یکشنبه، ۰۹ شهریور ۹۳ - ۰۷:۱۲

نماینده‌ی مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه شوری و تلخی آب مشکلات کشاورزان شهرستان رفسنجان و انار را چند…

نماینده‌ی مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه شوری و تلخی آب مشکلات کشاورزان شهرستان رفسنجان و انار را چند برابر کرده، طوری‌که باعث کاهش راندمان تولید پسته شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کویر، «حسین آذین» در خصوص مشکلات بخش کشاورزی شهرستان‌های رفسنجان و انار گفت: شهرستان رفسنجان و انار به علت داشتن باغ‌های پسته از قطب‌های کشاورزی کشور محسوب می‌شود.

وی، با بیان اینکه کشاورزی پسته از انواع کشاورزی سخت است، تصریح کرد: با وجود دیگر محصولات کشاورزی که امکان برداشت محصول یک یا دو بار در سال امکانپذیر است در کشاورزی پسته، کشاورز باید 10 تا 12 سال سرمایه‌گذاری کند تا درخت به بار بنشیند و ثمرده شود.

نماینده‌ی مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: با توجه به اینکه کشت پسته از بخش‌های کشاورزی سخت محسوب می‌شود، متأسفانه شوری و تلخی آب مشکلات کشاورزان شهرستان رفسنجان و انار را چند برابر کرده است.

آذین، درتشریح مشکلات کشت پسته در شهرستان‌های رفسنجان و انار، افزود: بعلت افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی از جمله کود و سموم شیمیایی و گرانی نرخ دستمزد کارگران، هزینه‌های تولیدی کشت پسته در شهرستان‌های رفسنجان و انار بسیار افزایش یافته است.

وی، تصریح کرد: آب کشاورزی در شهرستان رفسنجان و انار از نظر کمی و هم از نظر کیفی با مشکل مواجه است، طوریکه علاوه‌بر کمبود شدید آب، همان میزان آب دسترسی هم تلخ و شور است که این امر باعث کاهش راندمان تولید پسته در واحد سطح شده است.

عضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون شرایط کشاورزی در شهرستان رفسنجان و انار بعلت افزایش هزینه‌های تولیدی کشاورزان و وضعیت بحرانی آب از نظر کیفی و کمی بسیار نامطلوب و وخیم است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *