جمعه، ۱۹ اردیبهشت ۹۳ - ۰۳:۴۴

یک پزشک عمومی با بیان اینکه به ازای هر یک سال سابقه بیماری به یک ماه طول درمان هومیوپاتی نیاز است، گفت: تشخیص…

یک پزشک عمومی با بیان اینکه به ازای هر یک سال سابقه بیماری به یک ماه طول درمان هومیوپاتی نیاز است، گفت: تشخیص شخصیت فرد و عادات غذایی در هومیوپاتی اهمیت فراوان دارد.

دکتر فرید مفید در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه هومیوپاتی روشی علمی است که بر اساس تجربه، مشاهدات و آزمایش‌های بسیار دقیق و تکرارپذیر بدست آمده است، گفت: هومیوپاتی یک روش اثبات شده و کل گرا با 3000 نوع دارو است که 80 درصد آن گیاهی است.

وی با تاکید بر اینکه اغلب زنان برای بیماری‌های پوستی، میگرن و افسردگی از هومیوپاتی استفاده می‌کنند، گفت: ذهن افراد تاثیر زیادی در جسم و روح دارد. اختلال در بخش روان ممکن است نظم بخش‌های دیگر بدن را از بین ببرد و موجب توهم، افسردگی، میگرن و سرطان شود. با توجه به شیوع بیماری‌های پوستی، میگرن و افسردگی در زنان، باید بیشتر سلامت روان آنان مورد توجه قرار گیرد و از هرگونه استرس اجتناب کنند.

مفید یادآور شد: طبق روش هومیوپاتی، بدن انسان را سه اهرم احاطه می‌کند که این اهرم‌ها شامل روان، احساس و بخش فیزیکی بدن است.

وی افزود: هر گونه اختلال و بی نظمی در این اهرم ها سبب بروز بیماری می شود ولی بخش روان اهمیت بیشتری نسبت به سایر بخش‌ها دارد. اختلال در قسمت روان می‌تواند به جسم و احساس صدمه بزند. فردی که ذهنش درگیر است به مرور زمان ممکن است دچار تپش قلب شود و یا به بیماری‌های کولیت مبتلا شود.

این پزشک عمومی اظهار کرد: فردی که به بیماری زخم معده مبتلا باشد به طور حتم در بخش روان و احساسات نیز دچار مشکل است و در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری‌های مرتبط با مغز، قلب، ریه، کلیه‌ها و گوارش قرار دارد، بنابراین افراد باید پیش از اینکه به این نوع بیماری‌ها دچار شوند به پزشک هومیوپات مراجعه کنند.

وی در خصوص کاربرد درمانی هومیوپاتی گفت: شخصیت فرد در عادات غذایی او در هومیوپاتی اهمیت بسیاری دارد، مانند سرمایی بودن، کینه‌ای بودن، خودخوربودن که این نکات برای تجویز دارو اهمیت دارد. به عنوان مثال فردی که دارای قاعدگی نامنظم، میگرن و یا آفت دهان است هنگامی که به پزشک هومیوپات مراجعه می‌کند، پزشک با توجه به شخصیت بیمار چند دارو تجویز می‌کند و به مرور زمان نشانه‌های بیماری رو به بهبودی می رود.

مفید در خصوص استفاده هم زمان داروهای شیمیایی با داروهای هومیوپاتی گفت: استفاده از داروهای شیمیایی هم زمان با داروهای هومیوپاتی مشکلی ایجاد نمی‌کند اما هنگام درمان‌های هومیوپاتی باید از مصرف آنتی بیوتیک‌ها، داروهای کورتون دار، داروهای ضدبارداری، داروهای مخدر پرهیز شود و به مرور زمان با استفاده از داروهای هومیوپاتی به طور منظم بیماری رو به بهبودی می‌رود و نیاز به مصرف داروهای شیمیایی کاهش می یابد.

وی با اشاره به اینکه مصرف بعضی از مواد غذایی تاثیر داروهای هومیوپاتی را کاهش می‌دهد، گفت: باید از مصرف همزمان سیر، موسیر، سوسیس، کالباس، قهوه، نسکافه، شیرینی‌های حاوی قهوه و شکلات با داروهای هومیوپاتی پرهیز شود زیرا موجب طولانی‌تر شدن مدت درمان می‌شود.

این پزشک عمومی ادامه داد: به طور معمول مدت زمان درمان در روش هومیوپاتی، به ازای هر یک سال سابقه بیماری به یک ماه طول درمان نیاز دارد.

مفید در پایان گفت: برای حفظ سلامت روان افراد باید از صداهای بسیار بلند، غذاهای ناسالم و استرس دوری کنند و به انجام ورزش‌های جسمی و روحی در طول هفته مبادرت ورزند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.