سه شنبه، ۲۲ مهر ۹۹ - ۱۰:۲۹
کامل ترین اسکلت تیرانوسوروس رکس جهان

کامل ترین اسکلت تیرانوسوروس رکس جهان با قیمتی بیش از 31 میلیون دلار به فروش رفت تا رکورد جدیدی از فروش اسکلت را…

کامل ترین اسکلت تیرانوسوروس رکس جهان با قیمتی بیش از 31 میلیون دلار به فروش رفت تا رکورد جدیدی از فروش اسکلت را به جای بگذارد. در ادامه با ما همراه شوید.

فروش یکی از کامل ترین اسکلت های دایناسور تیرانوسوروس رکس رکورد فروش اسکلت دایناسورها را شکست، اسکلتی که اواخر هفته گذشته در حراجی کریستی به قیمت باورنکردنی ۳۱.۸ میلیون دلار فروخته شد. این مبلغ فروش رکورد جدیدی در زمینه فروش اسکلت یا فسیل دایناسورها در حراجی به ثبت رساند. این تی رکس که به افتخار دیرین شناسی که اولین بار استخوان های او را کشف کرد، استنِ تی رکس (STAN the T. rex) نامگذاری شده بود حدود ۶۷ میلیون سال پیش روی زمین می زیسته است.

کامل ترین اسکلت تیرانوسوروس رکس جهان

اسکلت او در خانه حراج کریستی در نیویورک به نمایش درآمده و قیمت اولیه آن ۶ تا ۸ میلیون دلار تعیین شده بود. این اسکلت بهشی از فروش شبانگاهی قرن بیستم کریستی بود که ۵۹ اثر پرارزش متعلق به قرن بیستم و بیست و یکم در آن به فروش رسید، از جمله یک نقاشی از کای توومبلی هنرمند آمریکایی که به قیمت ۳۸.۷ میلیون دلار به فروش رسید. برای دو دهه اخیر، اسکلت استن تی رکس در موسسه بلک هیلز در داکوتای جنوبی مورد مطالعه قرار گرفته و دیرین شناسان ده ها مقاله و تحقیق در مورد آن نوشته و انجام داده اند. این اسکلت که ۱۳ فوت ارتفاع، ۴۰ فوت طول دارد و دمش نیز موجود است، از ۱۸۸ استخوان تشکیل شده که آن را به یکی از بزرگ ترین و کامل ترین اسکلت های تیرانوسوروس رکس در جهان تبدیل می کند.

کامل ترین اسکلت تیرانوسوروس رکس جهان

اولین استخوان های این دایناسور در منطقه هل کریک فورمیشن که بخشی هایی از مونتانا، داکوتای شمالی و جنوبی و همچنین وایومینگ را در بر می گیرد در سال ۱۹۸۷ توسط استن ساکریسون، که یک دیرین شناس آماتور بود، پیدا شد. در ابتدا گمان می رفت این اسکلت متعلق به یک تریسراپتوس است تا اینکه در سال ۱۹۹۲ گروهی از دیرین شناسان به ماهیت واقعی آن پی بردند. بیرون کشیدن و بازیابی این اسکلت بیش از ۳۰,۰۰۰ ساعت به طول انجامید. مطالعات صورت گرفته روی این اسکلت نشان می دهد که استن در طول زندگی اش دچار شکستگی گردن شده اما زنده مانده بود و در ادامه دو مورد از مهره های گردنش به هم جوش خوردند. همچنین نشانه هایی از شکستگی در جمجمه و یک مورد در دنده او نیز که در نتیجه حمله یک تی رکس دیگر صورت گرفته دیده شد.

کامل ترین اسکلت تیرانوسوروس رکس جهان

استن بین ۷ تا ۸ تن وزن داشته که وزنی دو برابر وزن فیل های آفریقایی امروزی است و بلندترین دندان او نیز ۱۱ اینچ طول داشته است. در ماه آگوست گونه دیگری از دایناسورها که با تیرانوسوروس رکس ارتباط داشته در انگلیس کشف شد. این دایناسور حدود ۱۳ فوت طول داشته و از دسته theropod بوده که گروهی از دایناسورهای گوشتخوار بوده که روی دو پاهایشان راه می رفتند. این گونه در دوره کرتاسه و در حدود ۱۱۵ میلیون سال پیش می زیسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *