سه شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۹۷ - ۱۱:۳۹
کاهش وزن بدن

کاهش وزن بدن یکی از چالش های امروزی بیشتر افراد جامعه محسوب می شود و در این میان اکثر افراد برای کاهش وزن غیر…

کاهش وزن بدن یکی از چالش های امروزی بیشتر افراد جامعه محسوب می شود و در این میان اکثر افراد برای کاهش وزن غیر از ورزش کردن ، یا رژیم می گیرند و یا این که با مراجعه به پزشک سعی در تنطیم وزن بدن خود داردند جدای از این که بدانند سبک غذا خوردن  هم تاثیر بیسیار زیادی در کاهش و تنطیم وزن متعادل بدن دارد.

پژوهش های جدید در خصوص کاهش وزن بدن نشان داده است ، افرادی که آهسته غذا می‌خوردند نسبت به آن هایی که با سرعت زیاد یا عادی غذا می‌خوردند، سالم‌تر هستند و سبک زندگی سالم‌تری داشتند.

در کنار توقف خوردن تنقلات پس از شام و همچنین غذا نخوردن دو ساعت قبل از خواب ، می‌تواند به کاهش وزن بدن کمک کند که در این میان و بر اساس یافته‌ های پژوهشگران ، تغییر در این عادت های غذایی فورا با کاهش چاقی و کاهش وزن BMI  و کاهش اندازه دور کمر مرتبط است.

این یافته‌ ها بر مبنای داده‌ های ثبت‌ شده از حدود 60 هزار نفر مبتلا به دیابت در ژاپن به دست آمده‌اند که بین سال‌های 2008 تا 2013 چک آپ‌ های منظم انجام داده بودند که البته این داده‌ ها شامل اطلاعاتی درباره تاریخ مشاوره، درمان‌ها، اندازه‌گیری وزن  BMI ، دور کمر، نتایج آزمایش خون، ادرار و عملکرد کبد بودند.

در طول انجام تحقیق کاهش وزن بدن با عادت های و سبک غذا خوردن در چک‌ آپ‌ ها، شرکت‌ کنندگان درباره سبک زندگی مورد پرسش قرار گرفته بودند که شامل عادات غذایی و خواب آنها و نیز استفاده از الکل و بود و همچنین از آن ها به‌ طور ویژه درباره‌ سرعت غذا خوردنشان سؤال شد که در سه دسته‌ سریع، معمولی و آهسته دسته‌بندی‌شده بود. به‌ علاوه از آنها پرسیده شد که آیا هیچ‌ یک از موارد ذیل را در هفته سه بار یا بیشتر انجام می‌دهند یا خیر: «شام خوردن دو ساعت قبل از خواب، خوردن تنقلات پس از شام، نخوردن صبحانه».

کاهش وزن بدن

در شروع مطالعه کاهش وزن بدن ، 22 هزارو 70 نفر به‌ طور معمول سریع غذا می‌خوردند، 33 هزار و 455 نفر با سرعت معمول و 4 هزار و 192 نفر آهسته غذا می‌خوردند. اما نکته جالب اینجا بود که افرادی که آهسته غذا می‌خوردند نسبت به آن هایی که با سرعت زیاد یا عادی غذا می‌خوردند، هم در کاهش وزن بدن موفق بودند و هم سالم‌ تر و سبک زندگی سالم‌ تری داشتند.

این در حالی است که حدود نیمی از کل افراد در طول دوره زمانی شش ساله سرعت غذا خوردنشان را تغییر داده بودند که بر اساس نتایج این پژوهش، تمامی جنبه‌های عادات خوردن و خوابیدن و نیز استفاده از الکل به‌ طور معنی‌داری با چاقی ارتباط داشتند.

همچنین، پس از به‌ حساب آوردن عواملی که به‌ طور بالقوه مؤثرند، نتایج نشان داد که در مقایسه با کسانی که سریع غذا می‌خوردند، آنهایی که با سرعت عادی غذا می‌خوردند 29 درصد کمتر احتمال داشت که چاق باشند و این درصد در کسانی که آهسته غذا می‌خوردند تا 42 درصد افزایش می‌یافت.

به‌ علاوه بر اساس نتایج، خوردن تنقلات پس از شام و خوردن غذا دو ساعت قبل از خوابیدن، سه بار یا بیشتر در هفته قویاً با تغییر در BMI ارتباط داشت، هرچند نخوردن صبحانه این‌طور نبود.

به گفته محققان، این یک پژوهش مشاهده‌ای بوده است، بنابراین هیچ نتیجه‌گیری قطعی درباره علت و معلول نمی‌شود از آن گرفت. به‌ علاوه سرعت خوردن بر اساس ارزیابی شخصی اندازه گرفته شد و پژوهشگران، انرژی دریافتی یا سطوح فعالیت فیزیکی را ارزیابی نکردند، با این که هر دو عامل می‌توانند در این قضیه مؤثر باشند که البته ، نمی‌توان از جذاب بودن این موضوع گذشت و آن را به بوته آزمایش نگذاشت!

 

[highlight]منبع [/highlight]  bbc

17 دیدگاه برای “کاهش وزن بدن با سبک غذا خوردن هم امکان پذیر است”

 1. شمسی گفت:

  بسیار مفید بود

 2. جاودان گفت:

  من نمیتونم سبک غذاییمو عوض کنم

 3. خداوردی گفت:

  نتیجه این روش قطعی نیست

 4. دریادل گفت:

  خیلیم عالی

 5. دانش گفت:

  من آب هم بخورم چاق میشم

 6. شعله گفت:

  شنیدم فلفل هم لاغر میکنه و هم خنک کننده بدنه

 7. کوچولو گفت:

  نمیتونم از شکمم بگذرم

 8. هاشم گفت:

  رعایت این موارد خیلی مشکله

 9. ثریا گفت:

  این تحقیق فقط به صورت مطالعه ای بوده یعنی هنوز در عمل اثبات نشده

 10. گل بهار گفت:

  خوب بود دستتون درد نکنه

 11. سعیده گفت:

  بابت این مطلب زیبا سپاسگزارم مفید بود

 12. یسنا گفت:

  فقط سبک رو عوض کنیم یا حجم غذارو هم کم کنیم

 13. تهرونی گفت:

  مطالب ارزنده ای در اختیار خواننده قرار میدید.باتشکر از سایت عالی شما

 14. هاله گفت:

  امیدوارم ثمربخش باشه

 15. محسن گفت:

  محاله همچین چیزی

 16. فیونا گفت:

  خیلی خوب بود و مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *