پنجشنبه، ۱۶ مرداد ۹۳ - ۱۱:۵۸

امام جمعه زابل با اشاره به مهاجرت برخی از مردم سیستان به دلیل شرایط بحرانی منطقه، عنوان کرد: مهاجرت از منطقه‌ای مانند سیستان…

امام جمعه زابل با اشاره به مهاجرت برخی از مردم سیستان به دلیل شرایط بحرانی منطقه، عنوان کرد: مهاجرت از منطقه‌ای مانند سیستان که در این برهه از زمان دارای مشکلات بسیاری است، امری غیرعادی نیست و نمی‌توان مردم را برای مهاجرتشان محکوم کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه سیستان و بلوچستان، حجت‌الاسلام علی‌اکبر کیخا در نشست خبری در زاهدان افزود: تاکنون زحمات زیادی توسط مسئولان مختلف برای آبادانی سیستان انجام شده، اما آنقدر اقدامات باقیمانده در سیستان زیاد است که انگار کاری صورت نگرفته است.

وی بیان کرد: اقدامات انجام شده درگذشته معمولاً یا زودبازده بوده یا نیمه‌کاره مانده و رها شده است. اگر با حسن نظر هم به شرایط سیستان بنگریم، نمی‌توانیم از بحث بحرانی بودن شرایط این منطقه بگذریم. مردم سیستان تاکنون اثبات کرده‌اند که جزو صبورترین مردم ایران هستند.

وی ادامه داد: اگر تنها بخشی از “ریزگردهایی” که در سیستان ایجاد می‌شود در شهرهایی مثل تهران بوجود آید اعتراض شدید مردم را به دنبال دارد، اما ما شاهد هستیم که مردم سیستان در چنین شرایطی بسیار صبور هستند و اعتراض آنچنانی ندارند. این امر فرصتی برای مسئولان است تا در آرامش به حل مشکلات مردم بپردازند.

کیخا با اشاره به اولویت و اهمیت پیگیری حق‌آبه منطقه سیستان توسط مسئولان، اظهارکرد: استاندار فعلی طرحی دارد که طی آن ما در قبال پرداخت برخی اقلام مورد نیاز کشور افغانستان، از آنها آب بگیریم. طرح این شیوه توسط استاندار جای امیدواری دارد. این طرح اقدام مناسبی است که در صورت تحقق، بخشی از مشکلات سیستان را حل می‌کند. گلایه من از مسئولان از ابتدای انقلاب تاکنون در استان این است که چرا برای دریافت حق‌آبه‌ای که می‌توانستند بسیار راحت پیگیری کنند، تلاش مناسبی انجام نداده‌اند.

وی افزود: تالاب هامون، یک تالاب بین‌المللی است و باید احیا و حفظ شود. احیای این تالاب موجب کاهش چشمگیر جرائم منطقه سیستان می‌شود.

کیخا در ادامه اظهارکرد: طی همین ماه‌های اخیر که آب وارد سیستان شد، جرائم مختلف منطقه بین 10 تا 35 درصد کاهش پیدا کرد. این آب اندک بارقه‌های امید و نشاط را میان مردم سیستان زنده کرد. بنابراین مقوله حق‌آبه فقط مربوط به کشاورزی و شرب نیست بلکه حیات منطقه سیستان به آن وابسته است.

امام جمعه زابل با اشاره به مهاجرت برخی از مردم سیستان به دلیل شرایط بحرانی منطقه، عنوان کرد: مهاجرت از منطقه‌ای مانند سیستان که در این برهه از زمان دارای مشکلات بسیاری است؛ امری غیرعادی نیست و نمی‌توان مردم را برای مهاجرتشان محکوم کرد. البته طبق آخرین اخباری که در دست داریم، در حال حاضر مهاجرتی از سیستان مخابره نمی‌شود و علت آن هم افزایش امید مردم منطقه با ورود آب به هامون است.

وی ادامه داد: اگر مسئولان اقدامات اساسی برای حل مشکلات سیستان و به ویژه مشکلات بخش آب آن انجام ندهند، ما دیر یا زود شاهد مهاجرت از سیستان خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: خطر مهاجرت از سیستان بسیار جدی است. البته طرح‌ها و پروژه‌هایی که اخیراً در سیستان در حال پیگیری و اجرا است؛ ما را به پیشرفت سیستان بسیار امیدوار کرده است. در این ماجرا رسانه‌ها وظیفه دارند مشکلات سیستان را بیشتر به گوش مسئولان برسانند.

کیخا ضمن تأکید بر ضرورت تحقق منطقه آزاد سیستان برای ایجاد رونق اقتصادی در منطقه، بیان کرد: این طرح مخالفانی دارد که مخالفت آنها بیشتر به نحوه اجرای طرح برمی‌گردد و اظهار می‌کنند که ممکن است در صورت عدم اجرای مناسب، اجرای طرح تنها به منفعت تعداد کمی از مردم تمام شود و عموم مردم منفعت نبرند، ولی در مجموع کارشناسان، استاندار و دولت با اجرای آن موافق هستند.

امام جمعه زابل با تأکید بر تحولات فرهنگی که با محوریت دفتر وی در منطقه سیستان در حال انجام است، اظهارکرد: از ابتدای انتصابم به عنوان امام جمعه زابل، به دنبال اجرای طرح‌های بزرگ فرهنگی در سیستان هستم. یکی از این طرح‌ها تأسیس حوزه علمیه سطح دو است که برای نخستین بار در سیستان انجام می‌شود. در برنامه داریم تا حداکثر طی 10 سال آینده کرسی‌های درس خارج فقه و اصول را در سیستان راه‌اندازی کنیم و این امر در صورت تحقق یک انقلاب فرهنگی در سیستان ایجاد می‌کند. این اقدام از مهاجرت طلاب علوم دینی از سیستان جلوگیری می‌کند و همچنین مشکل کمبود روحانی در مساجد منطقه را حل می‌کند. در اجرای این طرح قابلیت جذب طلبه از کشور افغانستان هم وجود دارد و در نظر داریم امکانی فراهم کنیم تا این طلبه‌ها ابتدای هفته در سیستان به فراگیری علوم دینی بپردازند و آخر هفته بتوانند به منطقه خود بازگردند.

وی ادامه داد: تبلیغ هفتگی توسط طلبه‌ها از دیگر برنامه‌هایی است که در نظر گرفته‌ایم و از امسال اجرا می‌شود. در این طرح طلبه‌های ما آخر هفته‌ها در روستاهای فاقد روحانی سیستان مستقر می‌شوند و تبلیغ چهره به چهره انجام می‌دهند و ابتدای هفته به محل تحصیل خود بازمی‌گردند. برای روحانیونی که قصد دارند در سیستان مستقر شوند نیز طرح‌های تشویقی در نظر گرفتیم که در آینده نزدیک جزئیات آن را به اطلاع عموم می‌رسانیم.

کیخا به پتانسیل‌های فراوان موجود در سیستان و ضرورت توجه بیشتر مسئولان به این پتانسیل‌ها اشاره کرد و گفت: سیستان منطقه‌ای با پیشینه درخشان و تمدنی بزرگ است و پتانسیل‌های آن از جهات مختلف باید مورد بررسی قرار بگیرد. این منطقه از حیث آثار باستانی به “بهشت باستان‌شناسان” معروف است. ثبت جهانی “شهر سوخته” سیستان یک فرصت مناسب برای معرفی هرچه بیشتر این منطقه است. همچنین مردم سیستان از لحاظ استعداد و ضریب هوشی براساس اذعان سازمان یونسکو، از باهوشترین مردم دنیا محسوب می‌شوند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *