سه شنبه، ۰۸ مهر ۹۳ - ۰۳:۵۱

رئیس مرکز بهداشت مازندران، گفت: 40 درصد کاهش در مراجعه به پزشکان عمومی، 17 درصد کاهش در مراجعه به پزشکان متخصص، 50 درصد…

رئیس مرکز بهداشت مازندران، گفت: 40 درصد کاهش در مراجعه به پزشکان عمومی، 17 درصد کاهش در مراجعه به پزشکان متخصص، 50 درصد کاهش در مراجعه به مرکز اورژانس، در بستری بیمارستانی و روزهای غیبت کار از مزایای خود مراقبتی است.

«محسن اعرابی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی مازندران، امروز(دوشنبه ششم مهرماه) در حاشیه مراسم نمادین افتتاح نمایشگاه سالم زیستن با قلبی سالم که در مدرسه شهید مهدی رشتی ساری برگزار شد ضمن تبریک هفته سلامت گفت: سلامتی ارزشمندترین نعمت خدادادی است که باید برای حفظ آن بطور آگاهانه تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه خداوند کریم در آیه 195 سوره مبارکه بقره انسان را از اینکه با دست خود و بر اثر بی‌توجهی به هلاکت افکند نهی فرموده است، افزود: هر یک از ما مسئولیت داریم برای حفظ حیات و سلامتی مان به اندازه کافی آگاهی و مهارت کسب کنیم.

رئیس مرکز بهداشت مازندران، با اشاره به اینکه «خود مراقبتی» گام اول سلامت است، تصریح کرد: هدف اصلی «خود مراقبتی» ایجاد حساسیت و مسئولیت در افراد و جامعه در جهت بهبود سلامت و افزایش کیفیت زندگی‌شان است.

وی افزود: خود مراقبتی شامل اعمالی است که مردم انجام می‌دهند تا تندرست بمانند و از سلامت ذهنی و جسمی خود نگهداری کنند و نیازهای اجتماعی و روانی خود را برآورده سازند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه نیمی از افراد 15 تا 65 سال چاق هستند، توصیه کرد: انجام فعالیت بدنی مرتب، استفاده از آب یا دوغ کم نمک به جای نوشابه‌های شیرین گاز دار، استفاده از سبزی و میوه 5 وعده در روز، استفاده از گوشت های سفید و ماهی، استفاده از لبنیات کم چرب و … از اقدامات مراقبتی برای سلامت اعضای خانواده است.

وی با بیان اینکه، در کشورمان 5 میلیون و 300 هزار نفر سیگاری داریم و سیگار موجب 11 هزار مرگ در سال است، افزود: کسب مهارت‌های زندگی، شرکت در فعالیت‌های اجتماعی،انجام فعالیت‌های جایگزین مثل ورزش مهم‌ترین راهکارهای پیشگیری از استعمال دخانیات در نوجوانان و جوانان است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد: 40 درصد کاهش مراجعه به پزشکان عمومی، 17 درصد کاهش در مراجعه به پزشکان متخصص، 50 درصد کاهش در مراجعه به مرکز اورژانس، در بستری بیمارستانی و روزهای غیبت کار از مزایای خود مراقبتی است.

اعرابی خاطرنشان کرد: نمایشگاه‌های سالم زیستن با قلبی سالم در همه مدارس ابتدایی و نیز نمایشگاه «محله عاری از دخانیات» در همه مدارس دوره اول متوسطه از هفتم تا 29 مهرماه جهت بازدید علاقه‌مندان در سطح استان برپا است.

خبرگزاری ایسنا منطقه مازندران

خبرنگار: 49005

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.