سه شنبه، ۱۵ مهر ۹۳ - ۱۱:۳۶

یک فعال اجتماعی گفت: با فراهم‌کردن زیرساخت‌های توسعه می‌توان گامهای بلند در راستای کاهش مهاجرت‌ها برداشت. نازخند صبحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری…

یک فعال اجتماعی گفت: با فراهم‌کردن زیرساخت‌های توسعه می‌توان گامهای بلند در راستای کاهش مهاجرت‌ها برداشت.

نازخند صبحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه زنجان، با بیان این مطلب، افزود: روند رو به رشد مهاجرت از استان زنجان منجر به از دست دادن نخبگان و تحصیل‌کرده‌ها می‌شود، به طوری که در پایتخت و آن سوی مرزها شمار زنجانی‌های موفق بسیار زیاد است.

وی تصریح‌کرد: استان زنجان به وجود تحصیل‌کرده‌ها و نخبگان نیاز مبرم دارد، در حالی که مهاجرفرستی از این استان، تا به امروز روند رو به رشد داشته و در دهه اخیر بیش از 17 هزار نفر به طور کامل مهاجرت کرده‌اند.

این فعال اجتماعی یادآوری شد: فراهم‌نبودن زیرساخت‌های توسعه، فقر و مسایل فرهنگی، بیکاری و … ارتباط مستقیمی بین تعداد مهاجران و فرصت‌های شغلی ایجاد می‌کند و این در حالی است که این چرخه معیوب سال‌هاست که می‌چرخد.

نویسنده کتاب “نباید بمیری” خاطرنشان کرد: عدم سرمایه‌گذاری مناسب با بازه اقتصادی مطلوب را می‌توان از دلایل بروز این مشکل دانست. از طرفی در این چرخه روستائیان به شهرها و شهرنشینان به پایتخت‌ها و پایتخت‌نشنیان نیز به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند، به همین خاطر پدیده مهاجرفرستی و مهاجرپذیری تداوم می‌یابد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.