شنبه، ۰۸ شهریور ۹۳ - ۰۵:۵۴

سلامت نیوز: عضو شورای سیاستگذاری اولین همایش ملی HSE به ضرورت HSE در ترافیک شهری اشاره و اظهارکرد: سالانه 1860 نفر در تصادفات…

سلامت نیوز: عضو شورای سیاستگذاری اولین همایش ملی HSE به ضرورت HSE در ترافیک شهری اشاره و اظهارکرد: سالانه 1860 نفر در تصادفات ترافیک شهری کشته می‌شوند که 35 درصد این آمار مربوط به عابرین پیاده است و قانون HSE در زمینه ترافیک باعث کاهش این آمار می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز، ‌مهندس حامد حقی با بیان اینکه HSE یعنی «بهداشت، ایمنی و محیط زیست را در هر سه سطح به صورت همگن و هماهنگ ارتقاء دادن»، اظهار کرد: در ساختمان سازی، ایمنی تا حدودی رعایت می‌شود، اما در HSE به بهداشت کارکنان هم اهمیت زیادی داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم HSE ‌را ترویج دهیم، اظهار کرد: این اصل با کمترین هزینه ایجاد می‌شود و نیاز است برای شناخته شدن و ترویج آن فرهنگسازی شود.

عضو شورای سیاستگذاری اولین همایش ملی HSE ‌با بیان اینکه بیشتر مشکل ما نبود قانون در این حوزه است، خاطرنشان کرد: در سازمان‌ها بحث ایمنی رعایت شده است، اما در هر سه زیر شاخه رعایت نشده است.

حقی افزود: چه بسا پروژه‌هایی انجام می‌شود که به محیط زیست آسیب می‌زند؛ اما ایمنی در انجام کار رعایت شده است. اگر قانون محکمی برای حفظ محیط زیست و دفاع از ایمنی و بهداشت کارگران وجود داشته باشد،‌ می‌توان به عملیاتی شدن HSE‌ امیدوار بود.

مدیرعامل موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه‌ای ایران با بیان اینکه این موسسه یک مجموعه علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی است که هشت سال از فعالیتش در حوزه مقاوم سازی گذشته است، گفت: در این راستا در رابطه با ایمنی و بهداشت محل کار و محیط زیست با HSE برخورد کرده‌ایم.

وی افزود: در برخی کشورها به HSE به خوبی پرداخته شده است؛ اما در ایران فقط شرکت نفت به این مهم بها داده است.

به گفته حقی به منظور پرداختن و عملیاتی تر شدن HSE‌ دبیرخانه‌ای دائمی مدیریت و مهندسی HSE را تشکیل دادیم تا با برگزاری همایش‌های مختلف بتوانیم آن را به شرکت‌های دیگر نیز معرفی کنیم.

عضو شورای سیاستگذاری اولین همایش ملی HSE در ادامه به ضرورت HSE در ترافیک شهری اشاره و اظهارکرد: سالانه 1860 نفر در ترافیک شهری کشته می‌شوند که 35 درصد این آمار مربوط به عابرین پیاده است. قانون HSE ‌در زمینه ترافیک باعث کاهش این آمار می‌شود.

وی تصریح کرد: متولی اصلی این امر شهرداری است و کمک HSE ‌به شهرداری می‌تواند در نجات جان انسان‌ها و کاهش آمار تصادفات در ترافیک شهری موثر باشد.

حقی با بیان اینکه تنها یک قانون مربوط به HSE‌ وجود دارد که در حوزه محیط زیست است گفت: تا اکنون قانون دیگری در این حوزه تدوین نشده است.

مدیرعامل موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه‌ای ایران خاطرنشان کرد: در دولت قبلی آیین نامه ملی HSE تدوین شده بود و در دولت جدید در حال بازنگری است که در اولین همایش ملی HSE بحث و بررسی می‌شود.

بر اساس این گزارش، نخستین همایش بین المللی HSE‌ در پروژه‌های عمرانی، معدن، نفت و گاز در روزهای 26 و 27 شهریور ماه در مرکز همایش‌های شرکت منابع آب و نیروی ایران برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.