سه شنبه، ۰۴ اردیبهشت ۹۷ - ۱۰:۳۴
کارهای ممنوعه

کارهای ممنوعه زیادی هستند که افراد نباید آن ها را در جمع انجام دهند. چرا که آداب و رفتار خوب در ذات انسان‌…

کارهای ممنوعه زیادی هستند که افراد نباید آن ها را در جمع انجام دهند. چرا که آداب و رفتار خوب در ذات انسان‌ ها نیست، بلکه آموخته ی است . بنابراین این وظیفه همیشه به عهده والدین و معلمان مدرسه بوده که از همان سال‌های اولیه زندگی، هر آنچه درست یا نادرست را به کودک بیاموزند و او را با کوله‌ باری مملو از ادب و احترام روانه جامعه کنند.

با این حال گاهی پیش می‌آید که ما با کارهای ممنوعه و یا بهتر بگوییم با رفتارهای ناصحیح اجتماعی موقیعت خودمان را به خطر می اندازیم . کارهایی که البته از سر بی اطلاعی است و بایدآن ها را شناخت و البته دانست که انجام چه رفتارهایی در جمع غلط و کدام‌ یک درست هستند.

بنابراین و با توجه پیش مقدمه بالا و برای انجام ندادن کارهای ممنوعه باید در گام اول مسئولیت پذیر باشیم چرا که رفتارهایمان یکی از ابتدایی‌ ترین اصول خوش‌ رفتاری است و البته برای عبور از این چالش بزرگ باید موارد زیر را رعایت کرد.

فراموش کردن معرفی دوستان و همکارانتا در جمع : یکی از کارهای ممنوعه این ایست که وقتی شما با اشخاصی که همراهتان است و در یک جمع دوستانه و یا یک جلسه کاری حاضر می شود ، همدیگر را نمی‌شناسند ، وظیفه دارید که آنها را به هم معرفی کنید. اگر نام هر کدام از این افراد را فراموش کرده‌اید، صداقت به‌خرج داده، به این موضوع اذعان کرده و نامش را جویا شوید. شاید این کار ظاهرا جالب نباشد، اما بهتر از اشتباه گفتن اسم است.

 

کارهای ممنوعه

بی توجهی به پذیرایی کنندگان : وقتی در رستوران، آرایشگاه یا … هستید، باید مراقب رفتار خود نسبت به کسانی باشید که به شما خدمت‌ می‌کنند. حتی اگر مثلا به‌شدت گرم صحبت هستید و گارسون سرمیز حاضر می‌شود تا سفارش غذایتان را بگیرد، او را نادیده نگیرید. شما می‌توانید با لبخند از این شخص بخواهید چند دقیقه دیگر دوباره رجوع کند زیرا هنوز غذا انتخاب نکرده‌اید.
یا مثلا اگر تعمیرکار لباسشویی به خانه می‌آید، حتما در کنار او بایستید تا سوالاتی که دارد را بپرسد. در مورد آرایشگر هم همین‌طور است، اگر با فردی که قرار است موهایتان را کوتاه کند، حرف نزنید یا رابطه خوبی برقرار نکنید، شاید نتیجه دلخواهی هم دریافت نکنید.

تحقیر و داد زدن سر کودک در خیابان : حتی اگر فرزند شما با اذیت و آزارهایش شما را کلافه و عصبی کرده ، به‌طوری که تحملتان تمام شده است هم نباید در خیابان یا در جمع سر او داد بزنید یا او را دعوا کنید. این هم یکی از کارهای ممنوعه ای است که باید به آن توجه کرد. بنابراین او را به گوشه‌ای کشیده و در مورد کار اشتباهش به او تذکر دهید. البته باید رفتار درست را هم به او بیاموزید و از پیامدهای کار اشتباهی که می‌کند هم برایش بگویید تا مطلع شود.

بیان حرف های بی ریط و فخر فروختن : خودنمایی کردن هم در لیست کارهای ممنوعه امروز قرار دارد و این مورد هم یک رفتار طبیعی برای انسان بشمار نمی‌رود. چرا که وقتی احساس می‌کنید در مساله‌ای خاص نسبت به بقیه برتری دارید ، ناخواسته فخرفروشی خواهید کرد. اما این را به خاطر داشته باشید که زیاده‌روی در هر کاری پسندیده و قابل قبول نیست. مهم نیست خانه یا ماشین جدید شما چه امکاناتی دارد، وقتی بیش از حد در مورد آن صحبت کنید از نظر دیگران یک انسان فخرفروش بشمار می‌روید که به هیچ عنوان جذاب نیست.

سرفه کردن یا عطسه روی دیگران : این کار نه تنها جر کارهای ممنوعه است بلکه خیلی هم زشت و غیر قابل دفاع است .بخصوص وقتی بیمار هستید ، لازم نیست از خانه بیرون بروید و دیگران را هم مریض کنید. یا اگر به‌هر دلیلی مجبورید بیرون یا سرکار بروید، هرگز در صورت دیگران یا رو به آنها سرفه یا عطسه نکنید.

کنجکاوی و گوش دادن به صحبت اطرافیان : شاید به‌ نظرتان جالب باشد که یواشکی به حرف دیگران گوش کنید یا شادی این کار برایتان تفریح محسوب شود، اما به این فکر کنید که اگر فردی دیگر این کار را با شما انجام دهد، چه حسی خواهید داشت؟
در چنین شرایطی سعی کنید از محیط دور شوید. یا اگر برایتان مقدور نیست، دست‌کم به حرف‌هایشان گوش ندهید.

استفاده از عطر زیاد در جمع : شاید بوی عطرتان برای خود شما بسیار خوشایند و دوست‌داشتنی باشد. اما دلیل نمی‌شود با زیاده‌روی در استفاده از آن، دیگران را آزار بدهید. عطر را باید به مقدار کم و ملایم استفاده کنید. در واقع، بوی عطر باید وقتی کسی به شما نزدیک می‌شود احساس شود نه از فاصله خیلی دور.

کارهای ممنوعه

ریاست‌طلبی : دستور دادن به دیگران یا تعیین تکلیف کردن برای آنها رفتار مناسبی نیست و باعث می‌شود تا در طولانی‌مدت، مردم از اطراف شما پراکنده شوند. اگر اعضای خانواده یا دوستانتان مشکلی پیدا کردند که شما راهکار آن را می‌دانستید، تا از شما درخواست نکرده‌اند نظر ندهید. در غیر این صورت ممکن است این‌طور به‌نظر برسد که می‌خواهید ریاست‌طلبی کنید.

چسبیدن به دستگاه‌های ورزشی در باشگاه : وقتی باشگاه می‌روید ، نوبت بقیه را هم رعایت کنید. وقتی می‌بینید چند نفر منتظر هستند تا از روی تردمیل پایین بیایید، زمان را کوتاه کرده و به آنها هم فرصت تمرین کردن را بدهید.

ایستادن در وسط راهروهای شلوغ : این کار هم در لیست کارهای در جمع قرار دارد و حتی اگر منتظر دوست خود هستید، لازم نیست حتما در وسط راهرو بایستید و در رفت‌وآمد دیگران اختلال ایجاد کنید. بهتر است به گوشه‌ای بروید و جلوی راه بقیه را نگیرید.

دو به شک بودن : اگر می‌دانید که نمی‌توانید در مهمان یا مراسم دوستان خود شرکت کنید، لطفا صادق باشید و به میزبان بگویید که امکان حضور نخواهید داشت.

[highlight]منبع[/highlight]    thespruce

12 دیدگاه برای “کارهای ممنوعه ای که انجام آن در جمع ناخوشایند تحقیرآمیز است ؟”

 1. مستانه گفت:

  عالی بود…

 2. برهان گفت:

  خیلیا اصلا رعایت نمیکنن

 3. بکتاش گفت:

  بارها توی خیابون دیدم مادری بچشو دعوا کرده حتی کتک زده

  1. نیاز گفت:

   یعنی این کارا هنوز توی جامعه مونده 🤔🤔

 4. Taher گفت:

  بنظر من این کارها جز اصول تربیت خانوادگی

 5. حاتم گفت:

  بی احترامی فقط فحش و اینجور چیزا نیست اینم یه نوع بی احترامیه

 6. هدف جو گفت:

  فکر کنم این بایدها و نبایدهارو دیگه همه میدونن

 7. چشم بادومی گفت:

  امیدوارم این مطلب به دست همه ایرانیان برسه

 8. نجفیان گفت:

  انجام ندادن این کارها و رفتارها مهارت های تخصصی هستن که متاسفانه هرکسی استعداد یادگیریشو نداره

 9. آترو گفت:

  این دست مطالب رو بیشتر کنید

 10. مزدک گفت:

  ایول دمتون گرم

 11. محمدجانی گفت:

  متاسفانه خیلیاش واقعیت جامعه امروزی ماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *