پنجشنبه، ۰۶ شهریور ۹۳ - ۰۳:۵۰

معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان گفت: همه مدیران باید تلاش کنند تا در دو سه هفته پایانی تعطیلات تابستانی تعداد غریق در انزلی…

معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان گفت: همه مدیران باید تلاش کنند تا در دو سه هفته پایانی تعطیلات تابستانی تعداد غریق در انزلی را کاهش دهیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا) – منطقه گیلان، از شروع فصل تابستان تا به امروز متاسفانه بیش از نیمی از غریق‌های استان گیلان در شهرستان بندرانزلی اتفاق افتاده است؛ از این رو محمد احمدی‌پور معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان به همراه یونس رنجکش مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان که به ترتیب جانشین و دبیر ستاد سلامت دریا در استان گیلان هستند در جلسه‌ای فوق‌العاده در بندرانزلی اعلام کردند باید به کمک مدیران این شهر راه کاری برای کاهش تعداد غریق‌ها بیابند.

معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان در این نشست اظهار کرد: خوشبختانه امسال برای نخستین بار به دریا به عنوان موضوعی ملی نگاه شد، چراکه بهره‌مندی از دریا فقط به دو سه میلیون جمعیت استان برنمی‌گردد، بلکه هر ساله بیش از 20 میلیون نفر از هموطنان ما از دریا استفاده می‌کنند؛ از این رو منابع استانی برای حل معضلات پیش روی دریا کافی نبود.

وی افزود: برای این طرح ردیف ملی درنظر گرفته شد و در اولین قدم 26 میلیارد تومان بودجه اختصاص داده شد که به زودی نهایی می‌گردد.

وی در ادامه با تاکید بر این مطلب که ما نیز باید از فرصت پیش آمده استفاده کرده و قدم‌های مثبتی در ایجاد تحول در سواحل برداریم، افزود: متاسفانه از تعداد غریقی که تاکنون در استان داشته‌ایم دو شهر آستانه‌اشرفیه و بندرانزلی بیشترین تعداد را داشته‌اند. اگر بخواهیم میزان ورود گردشگر را بهانه قرار دهیم اصلا مورد پذیرش نیست، چراکه شهرهای آستارا و رشت نیز به همین مقدار و شاید هم بیشتر مورد استقبال گردشگران قرار می‌گیرد پس مشکل را باید در جای دیگر جست.

احمدی‌پور یادآور شد: در گفت‌وگویی که با مدیرکل بنادر و کشتیرانی داشتیم به مواردی چون سمت و سرعت وزش باد در انزلی، تغییرات متوالی عمق کف دریا در سواحل، طول امواج و مواردی از این دست اشاره کردند که قابل بررسی است. با همه این احوال سه هفته به پایان تعطیلات تابستانی باقی مانده و مدیران باید تلاششان را مضاعف کنند تا در مدت باقی مانده تعداد غریق‌ها را به حداقل برسانیم.

وی تصریح کرد: انزلی 47 کیلومتر نوار ساحلی دارد که 25 کیلومتر آن شهری و 22 کیلومتر آن در منطقه روستایی قرار دارد، کمااین‌که بخشی از این ساحل نیز تحت پوشش 13 طرح ساحلی است، پس به راحتی می‌توان با یک تقسیم بندی شهری و روستایی و سپردن آن به یک مسئول و البته تجهیز امکانات جدید و تقویت نیروهای حراست از دریا، اعم از هلال احمر و اورژانس و ناجی غریق و یگان ویژه گام موثری برداشت تا زحماتی که تا به امروز کشیده‌ شده با سهل انگاری بی‌ثمر نشود.

هم‌چنین فرماندار بندرانزلی نیز در ابتدای این نشست با تأیید آمار غرقی‌ها گفت: هرچند که نباید فراموش کرد تاکنون 105 نفر را نیز نجات داده‌ایم، اما به هرحال غرقی‌ها اجتناب‌ناپذیر هستند.

قاسم روحانی‌فر در خصوص علت این تعداد غریق اظهار داشت: عواملی چون نداشتن امکانات مناسب مثل جت اسکی، قایق موتوری، موتورسیکلت و … ، شرایط جوی، عدم آموزش ناجی غریق، طول زیاد نوار ساحلی، افزایش گردشگر، نظامی بودن برخی نوار ساحلی و مواردی از این دست در افزایش تعداد غریق نقش بسزایی داشتند.

وی افزود: ما 92 نقطه خطرآفرین مشخص کردیم اما تنها 45 مورد آن پذیرفته شد، با توجه به کمبود همیار پلیس و بازرس نجات غریق، بخش قابل توجهی از مغروقین در چنین مناطقی بوده‌اند.

به گزارش ایسنا، عیسی مهدوی فرماندار رشت نیز به عنوان کلانشهری که تا به امروز غرقی نداده است دقایقی در خصوص عملکرد مجموعه ستاد ساماندهی سواحل دریا توضیح داد و گفت: یکی از کارهای مهم ما بکارگیری از نیروهای بومی هر منطقه بود تا ساحلی بدون مراقب نباشد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.