سه شنبه، ۰۴ شهریور ۹۳ - ۰۷:۳۲

‌مسئول کمیته طبیعت‌گردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: به‌مناسبت 9 شهریور، روز ملی یوزپلنگ ایرانی، یک کارگاه آموزشی با…

‌مسئول کمیته طبیعت‌گردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: به‌مناسبت 9 شهریور، روز ملی یوزپلنگ ایرانی، یک کارگاه آموزشی با هدف آشنایی علاقه‌مندان با گونه‌های حیات وحش در معرض انقراض، در شیراز برگزار می‌شود.

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس، محسن عامری با اشاره به اینکه امسال هشتمین سال تعیین روز 9 شهریور به‌عنوان روز یوزپلنگ ایرانی است، گفت: رویکرد این کارگاه، فرهنگ‌سازی در حوزه طبیعت گردی و آموزش روش‌های صحیح گردشگری مسئولانه به علاقه‌مندان است که با همکاری خانه فرهنگ بوم‌گردان پارس و مرکز شیراز شناسی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این کارگاه آشنایی شهروندان شیرازی با یوزپلنگ ایرانی، پیشینه و زیستگاه آن در ایران و دیگر گونه‌های حیات وحش و در معرض خطر انقراض ایران است.

عامری اضافه کرد: این کارگاه که بخشی از آن ویژه آموزش و آشنایی کودکان با حیات وحش و به طور خاص یوزپلنگ ایرانی است، روزهای پنجشنبه و جمعه، ششم و هفتم شهریور ماه از ساعت 19 بعدازظهر در مرکز شیرازشناسی واقع در بوستان بعثت، برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، یوزپلنگ یا یوز با نام علمی (Acinonyx jubatus) از جمله جانوران دسته پستانداران مهره‌دار از راسته گوشتخواران و خانواده گربه‌سانان است که در گذشته بیشتر در مناطق آفریقا و همچنین گستره‌ وسیعی از آسیای مرکزی و شبه‌ قاره هند‌ می‌زیسته‌اند، اما اکنون با کاهش شدید جمعیت مواجه شده و در معرض خطر انقراض قرار دارند.

از میان دو زیرگونه اصلی یوزپلنگ، یکی از زیرگونه‌ها که با نام «یوزپلنگ آسیایی» یا «یوزپلنگ ایرانی» شناخته می‌شود که به‌دلیل تعداد بسیار اندک آن، در خطر جدی انقراض است.

بدن یوزپلنگ در درازای چندین میلیون سال به گونه‌ای تکامل پیدا کرده که این جانور بتواند توانایی حرکت با تندی برابر با ۱۱۰ کیلومتر در ساعت را داشته باشد.

سرعت یوزپلنگ در عرض ۳ ثانیه پس از شروع دویدن به ۹۶ کیلومتر در ساعت می‌رسد که از شتاب بسیاری از خودروهای مسابقه‌ای نیز بیشتر است.

اندام باریک، پاهای لاغر و بلند، قفسه سینه‌ای کم‌پهنا ولی عمیق و جمجمه‌ای کوچک، ظریف و گرد، یوز را به سریع‌ترین جانور روی زمین تبدیل کرده‌ است.

این جانور به آسانی از دیگر گربه‌سانان قابل تشخیص است و آن را نه تنها از روی خال‌های روی بدن می‌توان متمایز کرد‌ که بدن باریک و کشیده، سر کوچک، چشم‌های بالا قرار گرفته‌ و گوش‌های کوچک و تا حدودی پهن شمایلی یکتا به او می‌دهند.

طعمه معمول یوزها، آهو به ویژه آهوی تامسون، ایمپالا و دیگر پستانداران سم‌دار‌(حداکثر تا ۴۰ کیلوگرم وزن) هستند.

یک نر بالغ تنها هر چند روز یک بار شکار می‌کند، اما ماده‌های دارای توله تقریباً هر روز به شکار می‌پردازند. در حالی که سایر گربه‌سانان شکارچیان شب هستند، یوزها عمدتاً روزها فعال بوده و اغلب در اوایل بامداد و غروب آفتاب به سراغ طعمه‌های خود می‌روند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.