چهارشنبه، ۲۸ خرداد ۹۳ - ۰۳:۳۲

سلامت نیوز: وزارت بهداشت به عنوان یکی از مهجورمانده ترین وزارتخانه ها در دولت های گذشته، اکنون در دولت یازدهم عملکرد قابل قبولی…

سلامت نیوز: وزارت بهداشت به عنوان یکی از مهجورمانده ترین وزارتخانه ها در دولت های گذشته، اکنون در دولت یازدهم عملکرد قابل قبولی داشته است.

وزارت بهداشت و درمان را شاید بتوان یکی از پرکارترین وزارتخانه ها در دولت حجت الاسلام حسن روحانی خواند. این وزارت خانه در حالی کار خود را شروع کرد که چالش های قدمت دار در این حوزه و افزودن چالش های جدید در دولت های نهم و دهم به لیست مشکلات وزارت بهداشت کار را برای مسئولان این وزارت خانه در دولت یازدهم بسیار دشوار کرده بود و می کند.

معرفی سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی به عنوان وزیر بهداشت در کابینه تدبیر و امید، انتخابی بود که با استقبال مواجه شد.

رای بالای هاشمی از مجلس و نشانه گیری درست او از مشکلات وزارت بهداشت و اولویت بندی آنها زمینه ساز عملکرد موفق او در کمتر از یک سال از آغاز به کارش در وزارت بهداشت شده است. او دو مشکل از مهم ترین مشکلات وزارت بهداشت طی سه سال اخیر را در کمتر از یک سال تا حد زیادی حل کرد.

در ابتدا اعتبارات مالی را به موقع و به اندازه از دولت دریافت کرد و جان تازه ای به بخش بهداشت و درمان بخشید و دوم آنکه با حل کوتاه مدت بحران دارویی ، دارو را در کالایی کمیاب به کالای تبدیل کرد که تا حد زیادی قابل دسترس شد.

او در ادامه سهم بالای مردم در هزینه های درمانی را نشانه گرفت و 15 اردیبهشت 1393 را آغاز طرح تحول در وزارت بهداشت نامید. طرحی که براساس آن قرار است میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان های دانشگاهی کاهش یابد، زايمان طبيعي ترویج شود، کیفیت هتلینگ در بیمارستان‌های دولتی ارتقا یابد، پزشکان در مناطق کمتر توسعه یافته و محروم کشور ماندگار شوند، پزشكان متخصص مقیم در بيمارستان‌هاي دولتی مستقر شوند، کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان‌های دولتی ارتقا یابد، حفاظت مالی از بیماران صعب‌العلاج، خاص و نیازمند صورت گیرد و در کنار این هفت بسته خدماتی بر حسن اجرای برنامه های تحول سلامت نیز نظارت جدی صورت گیرد.

همه اینها نشان می دهد قاضی زاده هاشمی در کمتر از یک سال از آغاز به کار خود در وزارت بهداشت کارنامه موفقی دارد.

در جداول زیر، مهم ترین اقدامات صورت گرفته و صورت نگرفته وزارت بهداشت طی یک سال اخیر از پیروزی دولت تدبیر و امید را بخوانید؛

مهم ترین اقدامات صورت گرفته در دولت یازدهم در حوزه بهداشت و درمان

مهم ترین اقدامات صورت گرفته در دولت یازدهم در حوزه بهداشت و درمان

ردیف

عنوان

جزئیات

1

تلاش برای بررسی اولویت ها و معضلات وزارت بهداشت

حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در اولین قدم عنوان کرد با حضور تیم کارشناسی اولویت ها و معضلات وزارت بهداشت را در ابتدا پیگیری می کند و پس از آن شروع به اقدامات عملی می کند

2

تغییر در ساختار وزارت بهداشت

“ستاد وزارت بهداشت هیچ وقت به این قوت نبوده است” این آخرین اظهار نظر سید حسن قاضی زاده هاشمی ، درباره ستاد وزارت بهداشت است. او طی 50 روز از آغاز فعالیت خود 30 انتصاب در ستاده وزارت بهداشت انجام داده است و حالا معقتد است ستاد وزارتی او هیچ وقت به این قدرت نبوده است

نکته حایز اهمیت در رابطه ستاد وزارتی سید حسن قاضی زاده هاشمی حضور سه وزیر سابق در ستاد اوست. چهره هایی همچون ایرج فاضل وزیر سابق بهداشت، دکتر داوود دانش جعفری وزیر سابق اقتصاد و امور دارایی و دکتر رضا ملک زاده وزیر سابق بهداشت و درمان که هرکدام به ترتیب به سمت هایی همچون ، نماینده وزیر بهداشت در شورای عالی سازمان نظام پزشکی،مشاور عالی وزیر در امور زیربنایی و تحول در نظام سلامت و معاون تحقیقات و فناوری منصوب شده اند.

3

حل کوتاه مدت بحران دارویی

وزارت بهداشت در دولت یازدهم برای حل معضل دارویی توانست با تزریق ارز به بازار دارویی کشور، تعداد کمبود‌ها را از 300 قلم دارویی به 90 قلم کاهش دهد. پس از آن، مسوولان وزارت بهداشت در دولت روحانی تعداد داروهایی که در فهرست بیمه قرار داشتند را افزایش دادند و صد قلم دارویی دیگر به این فهرست اضافه کردند. اما اینها همه قدم‌های کوتاه‌مدت برای حل بحران دارویی کشور است.

