سید محمود کاشانی یکی از حقوقدانان ایرانی و عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی در نامه ای سرگشاده از حسن روحانی رییس جمهوری ایران خواست که به موضوع فروش غیرقانونی این اثر تارخی منحصر به فرد دوره پهلوی رسیدگی کند.

خبرگزاری مهر رسانه ای که وضعیت کاخ مروارید را به جد پیگیری کرد

خبرگزاری مهر یکی از رسانه هایی بود که به جد برای روشن شدن وضعیت کاخ مروارید اخبار و گزارش های را منتشر کرد، چرا که پیش از این خبرگزاری مهر در سلسله گزارشهایی به مصوبه کمیسیون ماده 5 شهرداری کرج مبنی بر تغییر کاربری اراضی کاخ مروارید اعتراض کرده بود و نتیجه انتشار اخبار و گزارشها مخالفت شورای عالی شهرسازی بود که این مصوبه توسط دادستان کرج نیز تایید و رسما اعلام شد.

خبر مسرت بخش واگذاری مجموعه تاریخی – فرهنگی کاخ مروارید یا همان کاخ شمس به اداره کل میراث فرهنگی البرز که باعث شادی دوستداران تاریخ این مرز و بوم بود، یکم اردیبهشت ماه در خبرگزاری مهر منتشر شد.

واگذاری کاخ مروارید به میراث فرهنگی طلیعه به رسمیت شناختن آثار تاریخی توسط نهادهای قانونگذار است

رییس هیئت مدیره جامعه باستان شناسی ایران در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص اظهار می دارد: مجموعهٔ بنای تاریخی – فرهنگی کاخ مروارید کرج، در تاریخ بیست و هفتم فروردین ماه سال جاری، با حکم دادستان عمومی و انقلاب کرج، به متولی قانونی آن، سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری کشور بازگشت.

محمد تقی عطایی در ادامه تاکید می کند: جامعهٔ باستان‌شناسی ایران، ارادهٔ دادستانی کرج را برای احیای مالکیت قانونی سازمان میراث فرهنگی بر این مجموعه ارج می‌نهد و امیدواریم این رویداد مهم، نمونه‌ای برای رویدادهای مشابه آینده باشد.

وی تصریح می کند: در شرایطی که تملک بناها و محوطه‌های تاریخی توسط نهادهای دولتی و خصوصی، سازمان میراث فرهنگی را از اجرای وظیفهٔ قانونی خود در حفظ و نگهداری و معرفی این مواریث تاریخی و فرهنگی بازداشته‌است، این تصمیم طلیعهٔ به رسمیت شناختن اهمیت آثار برجای مانده از گذشته توسط نهادهای قانونگذار و به رسمیت شناختن جایگاه سازمان میراث فرهنگی به عنوان تنها متولی قانونی و صاحب تخصص و صلاحیت‌های لازم برای حفظ ارزش‌های فرهنگیِ بناهای تاریخی است.

واگذاری کاخ مروارید به میراث فرهنگی را به فال نیک می گیریم

این مسئول خاطرنشان می کند: مجموعهٔ بنای کاخ مروارید کرج، اقامتگاه شمس پهلوی بود. اهمیت تاریخی و فرهنگی این مجموعه دو بعد دارد، از سویی این بنا یکی از آثار به جای مانده از سلسلهٔ پهلوی، تاریخ معاصر و انقلاب اسلامی ایران است و باید آن چنان که شایستهٔ تاریخ معاصر ایران است نگهداری و معرفی شود و از سوی دیگر این بنا، یکی از نمونه‌های بارز تاریخ معماری و مهندسی مدرن ایران و واجد ارزش‌های ساختمانی و سازه‌ای متعددی است که باید به شایستگی در معرض بازدید علاقمندان قرار گیرد.

عطایی بیان می کند: متأسفانه تصرف این مجموعه در سالیان گذشته توسط سازمان‌های غیر از میراث فرهنگی و تلاش‌هایی که برای واگذاری و فروش این مجموعه شد، این مجموعهٔ تاریخی را در معرض خطر قرار داده بود و تصمیم بجای دادستانی کرج، امید توقف این روند را نه تنها در مورد مجموعهٔ کاخ مروارید، بلکه در مورد آثار تاریخی دیگری که شرایط نگران‌کنندهٔ مشابهی دارند فراهم کرده است.

رییس هیئت مدیره جامعهٔ باستان‌شناسی ایران در پایان اظهار امیدواری می کند، و می افزاید: این رویداد را به فال نیک می‌گیریم و همان‌طور که در حکم دادستانی خاطر نشان شده است انتظار می‌رود سازمان میراث فرهنگی وضعیت موجود را با شرایطی بسیار مناسب‌تر و مطلوبتر از وضع جاری احیاء، مرمت و حفاظت کند و شرایط بازدید عموم از این مجموعه تاریخی فرهنگی را فراهم سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *