دوشنبه، ۲۹ اردیبهشت ۹۳ - ۰۹:۰۵

 به گزارش خبرنگار مهر، کیوان دواتگران، عصر امروز در مراسم رونمایی از کتاب و نرم‌افزار ICF افزود: سال گذشته تولید نرم‌افزار و کتاب…

 به گزارش خبرنگار مهر، کیوان دواتگران، عصر امروز در مراسم رونمایی از کتاب و نرم‌افزار ICF افزود: سال گذشته تولید نرم‌افزار و کتاب ICF در حوزه توانبخشی شروع شد.

وی اظهار داشت: فعالیت‌های انجام شده در این حوزه با کمک متخصصان بومی در کشور انجام شده است.

مدیرکل دفتر توانمندی و رئیس کمیسیونهای پزشکی تشخیص و نوع و شدت معلولیتهای سازمان بهزیستی کشور، اظهار داشت: این برنامه‌ها در 31 استان کشور اجرا شد و کتابچه راهنمایی در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

دواتگران تاکید کرد: از سال 89 بخش کمیسیون‌های پزشکی در تشخیص معلولیت در سازمان بهزیستی تجدید نظر کرد و دراین راستا کار اجرایی آن از سال 90 شروع شد.

وی، منطبق کردن تشخیص نوع و تعیین شدت معلولیت‌ها با استانداردهای بین‌المللی بر اساس شاخص‌های موجود را از مزایای این بحث یاد کرد.

مدیرکل دفتر توانمندی و رئیس کمیسیون‌های پزشکی تشخیص و نوع و شدت معلولیت سازمان بهزیستی کشور، گفت: تاکنون هزار و 800 پزشک و پیراپزشک که متولی کمیسیون‌های پزشکی در بهزیستی هستند دوره‌های آموزشی  را دیده‌اند.

دواتگران، تبدیل خدمات به معلولان از مرکز محور به اجتماع‌محور را از مزایای توانبخشی مبتنی‌بر جامعه یاد کرد و یاد آورشد: با اجرای این طرح در این راستا در حال حاضر 380 هزار معلول از سازمان بهزیستی خدمات می گیرند.

وی یاد آورشد: نشست کمیسیون‌های پزشکی تشخیص نوع و تعیین شدت معلولیت‌های بهزیستی اولین سال در خراسان رضوی برگزار شد و برای دومین بار هم است که در این استان برگزار می شود.

مدیرکل دفتر توانمندی و رئیس کمیسیون های پزشکی تشخیص و نوع و شدت معلولیت ها سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: با توجه به اینکه حسین کابلی یکی از متخصصان زنجانی در ترجمه نرم‌افزار ICF باعث ایجاد یک طرح مثبت در این سازمان شده به همین علت این نشست در استان زنجان برگزار می‌شود.

دواتگران گفت: خدمت رسانی به معلولان اولویت کاری این سازمان است و برای تحقق این امر مهم برنامه ریزی لازم در دستور کار است.

وی تصریح کرد: با صدور این کارت معلولان در خارج از کشور هم از خدمات استفاده کنند چرا که این کارت دارای کد و نوع معلولیت است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *