پنجشنبه، ۰۱ آبان ۹۳ - ۰۳:۱۸

مدیرکل دامپزشکی استان البرز گفت: خشک شدن گلها باعث شده است میزان تولید عسل در تابستان امسال نسبت مدت مشابه سال قبل به…

مدیرکل دامپزشکی استان البرز گفت: خشک شدن گلها باعث شده است میزان تولید عسل در تابستان امسال نسبت مدت مشابه سال قبل به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

اصغر برائی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه البرز، اظهار کرد: گرمای شدید تابستان امسال در مناطقی که زنبورستان‌های استان را در خود جای داده‌اند، باعث خشک شدن مراتع و گل‌هایی شد که زنبورها از شهد آنها برای تولید عسل استفاده می‌کردند.

وی بیان کرد: در حال حاضر 403 زنبورستان در استان البرز وجود دارد که 37 هزار کندو را درخود جای داده است. تابستان سال گذشته به طور متوسط از هر کندوی زنبور عسل پنج کیلوگرم عسل خالص برداشت شد در حالیکه برداشت امسال کاهش یافته است.

این مسئول تصریح کرد: برای تخمین خسارتی که امسال زنبورداران از کاهش میزان تولید عسل دیده‌اند باید جهاد کشاورزی تولید خالص عسل همه زنبورستان‌ها را محاسبه و با تولید سال گذشته مقایسه کند.

مدیر کل دامپزشکی استان البرز یادآور شد:خوشبختانه با تمهیدات اندیشیده شده و با همکاری زنبورداران بیماری واروا(انگل زنبور عسل) امسال به خوبی کنترل و صدمه خاصی به کلونی‌های زنبور استان وارد نشده است. انگل زنبور در فصل زمستان که زنبورعسل کمتر فعالیت دارد بیشتر فعال می‌شود بنابراین زنبورداران باید با اقدامات پیشگیرانه مانع شیوع این بیماری در کندوهای عسل شوند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.