4

تلاش برای حل بلند مدت بحرانی دارویی

آنچه که بحران دارویی در کشور را طی سال‌های اخیر تشدید کرد، پیشی‌گرفتن واردات نسبت به تولید در دولت‌های نهم و دهم بود. به‌طوری ‌که میزان واردات دارو از سال 1376 تا سال 1392، 900درصد افزایش داشته است و این در حالی است که تولید دارو رشد 500درصدی را به خود دیده است. این در حالی بود که ایران در سال 1376 رقمی معادل هزارو320میلیاردریال دارو وارد کرده که این رقم در سال 1390 به 33هزارمیلیاردریال رسیده است. رشد نجومی واردات دارو به‌خصوص در دولت‌های نهم و دهم به شکلی در بحران دارویی کشور به‌عنوان اصلی‌ترین متهم تاکنون کمتر دیده شده است که به نظر می‌رسد، اگر دولت‌های نهم و دهم بیش از آنکه به واردات دارو در کشور بها دهند، از تولید دارو در کشور حمایت می‌کردند، کشور ایران امروز به‌رغم وجود تحریم‌های بین‌المللی تا به این اندازه با بحران‌های دارویی دست‌وپنجه نرم نمی‌کرد. علاوه بر این مساله، سهم بسیار اندک داروسازان از ساخت دارو در کشور، مالکیت 70درصدی شرکت‌های شبه‌دولتی در بازار دارویی ایران، به‌هم‌خوردن نسبت تولید داخلی دارو به واردات در سال 84 و همزمان با آغاز فعالیت دولت نهم و حضور دوبرابری واردکنندگان دارو نسبت به تولید‌کنندگان دارو و مواد اولیه، مصداق‌های روشنی برای وابستگی شدید صنعت دارو‌سازی کشور به واردات به‌عنوان اصلی‌ترین عامل بحران دارویی کشور است. افزایش وابستگی بازار دارویی ایران به واردات دارو کاری کرد که کشور با اولین و جدی‌ترین تکان‌های ارزی دچار بحران در واردات شود و بی‌توجهی بانک مرکزی به تخصیص ارز باعث کاهش واردات و کمبود دارو در کشور شد. حالا وزارت بهداشت سعی دارد در گام بلندمدت خود برای حل بحران دارویی، تولید در کشور را تقویت کند، واردات را کاهش دهد و سرنوشت بازار دارویی در کشور را در داخل و بدون وابستگی به واردات رقم بزند.

5

رایگان کردن زایمان طبیعی

افزایش بالای تعداد سزارین در کشور باعث شد وزارت بهداشت گامی در جهت تسهیل زایمان طبیعی بردارد. وزارت بهداشت از 15 زایمان طبیعی در کشور را رایگان اعلام کرد

6

تلاش برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم

هم اکنون بخش زیادی از مشکلات بهداشتی و درمانی در مناطق محروم کمبود پزشک متخصص است. براساس برنامه وزارت بهداشت پرداختی‌های تشویقی زمینه ماندگاری پزشکان در این مناطق را فراهم می شود، کمبود حدود 1800 پزشک متخصص مورد نیاز مناطق محروم به تدریج برطرف می‌گردد.

دسترسی مردم به پزشکان در مناطق محروم افزایش یافته و زمینه بهره‌مندی مردم در نزدیک‌ترین فاصله به مکان زندگی‌شان فراهم می‌گردد.

و این برنامه به میزان 1 درصد از پرداخت مستقیم از جیب مردم را کاهش خواهد داد.

7

ارتقای کیفیت هتلینگ در بیمارستان‌های دولتی

هتلینگ بیمارستان‌های دولتی به طور کامل بازسازی و نوسازی خواهد شد. به طوری که تمامی بیمارستان‌ها تا مهرماه سال جاری به حداقل استاندارد (سه ستاره) خواهند رسید. بر اساس برنامه وزارت بهداشت کیفیت بهداشت، تغذیه و خدمات غیرپزشکی بهبهود خواهد یافت.

تعداد نیروی انسانی پرستاری و کمک پرستار به استانداردهای کشوری نزدیک خواهد شد و امور مرتبط با بیماران توسط کادر شاغل در بیمارستان صورت خواهد گرفت.در مجموع رضایمندی مردم از بیمارستان‌های دولتی هدف این برنامه است.این برنامه به میزان 1/25 در صد از پرداخت مستقیم از جیب مردم (OOP ) را کاهش خواهد داد.

8

تلاش برای کاهش سهم مردم از پرداخت هزینه های درمانی

هم اکنون براساس آمار های رسمی بیش از 70 درصد هزینه های درمانی از سوی مردم پرداخت می شود. مسئله ای که براساس آن وزارت بهداشت سعی دارد امسال 10 درصد از 7 درصد کنونی را کاهش دهد

9

دریافت سهم قانونی وزارت بهداشت از محل درآمد های حاصل از هدفمندی یارانه ها

وزارت بهداشت در دولت دهم پس از دو سال نتوانست سهم قانونی خود را از محل درآمد های ناشی از هدفمندی یارانه ها را دریافت کند. مسئله ای که در ماه های اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در دولت یازدهم محقق شد

مهم ترین اقدامات صورت نگرفته در دولت یازدهم در حوزه بهداشت و درمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.