شنبه، ۲۶ اسفند ۹۶ - ۰۹:۱۰
کاهش نگرانی و اضطراب

کاهش نگرانی و اضطراب برای افراد جامعه آن هم در شرایط خاص می تواند نوید بخشی برای مثبت فکر کردن و روند سلامتی…

کاهش نگرانی و اضطراب برای افراد جامعه آن هم در شرایط خاص می تواند نوید بخشی برای مثبت فکر کردن و روند سلامتی باشد چرا که امروزه و بخصوص در جامعه ایرانی همواره نگرانی و اضطراب بیشتر از سایر کشورهای هم ردیف ایران است.

بنابراین اگر فکری برای کاهش نگرانی و اضطراب نکنیم ، این روند روحی می تواند به کلی ما را از پای درآورد . بر این اساس بایستی همواره به فکر راهکارهایی علمی برای کنترل و کاهش نگرانی و اضطراب کرد. راهکارهایی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. با میهن پست همراه شوید.

فکرتان را جمع و جور کنید : یکی از راهکارهای کاهش نگرانی و اضطراب تمرکز فکری است . بنابراین افکار خود را نظم دهید تمام موارد منفی را از ذهن خود پاک کنید و موارد مثبت را جایگزین این مساله بکنید. تبدیل منفی ها به مثبت ها یک راه بسیار سازنده برای برخورد با افکار است.

برنامه‌ریزی کاری : برنامه ریزی دقیق برای همه کارهای روزانه خود با جزئیات کامل و دقیق یکی از راهکارهای موثر برای کاهش نگرانی و اضطراب است. هر روز صبح فعالیت های خود که باید انجام دهید را یادداشت کنید. به طور مثال، امروز باید دوش بگیرم، با مطب دندانپزشکی تماس بگیرم، ۶ ایمیل ارسال کنم، ۱۵ دقیقه استراحت کنم و …. وقتی برای کارهای خود زمان مشخص می‌کنید، خیالتان راحت است که چیزی از قلم نخواهد افتاد.

مشورت با افراد قابل اعتماد و نزدیکان : بحث با دوستان و خانواده یک مشکل وقتی با دیگران مطرح شود نصف مشکل حل شده است. با خانواده، دوستان و یا یک دکتر که شما با آنها رابطه خوبی دارید صحبت کنید. گاهی اوقات مشکلات خود را با صدای بلند گفتن هم می‌تواند کارگشا باشد. با کسانی که به شما نزدیک اند، هر اندازه که دوست دارید بخندید و گریه و زاری کنید و این یک راه سالم برای از بین بردن استرس است.

کار کارهای گروهی : اگر مدیر یا سرپرست هستید و کارهایی همچون برنامه‌ریزی، زمان‌بندی، ایجاد هماهنگی و … بیشتر زمانتان را می‌گیرند، توصیه می کنیم یک مشاور استخدام کنید. با چشم‌پوشی کردن از بخشی از درآمد خود و استخدام نیرویی که بتواند مسئول دفتر باشد و همه برنامه‌ریزی ها، قرارها و رویدادها را به جای شما انجام داده و در موعد مشخص یادآوری کند، می توانید وقت آزاد بیشتری برای تمرکز روی مسئولیت اصلی خود داشته باشید.

اگر یک کارمند معمولی هستید هم بهتر است با همکاری دیگران و تقسیم وظایف، پروژه های کاری را پیش ببرید. وقتی می دانید که دست تنها نیستید، با اضطراب کمتری به امور خود خواهید رسید بنابراین حتی یک همفکری ساده یا مشاوره دوستانه هم می‌تواند گاهی از فشار نگرانی و مشغله های فکری اشخاص بکاهد.

