شنبه، ۰۲ مرداد ۹۵ - ۱۱:۰۱
کاهش شدید ذخایر جهانی ماهی

کاهش شدید ذخایر جهانی ماهی در حالی مورد توجه سازمان جهانی FAO قرار گرفته است که میزان مصرف ماهی به نسبت تولید آن…

کاهش شدید ذخایر جهانی ماهی در حالی مورد توجه سازمان جهانی FAO قرار گرفته است که میزان مصرف ماهی به نسبت تولید آن بسیار بیشتر است. این خطر وجود دارد که شمار ذخایر ماهی به تدریج کاهش یابد. سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل اعلام کرده که ماهیگیری بیش از حد یکی از مهم ترین دلایل کاهش این ذخایر است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

کاهش شدید ذخایر جهانی ماهی چند سالی است که مورد توجه سازمان های مربوطه قرار گرفته است اما این روزها دیگر مصرف سرانه ماهی در سطح جهان بیش از هر زمان دیگری شده است. سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO) گزارشی در این باره منتشر کرده و در آن اعلام کرده که در سال ۲۰۱۴ میلادی مصرف ماهی به نسبت کل جمعیت کره زمین ۲۰ کیلوگرم برای هرنفر بوده است.

در گزارش سازمان خواربار و کشاورزی در باره شرایط این تعداد ماهی مصرف شده در سال ۲۰۱۴ آمده است که گونه‌های مختلف ماهی در این سال از دریاها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها صید شده یا به صورت آبزی پروری در حوضچه‌های پرورش ماهی تولید شده‌اند.

سازمان ملل متحد در گزارش  – کاهش شدید ذخایر جهانی ماهی – اگر چه از بهبود بعضی شرایط ماهیگیری به نسبت سال گذشته یاد کرده، اما نگرانی شدید خود را از صید بیش از حد انواع ماهی در دریاها اعلام کرده است.

این در حالی است که که شاخه صنعتی آبزی پروری که هدف‌اش از جمله پرورش آبزیانی چون ماهی و میگوست، در سطح جهان به شدت توسعه یافته. تولیدات آبزی پروری‌ها از سال ۲۰۰۹ تاکنون یک- سوم افزایش یافته و به ۷۴ میلیون تن رسیده که حدود سطح ماهی‌گیری در سال ۲۰۱۴ با ۹۳ میلیون تن بوده است.

کاهش شدید ذخایر جهانی ماهی و هشدار جدی FAO

۱/ ۳ میلیارد نفر از جمعیت جهان با تغذیه ماهی، یک- پنجم پروتئین مورد احتیاج خود را تامین می‌کنند. به همین علت است که گزارش سازمان ملل متحد در باره ماهیگیری حد نگران کننده است. گفته می شود که منابع ماهی جهان به خاطر افزایش ماهیگیری بی‌رویه می تواند به شدت کاهش یابد.

آن چه نگرانی کارشناسان را بیشتر کرده آمارهای متفاوت سازمان‌های وابسته به سازمان ملل متحد است. سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد سطح ماهیگیری بیش از حدِ قانونی را در دریای مدیترانه و دریای سیاه ۵۹ درصد اعلام کرده است.

اما کمیسیون ماهیگیری که حتی زیر نظر سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد فعالیت می‌کند، این رقم را ۸۵ درصد اعلام کرده که بسیار نگران کننده است. این کمیسیون حتی حدس می‌زند که درصد ماهیگیری بیش از حدِ قانونی در دریای مدیترانه و دریای سیاه حدود ۹۱ درصد باشد.

این آمار متفاوت در حالی است که سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد بر این نظر است که سالانه حدود ۲۶ میلیون ماهی به طور غیرقانونی صید می‌شوند و این رقم در هیچ آماری ثبت نمی‌شود. سازمان معتبر تحقیقی “دریای دوروبر ما” صید غیرقانونی ماهی را حتی ۳۲ میلیون تن اعلام کرده است.

منبع : FAO

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *