یکشنبه، ۲۹ تیر ۹۳ - ۰۶:۵۹

ˈفاطمه اقدسیˈ روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه همه گیری بیماری دنگ در مناطقی که پشه های آئدس…

ˈفاطمه اقدسیˈ روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه همه گیری بیماری دنگ در مناطقی که پشه های آئدس وجود دارد از جمله بیشتر نقاط دنیا و ایران نیز یافت می شود، اظهار داشت: مسافرانی که در مناطق شایع تب دنگ مانند عربستان سعودی به بیماری مبتلا شده اند ممکن است ویروس را به سایر نقاط منتقل کنند.

اقدسی در خصوص چگونگی راه انتقال بیماری دنگ افزود: ویروس دنگ بوسیله گزش پشه آئدس آلوده به انسان منتقل می شود و این پشه معمولا سیاه رنگ و اندازه آن حدود 10 میلیمتر است.

وی علائم بالینی بیماری دنگ را به دو شکل عنوان کرد: در اولین گزش توسط پشه آلوده آئدس علائم تب دنگ بروز می کند و در گزش های بعدی تظاهرات تب خونریزی دهنده دنگ ایجاد می شود که همراه با واکنش در فرد مبتلا است.

وی تب بالا تا حدود 40 درجه سانتیگراد، سردرد شدید، درد پشت کره چشم، درد شدید عضلانی و مفصلی و تهوع و استفراغ را از علائم تب دنگ دانست.

اقدسی از درد شدید و دائمی در شکم، خونریزی از بینی، دهان، لثه و کبودی پوست، مدفوع سیاه، خشکی دهان، رنگ پریدگی و سردی پوست، بی حالی، بی خوابی و بی قراری را از علائم دیگر فرد مبتلا به ویروس تب دنگ خواند.

وی زباله های رها شده در خیابان ها و فاضلاب را مهمترین محل تکثیر این پشه در مناطق شهری عنوان کرد و افزود: تخم این پشه طی یک دوره 10 روزه بالغ می شود و مهمترین اقدام جهت پیشگیری از ابتلاء به دنگ محافظت در مقابل گزش پشه و از طرفی جمع آوری صحیح زباله و برقراری سیستم های مناسب برای جمع آوری فاضلاب است.

وی با بیان اینکه تب دنگ نیز شبیه آنفلوانزای شدید و در افراد مسن و کودکان مشاهده و ندرتا کشنده است، افزود: تب خونریزی دهنده دنگ اگر به موقع تشخیص داده نشود و درمان نگهدارنده مناسب صورت نگیرد موجب شوک و مرگ بیمار می شود.

وی گفت: درمان اختصاصی برای دنگ وجود ندارد و درمان نگهدارنده دقیق با مایعات و فرآورده های خونی موثر است و از طرفی در صورت ارجاع فرد مورد مشکوک به بیمارستان، مشخصات او به مسوولین بهداشتی و درمانی نیز گزارش شود.

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های شبکه بهداشت ری اظهارداشت: علائم بیماری باید به مسافرین مناطق آلوده از جمله کسانی که عازم عربستان سعودی می باشند آموزش لازم داده شود تا در صورت بروز علائم طول مسافرت و بخصوص پس از بازگشت به پزشک مراجعه و سابقه مسافرت خود و احتمال ابتلاء به تب دنگ را اعلام کنند.

1417/

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبير:
newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.