منحرف کردن ذهن از اضطراب و نکرانب با تمرکز اعصاب : هنگامی که ما نگران هستیم، مغز ما معمولا در جستجوی پیداکردن یک راه حل منطقی برای مشکلات است. در این موارد از طریق بینی، تنفس و از طریق دهان نفس خود را خارج کنید. پس از چند دقیقه آرامش را بدست می آورید و نگرانی از بدن خارج می شود و در این حالت شما موقعیت بهتری برای مقابله با مشکل با ایده بهتری دارید.

کنترل و مدیریت محیط کاری : اگر محیط کاری خارج از کنترل شما باشد، پیش خود تصور می کنید که رشته امور از دستتان خارج شده است. این تصور سبب بروز نگرانی و اضطراب می شود. شما می توانید به نوبه خود در کنترل اوضاع نقش داشته باشید. مثلا با تمیز نگه داشتن خانه یا میز کار و کنار گذاشتن موبایل و تبلت در ساعات کاری تا حد زیادی می توانید به افزایش کارایی خود کمک کنید.

به طور مثال، می توانید هر روز صبح ۳۰ دقیقه را به تمیزکاری و مرتب کردن خانه یا اتاق کار اختصاص دهید. اگر به دلیل مشغله کاری نمی‌توانید این کار را انجام دهید، هر هفته یک روز به تمیزکاری اساسی یکی از اتاق های خانه بپردازید.

کاهش اضطراب با استراحت روزانه : اختصاص دادن چندین ساعت در هفته به ورزش، ماساژ یا رسیدگی به ظاهر، خود خواهی نیست. اتفاقا یکی از اساسی ترین کارهایی است که می توانید برای اضطراب خود به کار بگیرید. حتی حین انجام کارها می توانید ۱۰ دقیقه به خود استراحت داده و با همکارهایتان یک چای یا قهوه بنوشید و کمی حرف بزنید تا ذهنتان از فشار کار جدا شود.

تلقین مثبت : هر زمان که احساس می کنید از شدت فشار کاری دچار اضطراب، نگرانی و تپش قلب شده‌اید با فردی که به خوبی با روحیه شما و شغلتان آشناست حرف بزنید تا جمله های مثبت و امیدهای واقعی برای ساخت آینده بهتر را برایتان یادآوری کند. یا حتی خودتان هم می توانید با تلقین های مثبت انرژی از دست رفته را به خود بازگردانید.

کاهش نگرانی و اضطراب

مثلا وقتی کارها و مسئولیت هایتان زیاد است و نگران این هستید که از عهده انجام آنها بر نمی آیید، یا دوست دارید همه چیز را به حال خود رها کنید، به این موضوع بیندیشید که کار کردن، تفریح نیست بلکه وظیفه ای است که آن را پذیرفته اید و برای ساخت یک زندگی راحت لازم است آنها را درست و دقیق انجام دهید و در این میان نیز امید به آینده و آسایش در زندگی، نگرانی های مقطعی را از بین می برند.

نوشتن نگرانی ها : گاهی لازم است هرآنچه موجب نگرانی و اضطراب شما شده است را روی کاغذ بنویسید. با این کار به مرور متوجه می شوید که برخی از این ترس ها بسیار معمولی هستند و دیگر افراد جامعه هم آن را احساس می کنند. بنابراین به تدریج می آموزید که بهای چندانی به آنها نداده و راحت تر از کنارشان عبور کنید.

آگاهیتان را نسب به موضوعات استرس زا بالا ببرید : وقتی نگران مسایل مختلف هستید، نمی توانید روی کاری که در دست انجام دارید تمرکز کافی داشته باشید. بنابراین، به جای اضطراب و خودخوری با فردی که نگران او هستید تماس بگیرید، یا مثلا از پرستار کودک بخواهید برایتان عکس بفرستد. یا از همکارتان بخواهید تا ایمیلی که نگرانش هستید را فوروارد کند. با کسب خبر، خیالتان راحت و اضطرابتان برطرف خواهد شد.

یک دیدگاه برای “کاهش نگرانی و اضطراب با چند راهکار ساده امکان پذیر خواهد بود ؟”

  1. یلدا گفت:

    عالی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *